Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Televizijos jubiliejus: nuo besisukančio disko iki išmaniosios televizijos mobiliuoju ryšiu

Ar žiūrėtumėte televiziją, jei ekranas būtų obuolio dydžio ir rodytų mirksintį nespalvotą vaizdą? Būtent taip televizija atrodė praėjusio amžiaus pradžioje. Šiandien reguliarioms televizijos transliacijoms sukanka lygiai 90 metų, tačiau pati televizija jau neatpažįstamai pakitusi.

1928 m. liepos 2 d. JAV televizijos kanalas W3XK žengė, anais laikais, drąsų žingsnį – pradėjo reguliarias transliacijas. Drąsus jis buvo jau vien dėl to, kad mechaninius televizijos imtuvus turėjo tik maža saujelė technologijų entuziastų. Be to, kitaip nei šiandien, televizijose nebuvo jokios reklamos, o kanalų įkūrėjai jas išlaikė savo lėšomis – pati pirma reklama televizijos eteryje pasirodė tik po 13 metų.

Visgi W3XK kanalas ir jo įkūrėjas Charlesas Francis Jenkinsas įėjo į istoriją kaip televizijos transliacijų pionieriai, įvedę šiandien savaime suprantamu laikomą dalyką televizijos programos tinklelį.

„Anuomet tai buvo vadinama net ne televizija, o radijovizija, mat imtuvai iš esmės buvo radijo aparatai su nedideliais ekranais, kuriuose nustačius reikiamą stotį buvo galima klausytis garso ir matyti vaizdą. Dažniausiai tai būdavo šešėlių teatro pasirodymai – ekranai buvo maži, nuo kelių iki keliolikos centimetrų įstrižainės, ir rodė blyškų, mirksintį 24 ar 48 eilučių vaizdą. Palyginimui, šiandien daugelio televizorių ir net telefonų ekranai yra HD raiškos ir turi 1920 vertikalių bei 1080 horizontalių eilučių“, – pasakoja visos „Telia“ grupės televizijos ir medijų plėtros vadovas Edvardas Linkevičius.

Susidaryti įspūdį, kaip atrodė pirmosios televizijos transliacijos, galite pažiūrėję šį vaizdo įrašą.

Mechaninės televizijos transliacijos vyko apie dešimtmetį, vėliau jas pakeitė didesnę raišką ir kokybiškesnį vaizdą leidusios išgauti elektroninės sistemos. Tam didelį postūmį suteikė vokiečių fiziko Karlo Ferdinando Brauno išradimas – katodinių spindulių vamzdis.

Vadinamieji „lempiniai televizoriai“ karaliavo ir prasidėjus spalvotos televizijos erai. Tiesa, nors pirmasis spalvotas televizorius buvo sukurtas dar 1944 m., vartotojai ir televizijos kanalai naujovę priėmė vangiai – prireikė kelių dešimtmečių, kol spalvota televizija pradėta naudoti masiškai.

Televizorių ekrano įstrižainės augo, raiška didėjo, o plazminiai ir šviesos diodų ekranai leido dideles ir sunkias „dėžes“ pakeisti paveikslus primenančiais įrenginiais. Visgi analoginės televizijos transliacijos negalėjo patenkinti augančių vartotojų poreikių – ribota raiška, „apsnigtas“ vaizdas ir kiti trūkumai vargino žiūrovų akis. Todėl XX a. pabaigoje prasidėjo diskusijos apie skaitmeninę televiziją, kuri galiausiai išstūmė daugiau nei pusę amžiaus tarnavusią technologiją.

„Skaitmeninė televizija leido efektyviau panaudoti dažnius, pasiūlyti didesnę raišką ir kokybiškesnį vaizdą. Be to, ji tapo išmaniosios IPTV televizijos pagrindu. Pirmosios IPTV transliacijos pasaulyje prasidėjo 1999 m., o lietuviams išmaniąją televiziją pasiūlėme 2006 m. Ji pakeitė suvokimą, kaip žiūrime televizorių – sau patogiu metu, su transliacijų atsukimu, įrašais, filmų ir serialų nuoma bei netgi specialiai vaikams sukurtu turiniu“, – sako E. Linkevičius.

Jeigu jums reikalinga išmanioji televizija tačiau nežinoti kokį tiekėją ar planą pasirinkti apsilankykite myplan.lt

Rekomenduojami video