Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Teisingumo gultas“ - kaip naudotas vienas šiurpiausių viduramžių kankinimo įrenginių?

„Teisingumo gultas“ - taip pašaipiai vadintas kankinimo įrenginys, kurį tikrai esate matę ne viename filme apie viduramžius. Šis šiurpą keliantis įrankis ištampydavo kankinamojo sąnarius ir priversdavo jį prisipažinti būtais ir nebūtais nusikaltimais. Tačiau kaip „teisingumo gultas“ iš tikrųjų buvo naudojamas?

„Teisingumo gultas“, priešingai nei kai kurie abejonių keliantys įrenginiai, iš tikrųjų buvo naudojamas. Net nėra aišku, kas išrado šį šiurpų daiktą. Žinoma, kad jį naudojo senovės graikai, vėliau - anglai, prancūzai ir rusai. Panašūs kankinimo įtaisai naudoti visame pasaulyje ir tikrai ne šiaip sau - „teisingumo gultas“ buvo labai efektyvus.

Nors būta įvairių versijų, „teisingumo gultas“ buvo skirtas sąnariams ištempti, juos išnarinti ir net nutraukti galūnėms. Tokį gultą sudarydavo platforma, kuri dažniausiai būdavo montuojama kampu, ir viena ar dvi ritės. Kai kurie kankinimo įrenginiai žmogų tempdavo iš abiejų pusių, kiti - tik iš vienos. Žmogaus sąnariai yra stebėtinai stiprūs, todėl būdavo pasitelkiamos svertys ir papildomi mechanizmai.

Platforma, prie kurios tvirtintas žmogus, dažnai būdavo pakreipta

©Michal Klajban (CC BY-SA 3.0) | commons.wikimedia.org

Net sunku įsivaizduoti, kokį skausmą sukeldavo šis įrenginys. Istorikai teigia, kad pirmiausia tempimą pajusdavo pečiai, alkūnės ir čiurnos, o tada - ir keliai bei klubai. Tempimas virsdavo išnarinimais ir visiškais kaulų atskyrimais. Tuo pat metu būdavo ištempiami ir raumenys.

Šaltiniai teigia, kad kančia būdavo ne tik fizinė, bet ir psichologinė. Kremzlių trūkinėjimas būdavo lengvai girdimas, kaip ir kankinio riksmai. Kartais budeliai vieną kalinį versdavo stebėti kito kankinimą.

Tempimo gultai būdavo stebėtinai išradingi

©David Bjorgen (CC BY-SA 3.0) | commons.wikimedia.org

Tempimas dažnai būdavo tik dalis ant „teisingumo gulto“ patiriamos kančios. Budeliai savo aukas tuo pačiu degino, badė ir mušo. „Teisingumo gultas“ buvo laikomas kankinimo, o ne egzekucijos įrankiu, tačiau retas kalinys išgyvendavo sukeltas kančias. Žinoma, tai priklausydavo ir nuo to, kada žmogus ryždavosi prisipažinti ar išduoti savo bendrus.

„Teisingumo gultas“ buvo naudojamas kalėjimuose. Į jį dažnai patekdavo žudikai, vagys ir sąmokslininkai. Tokie kankinimo įrenginiai plačiau naudoti iki 18 amžiaus pabaigos.

 

Rekomenduojami video