Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šiaurės Amerikos indėnai tūkstančius metų rūkė visai ne tabaką

Tabakas – ne toks senas atradimas, kaip rūkymas. Tačiau tai netrukdė indėnams papsėti taikos pypkes.

Manoma, kad Šiaurės Amerikoje rūkymas atsirado dar prieš 5000 metų ir ilgainiui tapo svarbiu vietinių tautų bendruomeninių ir religinių renginių atributu. Tačiau tabaką šiam tikslui jie pradėjo naudoti tik prieš 500 metų. Išsiaiškinti, ką indėnai rūkė ankstesniais laikais, pabandė Vašingtono (JAV) universiteto mokslininkai.

Tyrimas buvo atliktas, naudojant naują metodiką, kur tiriami ne tiesiog cheminių medžiagų pėdsakai (tokie žymekliai, kaip nikotinas, ar kofeinas), o įvairūs metabolitai. Tai yra tarpiniai augalų perdirbimo, tai yra, vartojant maisto ruošimui ar deginant pypkėje susidarantys produktai.

Lyginant su vienos medžiagos pėdsakų paieška, kiekvienas metabolitas yra visas žymeklių rinkinys, ir taip smarkiai padidėja radinio identifikavimo tikslumas.

Aromatinis žagrenis

©wikipedia.org

Būtent tirdami mažiausiai 1400 metų amžiaus medinėse pypkėse rastų nuodegų metabolitus, mokslininkai ir išsiaiškino konkretų augalą – aromatinis žagrenis (Rhus glabra). Tai beveik idealus kandidatas, bent jau todėl, kad tai yra kone vienintelis augalas, natūraliai augantis visose 48 kontinentinėse JAV valstijose. Kad ir kokia bebūtų gentis, turtinga, skurdi, prekiavo su kaimynais ar gyveno nuošaliai, visi galėjo pasidaryti rūkalų.

Aromatinis žagrenis laikomas vaistiniu augalu, jame daug fenolių ir taninų, jis naudojamas arbatai, o dūmai – inhaliacijai. Naudoti išdžiovintą augalą kaip tabako alternatyvą visai logiška, kaip ir tai, kad netgi atsiradus tabakui, indėnai į jį dažnai pridėdavo šio lengvai gaunamo augalo. Tokių mišinių pėdsakų rasta vėlesnio periodo pypkėse rastuose mišiniuose.

Rekomenduojami video