Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ukraina kinko Trojos arklį

Pirmajame Ukrainos prezidento rinkimų ture triuškinamai laimėjo 41 metų šoumenas Volodimiras Zelenskis. Kai kurie politologai jį vadina politiniu Trojos arkliu. V. Zelenskis su tuo ir pats sutinka.

Vaidina prezidentą

Sekmadienį Ukrainoje vykusiuose prezidento rinkimuose daugiausia balsų – per 30 proc.– gavo partijos „Liaudies tarnas“ lyderis V.Zelenskis. Jis kartu su dabartiniu Ukrainos prezidentu Petro Porošenka, surinkusiu daugiau nei 16 proc. balsų, pateko į antrąjį rinkimų turą. Balandžio 21 d. rinkėjai turės apsispręsti, kam iš judviejų patikėti valstybės vairą.

Pasak Centrinės rinkimo komisijos atstovų, pirmajame ture rinkėjų aktyvumas siekė beveik 64 proc. Skelbiama, kad iš 29,6 mln. rinkėjų sąrašuose esančių Ukrainos gyventojų prie rinkimų urnų sekmadienį atėjo maždaug 18,8 mln. Gal ir simboliška, kad rinkimų biuleteniai buvo milžiniško – kone metro – ilgio: juose turėjo tilpti net 39 kandidatų pavardės. Tačiau vos keturiems pavyko surinkti daugiau nei po 10 proc. rinkėjų balsų: dviem jau minėtiems, partijos „Batkivščina“ lyderei Julijai Timošenko, gavusiai daugiau nei 13 proc. balsų ir likusiai trečioje vietoje, bei partijos „Opozicinė platforma – Už gyvenimą“ kandidatui Jurijui Boiko, už kurį balsavo daugiau nei 11 proc. rinkėjų. Simboliška ir tai, kad, nepaisant didelio kandidatų sąrašo, rinkėjai, atrodo, nelabai turėjo iš ko rinktis. Netiesiogiai tai patvirtina ir V.Zelenskio pergalė, nes jis akivaizdžiai laikomas „antisisteminiu“ kandidatu, kurį rinkosi prieš korumpuotą šalies politinį elitą protestuojantys žmonės.

Teisininko išsilavinimą įgijęs, tačiau nė dienos juo nedirbęs V.Zelenskis yra Ukrainoje gerai žinomas komedinis aktorius, televizijos laidų vedėjas, prodiuseris, scenaristas, dainininkas, parodistas. Šalies prezidento rinkimų kampanijoje jis debiutavo naujame – politiko – amplua. Per rinkimų kampaniją per Ukrainos televiziją buvo toliau rodomas prieš kelerius metus pradėtas kurti serialas „Liaudies tarnas“, kuriame V.Zelenskis atlieka Ukrainos prezidento vaidmenį. Jeigu rinkėjai, tarp kurių yra ir šio populiaraus serialo žiūrovų, per antrąjį šalies prezidento rinkimų turą ir vėl taip entuziastingai parems jį, V.Zelenskis bus priverstas tęsti prezidento vaidmenį nebe filmavimo aikštelėje, o realiame gyvenime. Tiesa, televizijos kameros ir toliau liktų nukreiptos į jį.

Protesto balsavimas

Vakarų šalių spaudos apžvalgininkai V. Zelenskį kartais vadina Trojos arkliu. Teigiama, kad jo politinė programa nekonkreti, rinkimų kampanijos metu jis vengdavo aiškiai ir argumentuotai išsakyti savo poziciją konkrečiais klausimais, dažniausiai išsisukdavo pasitelkęs savo retorinius įgūdžius, o kartais, priremtas prie sienos klausimų, ką konkrečiai žada žmonėms nuveikti per savo kadenciją, jei būtų išrinktas, atšaudavo nedalijantis jokių pažadų ir neskelbiantis jokių atsiprašymų.

Tokie žodžiai – aiški užuomina į pagrindinį jo varžovą, dabartinį Ukrainos prezidentą P.Porošenką, kuris prieš 5 metus eidamas į rinkimus žadėjo užbaigti Rusijos kurstomą karą Rytų Ukrainoje, ryžtingai kovoti su korupcija, vykdyti politines reformas, kurios priartintų šalį prie narystės Europos Sąjungoje ir NATO. Deja, pirmojo rinkimų rato rezultatai dar kartą patvirtina, kad ukrainiečiai yra labai nusivylę realiais šalies pasiekimais, kad ir ką apie juos kalbėtų pats P.Porošenka ir kiti politinio elito atstovai. Beje, prie to prisideda ir dabartinio prezidento laimėjimai privačioje gyvenimo srityje: paskelbta, kad P.Porošenkos pajamos iš jam priklausančio verslo 2018 m. išaugo daugiau kaip 95 kartus, palyginti su 2017 m., ir pasiekė pusantro milijardo grivinų (apie 50 mln. eurų). Kai šalis toliau skursta, o jos vadovas toliau turtėja, sunkoka tikėtis, kad žmonėms tai patiktų – kad ir kaip garsiai būtų skelbiama, jog tai visai nesusiję procesai. Protesto balsai – tai pavadėlis, už kurio ant aukščiausios politinės pakylos gali būti užvestas Trojos arkliu vadinamas V.Zelenskis. Pasak žiniasklaidos, jis pats taip save pavadino komentuodamas pirmojo rinkimų turo rezultatus. Kai vienas žurnalistas jo paklausė, ar turi parengęs strategiją antrajam turui, kandidatas į prezidentus atsakė: „Kokia strategija? Laimėti! Trojos arklys, antra dalis. Mes viską turime.“ Belieka tikėtis, kad Ukrainos rinkėjai supranta, ką tai galėtų reikšti, ir žino, ką daro.

Rekomenduojami video