Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Taikos paieškos – Kazachstano sostinėje

Atrodo, kad karo draskomoje Sirijoje artėja ilgai lauktas proveržis. Konflikto pusės yra pasirengusios sėsti prie derybų stalo ir iš esmės aptarti susidariusią padėtį. Šį kartą apsvarstyti galimus būdus, kaip užbaigti užsitęsusią kruviną priešpriešą, ketina ne tik tiesioginiai jo dalyviai, bet ir tie, kurie vienaip ar kitaip yra įtraukti į šį konfliktą. Tai padaryti planuojama, ko gero, neutraliausioje ir dėl to tinkamiausioje šiam tikslui vietoje – Kazachstano sostinėje Astanoje.

Derybos dėl Sirijos konflikto sureguliavimo vyksta nuo pat jo pradžios. Per daugiau nei trejus metus keitėsi diskusijų formatas, susitikimų vietos, dalyvių sudėtis. Dėl galimo sprendimo būdo buvo tariamasi Lozanoje, Vienoje, Ženevoje. Deja, iki šiol pastangos sustabdyti pilietinį karą, kurio aukomis, įvairiais duomenimis, jau tapo apie 400 tūkst. žmonių, buvo nesėkmingos. Beveik 7 mln. Sirijos gyventojų buvo priversti palikti namus ir tapti pabėgėliais.

Apie savo pasirengimą dalyvauti derybose jau paskelbė Sirijos Vyriausybės ir nuosaikiosios opozicijos atstovai, Rusijos, Turkijos, Irano, Saudo Arabijos ir Kataro delegatai. Pritarimą susitikti Astanoje išreiškė JAV, Kinija ir Jungtinės Tautos. Reikėtų pabrėžti, kad šiuo atveju iniciatorė buvo ne Astana. Apie suinteresuotumą surengti taikos derybas būtent Kazachstane kalbėdami telefonu su šalies prezidentu Nursultanu Nazarbajevu pranešė Rusijos ir Turkijos prezidentai. Kazachstano lyderis savo ruožtu pareiškė, kad jo vadovaujama šalis yra pasirengusi užtikrinti visas sąlygas tokioms deryboms surengti. Šiuo metu klausimas nagrinėjamas minėtų šalių užsienio reikalų ministerijų lygmeniu.

Kodėl būtent Astana? Kazachstanas – neutrali šalis, be to, ne tik Sirijos klausimu. Tai labai svarbu visiems konflikto Sirijoje dalyviams. Be to, Kazachstanas ne kartą yra atlikęs taikdario vaidmenį. Oficialioji Astana labai prisidėjo normalizuojant Rusijos ir Turkijos santykius, kai dėl numušto Rusijos lėktuvo kilo aštrus abiejų šalių konfliktas. Be to, Kazachstanas buvo svarbus tarpininkas siekiant išspręsti Irano branduolinės programos problemą. Visa tai įvertinę, ekspertai tikisi, kad derybos Astanoje bus sėkmingesnės nei susitikimai Ženevoje, kuriuos kai kurie politikai, jau nesivaržydami griežtų formuluočių, atvirai vadina žlugusiais.

Taip pat reikia paminėti, kad Astana du kartus buvo suteikusi vietą deryboms ir šiuo metu galioja vienintelis visų šalių priimtas Sirijos krizės sureguliavimo dokumentas – Astanos deklaracija. Reikia pripažinti, kad iš naujų derybų, nors jų data ir organizaciniai dalykai dar nėra suderinti, jau dabar tikimasi daug. Pirmiausia – nutraukti kraujo praliejimą ir pasiekti oficialios Sirijos valdžios bei tos opozicijos dalies, su kuria dar yra galimybė rasti bendrą kalbą, susitarimą.

Žygimantas Vitkus

Rekomenduojami video