Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Septyniasdešimtmetis atgyja konstruodamas triračius

Nedaugelis pasiekusiųjų gyvenimo viršukalnę palaimingai ištaria, jog visos svajonės išsipildė, kad darė tai, ką norėjo. Gargždiškis Justinas Telšinskas, neseniai sulaukęs 70-mečio, tai patvirtino. Nuo jaunumės žavėjęsis automobilių sportu, motokrosu, dalyvavo varžybose, nepatyrė traumų ir dažniausiai tapdavo prizininku. Konstruoti bagius, triračius, tobulinti dviračius – pašaukimas. „Tai buvo vienas iš didžiausių gyvenimo malonumų“, – prisipažino jis.

Skrieja elektriniu triračiu

J. Telšinsko sodyboje Gargžduose smalsuolių žvilgsnius traukia neįprasta transporto priemonė – dvivietis elektrinis triratis. Tai priešpaskutinis šio konstruktoriaus mėgėjo kūrinys, kurį tobulino 4 metus. Justinas juo švilpia miesto gatvėmis – nulekia į parduotuvę, į kapines. Komfortišku triračiu – patogi sėdynė, kojos ištiestos, yra apsauga nuo vėjo ar lietaus, mieste galima skrieti 25 km per valandą. „Priekinis ratas varantysis, yra 4 akumuliatoriai po 12 voltų, – su savo kūriniu supažindino Justinas. – Kelionė elektriniu triračiu labai pigi: 100 km tik 10 centų tereikia.“

Praeiviai susidomėję žvelgia į netradicinę transporto priemonę. Sustojus smalsuoliai būriuojasi ir aptarinėja. J. Telšinskas stebėjosi, kad elektrinis triratis domina moteris, kurios teiraujasi, kiek kainuoja. „O sykį grįžęs iš parduotuvės radau kelis vyrus, aptarinėjančius, jog tai neįgaliojo transporto priemonė. Atsisėdau ir nurūkau gatve kaip tikrai sveikas vyras“, – šyptelėjo pašnekovas.

Jis pridūrė, kad vieną sezoną šiuo triračiu nuriedėta apie 700 km. „Juo važinėjo anūkai, kurie jau turi savo „bemsus“, todėl senelio triratis jų nebedomina“, – sakė Justinas.

Tačiau mažajam, šešiamečiui anūkui, labai rūpi. Savo jubiliejaus išvakarėse jis sukonstravo elektrinį triratį ir šiam. Kol kas tai paskutinis šio nagingo meistro kūrinys. Tačiau galva pilna idėjų, kurias pasiryžęs paversti realybe. „Pradėjau konstruoti hibridinį triratį – bus ir benzininis, ir elektrinis“, – atskleidė J. Telšinskas.

Varžybose traumų išvengė

Konstruktorius mėgėjas suskaičiavo, jog per savo gyvenimą sukonstravo 10 triračių, 5 bagius, patobulino 5 motociklus, tobulino ir dviračius.

Kodėl iš naujo išradinėja dviratį? „Dviratį galima tobulinti iki begalybės, – patikino J. Telšinskas. – Savos kūrybos yra įdomesnis, maloniau važiuoti.“

Jis parodė pirmojo triračio, sukonstruoto 1975 m., nuotrauką. „Tuomečiame Saulažolių kaime netoli Gargždų stačiau gyvenamąjį namą. Reikėjo vandens, o čia nebuvo nei vandentiekio, nei šulinio. Susigriebiau ir per porą savaičių sukonstravau motorinį triratį, kuriuo iš Minijos į statybvietę vežiau vandenį“, – leidosi į prisiminimus J. Telšinskas. Šaltkalvis remontininkas tapo ne tik dviračių, triračių konstruktoriumi.

Nuo jaunumės jį traukė automobilių sportas, motokrosas. J. Telšinskas neatsispyrė pagundai dalyvauti varžybose. „Reikėjo sukonstruoti bagį, perdirbti motociklą taip, kad šie nesugestų per varžybas, – pastebėjo pašnekovas ir pridūrė : – Varžybose svarbiausia neiškristi, nesugriūti ir pirmauti.“

Vadinasi, gyventi nuolatiniame strese?

„Ne, stresas buvo tik iš pradžių, pradėjus dalyvauti varžybose. Vėliau tapo įprasta – tarsi per bulvių lauką važiuotum“, – patikino Justinas. Jam džiugiausia, kad niekada nepatyrė traumos.

Svajonės išsipildė

Dalyvaudamas autokroso, motokroso varžybose J. Telšinskas apkeliavo ne tik Lietuvą, Latviją, Estiją, bet visą buvusią Sovietų Sąjungą. Jis tapo IX Lietuvos spartakiados ir Lietuvos čempionu bagių klasėje, dažnai iškovodavo prizines vietas. Jis nepamirš, kad 1986 m. dalyvaujant TSRS tautų spartakiadoje Toljatyje jam ranką spaudė lakūnas kosmonautas G. Grečka. Daug svarbių varžybų akimirkų užfiksuota fotografijose. „Štai motociklu 36 metrus skrendu ore, – rodė pašnekovas. – Taip nutikdavo ir bagių lenktynėse.“

J. Telšinskas savo archyve sukaupė krūvą diplomų, padėkų, spaudos leidinių iškarpų, liudijančių, koks svarbus jo gyvenime buvo šis sportas. Jis dėkingas žmonai Genovaitei, kuri palaikė jo pomėgį, nors patenkinta nebuvo. Justinas ir dabar savo malonumui dalyvauja kartingo turnyruose, užpernai – veteranų motokrose. Šiemet Smalininkuose surengtas Justino 70-mečio kartingų turnyras.

Užsiminus apie prabėgusį gyvenimą, jubiliatas ištarė: „Išsipildė mano svajonės.“ Iki šiol jį stiprina šis pomėgis. „Kai nesiseka, kai liūdna, prisiliečiu prie metalo, ir širdis atsigauna. Arba peržiūriu nuotraukas, kuriose įamžintos varžybų akimirkos. Gyvenimas gražus“, – apibendrino Justinas.

 

Virginija LAPIENĖ

banga,logo

Rekomenduojami video