Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tūkstančius metų garbintas kalnas Australijoje turistų nebepriims

Tūkstančius metų garbintas ir galiausiai šiuolaikinių turistų tryptas didžiulis Uluru kalnas Australijoje – nuo šiol nebebus mindžiojamas. Netrukus išvysite įspūdingą, tiesiog „akmeniu“ vadinamą už mūsų televizijos bokštą aukštesnį monolitą, nuo kurio ne vieną dešimtmetį australų aborigenai bandė nuvyti turistus. Ir pagaliau jiems pavyko.

10 val. ryto – pro sakralinį Australijos aborigenų kalną juosiantį atitvarą įleidžiami pirmieji iš paskutiniųjų, dar kalną galinčių įveikti turistų. Ir dar šimtai laukia eilėje, mat šiandien paskutinė diena, kai ant kalno bus leista žengti prašalaičio kojai.

Paskutinės progos vietiniai ir atvykėliai čia laukė nuo ankstaus ryto, tiesa tuomet kopti neleista dėl pavojingai stipraus vėjo. Bet ir ne visi čia atvyko jėgas išbandyti. „Aš pati šiandien nelipsiu, bet manau žmonės turi teisę tai daryti, lygiai taip pat, kaip ir kopti į Everestą ar Kilimandžarą.“ Dėl draudimo kopti į Uluru kalną Australijos aborigenai kovojo per 30 metų. Esą didžiulis akmuo, smiltainis – turi didelę dvasinę ir kultūrinę vertę, todėl neturi būti mindžiojamas. Draudimas įsigalioja rytoj.

„Aš tai gerbiu, bet žinote – jis šventas apačioje. O viršuje… nemanau, kad toks jau ir šventas. Visi turi savo nuomonę, bet aš nemanau, kad lipimas gali pakenkti.“ Vietiniai gi mano kitaip: „Tai emocijų kupina diena, tai laimė žinoti, kad žmonės daugiau nepagarbiai nesielgs su akmeniu ir kultūra.“ „Žinote, tai religinė vieta, tai šventa vieta, ji skirta garbinimui.“ Beje per metus prie kalno apsilanko kone 400 tūkst. žmonių, apie 13 % kopia į kalną. Monolito aukštis – net 348 metrai, tai 22 metrais daugiau nei mūsų Televizijos bokštas. Vasarą temperatūra čia prikaista iki 45°C. Kopimas nėra paprastas, bandydami įveikti kalną jau žuvo 35 žmonės.

Vytautas Dovydaitis

Rekomenduojami video