Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Titanų grumtynių šešėlyje

Laikraščių puslapiuose, socialiniuose tinkluose visame pasaulyje kasdien vyksta nematomi karai, ideologijų mūšis ir kova dėl įtakos. O kovojant titanams jų grumtynių šešėlyje dėl savo interesų patyliukais bando stumdytis ir smulkesnės žuvelės.

Visai neseniai į Kazachstaną pasprukęs oligarchas Muchtaras Abliazovas apkaltino šios šalies valdžią verslininko Žaksylyto Žarimbetovo, kuris buvo sulaikytas Turkijos oro uoste ir išsiųstas į Astaną, pagrobimu. Beje, pastarasis buvo M.Abliazovo pavaduotojas BTA banke.

Nusibodo slapstytis

Pats M.Abliazovas kaltinamas tuo, kad prieš keletą metų Kazachstane išsunkė BTA banką ir jo filialus Rusijoje bei Ukrainoje. Remiantis skirtingais duomenimis, jis įtariamas pasisavinęs apie 5–6 mlrd. JAV dolerių. M.Abliazovo paiešką buvo paskelbusios Rusijos, Ukrainos ir Kazachstano teisėsaugos tarnybos, jo ir bendrininkų veikla tapo teisinio tyrimo objektu Kipre, Vengrijoje ir Latvijoje, o Airijos ir Suomijos teisėsaugos institucijos tikrina su M.Abliazovu susijusių kompanijų veiklą. Manoma, kad milijardų dolerių nuostolius dėl jo kaltės patyrė Anglijos ir Prancūzijos bankai „BNP Paribas“, „Societe Generale“, „BRED Banque Populaire“ ir „Credit Agricole“.

Ž.Žarimbetovą, turintį suklastotą pasą, Turkijos pasieniečiai sulaikė sausio 17-ąją. Kaip prisipažino pats sulaikytasis, jis jau pavargo slapstytis užsienyje, todėl policijos nuovadoje pasakė tikrąjį savo vardą, prašydamas pranešti apie tai Kazachstano generaliniam konsulatui. Kadangi Ž.Žarimbetovas buvo įtrauktas į Interpolo registrą, jau sausio 20-ąją įvykdyta jo ekstradicija į Kazachstano sostinę Astaną.

M.Abliazovas, sužinojęs šią informaciją, žinoma, smarkiai sunerimo. Juk buvęs jo pavaduotojas žino daugybę istorijų iš BTA laikų ir tardytojams gali daug ką papasakoti.

Nusprendė netylėti

M.Abliazovas apkaltino Kazachstano valdžią Ž.Žarimbetovo pagrobimu ir, panašu, labai tikėjosi buvusio pavaduotojo lojalumo.

Tačiau šis turi savo nuomonę. Kaip prisipažino pats sulaikytasis, jis aštuonerius metus nematė savo šeimos. Tai jam buvo sunkus išbandymas. Be to, Ž.Žarimbetovas neturi jokio noro kalėti už ką nors kitą – juk jis tevykdė banko vadovybės pavedimus. Ž.Žarimbetovas paneigė informaciją apie pagrobimą ir papasakojo, kaip viskas vyko. „Noriu pareikšti, kad aš nebuvau kankinamas ir man nebuvo taikomos kokios nors poveikio priemonės“, – tvirtino sulaikytasis.

Kazachstano spauda praneša, kad šiuo metu Ž.Žarimbetovas yra laisvėje, bet yra pasirašęs pasižadėjimą neišvykti. Artimiausiu metu jis turėtų būti tardomas. Neatmetama galimybė, kad buvęs bankininkas susitars su tardymo atstovais ir papasakos viską, ką žino apie M.Abliazovo darbelius. Dėl to galbūt iš viso nebus traukiamas baudžiamojon atsakomybėn. Tai, ko gero, kelia didžiausią bėglio oligarcho M.Abliazovo nerimą.

Juk iki šiol jam gailestinga buvusi Prancūzijos Temidė gali persigalvoti.

 

Vygintas Stonys

 

Rekomenduojami video