Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Stipriausias lietus, kokį žmonija kada yra stebėjusi - vos kelias minutes trūkusi liūtis sukėlė chaosą ir net nusinešė žmogaus gyvybę

Lapkritį Lietuvoje įprastai iškrenta apie 50,4 mm kritulių. Daugiausia, žinoma, lietaus. Tai - vidutinis rodiklis - būna ir kur kas sausesnių lapkričių. Tačiau pasaulyje yra vietų, kur tiek lietaus gali iškristi greičiau nei per porą minučių.

Bas Teras – miestas Karibuose, Prancūzijos užjūrio teritorijos Gvadelupos sostinė. Čia gyvena vos daugiau nei 10 tūkstančių žmonių. Gvadelupos salos yra labai įdomioje klimatinėje zonoje - kažkur tarp pusiaujinio klimato ir subekvatorinio klimato zonos. Tai reiškia, kad sausiausią mėnesį čia iškrenta 60 mm. lietaus. Palyginimui, Lietuvoje vidutinę vasarą kiekvieną mėnesį iškrenta apie 70-80 mm.

Lygiai prieš 50 metų, 1970-ųjų lapkričio 26-ąją, čia įvyko labai neįprastas reiškinys - stipriausia kada nors žmonijos stebėta liūtis, kai per minutę iškrito apie 38,1 mm vandens. Tai - absoliutus pasaulio rekordas, kuris laikosi iki šiol. Keista ir tai, kad toks stiprus lietus krito santykinai nedideliame plote. Taigi, toliau nuo Bas Tero gyvenantys žmonės net nežinojo, kad Gvadelupos sostinę ištiko tokia nelaimė.

Kaip tai nelaimė? Pasaulyje tikriausiai nėra tokios drenažo sistemos, kuri atlaikytų tokį lietų. Šį liūtis sukėlė potvynį, per kurį žuvo žmogus. Vietomis lietus tiesiog išvalė žemės plotus nuo bet kokios augmenijos.

Bas Teras

©Jeff Horne (CC BY 2.0) | commons.wikimedia.org

Labai stipri liūtis tęsėsi vos kelias minutes, nors, žinoma, silpnesnis lietus ir stiprus vėjas salas kamavo kur kas ilgiau. Įprastai Bas Tere per visą lapkritį iškrenta apie 220 mm lietaus, nors rugsėjis yra drėgnesnis - tuomet iškrenta net 230 mm. Tiesa, negalime tvirtai teigti, kad ta 1970-ųjų liūtis buvo stipriausia istorijoje. Tiksliau, beveik galima neabejoti, kad yra buvę ir stipresnių - tiesiog ne visur yra įrangos, kuri gali tiksliai tai užfiksuoti.

Toks lietus nebūtų ir ūkininkų džiaugsmas, tačiau Bas Tere žemės ūkis nėra vystomas - mažiau nei 1 % gyventojų užsiima žemdirbyste, nes ši vietovė yra labai kalnuota.

Rekomenduojami video