Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Socialinių tinklų vartotojams – patrauklesnis Sovietų Sąjungos paveikslas

Juokingi vaizdo įrašai socialiniuose tinkluose neretai yra masalas, kuriuo prisidengiant siekiama skleisti propagandą, sako LRT.lt kalbinti informacinių karų specialistai Mantas Martišius ir Nerijus Maliukevičius. M. Martišius pažymi, kad pagrindiniai socialinių tinklų vartotojai yra jaunoji karta, nepatyrusi, kas yra SSRS, tad šmaikštūs juokeliai puslapiuose, kurie asocijuojasi su šia sąjunga, piešia linksmesnį, gražesnį žlugusios diktatūros paveikslą.

Keli „nekalti“, linksmi vaizdeliai socialinio tinklo sraute ir, jei ne jūs, tai jūsų socialinių tinklų bičiuliai gali pasimauti ant kabliuko puslapių, turinčių tikslą užsiimti propaganda.

„Socialinius tinklus įvairios grupės labai dažnai išnaudoja įtakai daryti. Tačiau kadangi vartotojas nėra toks kvailas ir visko nepriima, sukuriamas turinys, kuriuo galima pritraukti vartotoją.

Tie juokingi vaizdeliai yra masalas: patiko pianinu grojantis šuo, kitą kartą vartotojas gali užsukti į tą patį puslapį pamatyti pianinu grojančios katės. Vėliau akis gali užkliūti už propagandinę potekstę turinčios informacijos, o ilgainiui žmogus gali tapti nuolatiniu puslapio informacijos vartotoju“, – kalba Vilniaus universiteto (VU) Komunikacijos fakulteto docentas M. Martišius.

Pašnekovas pažymi, kad juokingą vaizdelį pamatę žmonės neretai juo pasidalina, net neatkreipę dėmesio į tai, kas yra jo kūrėjas, platintojas. Todėl kartas nuo karto nustembame savo socialinių tinklų sraute pamatę tokių puslapių, kaip „Made in CCCP“ (liet. Pagaminta SSRS), įkeltus filmukus, kuriais pasidalija mūsų draugai.

N. Maliukevičius: subtilesnė propaganda – labiau paveiki

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas N. Maliukevičius pažymi, kad į juoko rūbą įvilkta propaganda neretai yra paveikesnė, nes ne visuomet ją atpažįstame.

„Strategija patraukliai priartinti prie savo politinės darbotvarkės yra dažna propagandos praktikoje. Tai galime stebėti ir Rusijos televizijų pramoginėse laidose. Visai neseniai buvo transliuojamos jų naujametinės programos su muzika, dainomis, juokeliais. Tačiau tarp jų – muzikos žvaigždžių (F. Kirkorovo, N. Baskovo) diskusijos apie Krymą, keliones į Ukrainą, tarsi piešiant politinę darbotvarkę.

Tokiuose puslapiuose neretai būna ir juokelių, ir politinių žinučių. Tai manęs nestebina – ši technologija yra ganėtinai dažna, dabar taikoma ir socialiniuose tinkluose. Propaganda dažnai nėra tokia akivaizdi ir atvira, o subtilesnė, pateikiama per juoko, pramogos prizmę, ji yra paveikesnė. Neretai matome, kad tokiais juokeliais dalijasi to nenumanantys vartotojai“, – sako N. Maliukevičius.

Gražesnė negailestinga diktatūra

Pasak M. Martišiaus, socialiniais tinklais aktyviausiai naudojasi jaunesnioji karta, tad ir juose tarpstanti propaganda pirmiausia yra nukreipta į juos. Taip pat ji skirta tiems, kurie moka rusų kalbą, nes dalis juokelių suprantami tik mokantiems šią kalbą.

„Kas buvo SSRS? Paprastai tariant, tai buvo diktatūra, kurią formaliai valdė proletariatas, realiai – Komunistų partija. nužudyta ir ištremta daugybė žmonių, buvo prekių deficitas, įstatymai buvo parašyti, bet jų niekas nesilaikė, egzistavo KGB ir daugelis kitų labai neigiamų dalykų.

Bet savo kailiu to nepatyrusiam jaunam žmogui pasakoma, kad tai yra juokinga, to meto pionieriai yra tarsi šių dienų skautai. Niūrią praeitį bandoma išgražinti ir „išbalinti“, – kalba M. Martišius, paklaustas, kaip jaunus socialinių tinklų vartotojus veikia įvairūs juokingi vaizdeliai tokiuose puslapiuose, kaip „Made in CCCP“.

 

Rekomenduojami video