Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Saulė, kubietiška salsa ir uraganai

Stilistės darbas prabangiose parduotuvėse, mylintis vyras, savo žydryne net svaiginantis vandenynas, netikėtos akistatos su pasaulio garsenybėmis – visa tai ant Atlanto vandenyno kranto, karščiu alsuojančiame Majami Biče atrado Justina Escobar.

Iš statybų verslo – į mados sūkurį

Baigusi ekonomikos magistro studijas Vilniaus universitete Justina Escobar ieškojo darbo praktikos. Amerikoje jau buvo lankiusis pagal „Work and Travel“ programą ir puoselėjo mintį ten sugrįžti. Kai netikėtai sulaukė darbo pasiūlymo Majamyje, tarsi ant sparnų vėl išskubėjo už Atlanto.

Justina sako niekada neplanavusi Majamyje užsibūti ilgiau nei dvejus metus – tiek, kiek galiojo jos darbo viza. Tačiau lietuvė įsitikino, jog likimas mėgsta pajuokauti – saulėtame krante ji sutiko dabar jau oficialų savo sutuoktinį ir visus septynerius metus kartu gyvenimą kuria prie Atlanto vandenyno. „Save laikau pasaulio piliete ir nesu prisirišusi prie vienos vietos.

Nežinau, kaip toliau susiklostys gyvenimas, bet šiandien čia yra mano namai“, – sako Justina. Ilgą laiką ji dirbo įmonėje, išduodančioje statybų leidimus. Majamyje galioja labai griežti statybų reikalavimai, net nurodoma, kokia spalva dažyti vieną ar kitą pastatą. Pasiturintys verslų savininkai dažnai nenori švaistyti laiko leidimams gauti, todėl tokiems reikalams sutvarkyti samdo įmones, o tų leidimų gavimas neretai užtrunka ne vienerius metus.

103606198_1486736514839583_919487720500446837_n

Prieš keletą metų Justina kardinaliai pakeitė darbą – pasuko į mados sritį ir dabar dirba prabangiose Majamio parduotuvėse stiliste bei pardavimų vadybininke. Įprastai dieną Justina pradeda dar šeštą valandą ryto. Turi du Pomeranijos špicus, o šie šuneliai ilgai miegoti neleidžia. „Pavedžiojusi juos ir išgėrusi puodelį kavos, leidžiuosi į dešimties kilometrų bėgimą. Tada neriu į vandenyną, pradedu dieną ir lekiu į darbą. Vakarais labai mėgstu pasivaikščioti“, – apie įprastą dienos režimą pasakoja lietuvė.

„Čia tikrai jaučiasi, kad materialus turtas labai svarbus“, – sako J. Escobar.

Atostogomis nesilepina

Anot J. Escobar, darbo kultūra Majamyje visai kitokia. Ten žmonės dirba daugiau, neretai kelis darbus, o kai vietiniams ji papasakoja, kad Lietuvoje gana įprasta turėti keturias savaites mokamų atostogų, šie lieka be žado.

„Čia retas turi daugiau nei keturiolika dienų atostogų. Dažniausiai darbdavys net jų neleidžia išnaudoti vienu kartu. Motinystės atostogos nėra apmokamos ir trunka iki trijų mėnesių. Dažnai darbo santykiai gana paviršutiniški ir draugais darbe netampama – vyrauja konkurencija, o darbas yra darbas“, – pasakoja Justina.

Kita vertus, anot jos, didesnėse įmonėse visada skatinama reikšti savo nuomonę, dažnai gilinamasi į darbuotojų psichologinę aplinką, nesijaučia ryškaus skirtumo tarp direktoriaus ir žemesnio rango darbuotojo, juntamas didelis pasitikėjimas darbuotojais.

Atpalaiduojanti atmosfera

J. Escobar šypsosi: gyvenimas ant Atlanto kranto išties lepina. Visgi vietiniai to nevertina ir didžioji dalis pasimėgauti paplūdimio malonumais ištrūksta gana retai. „Kadangi esu iš šaltojo klimato, man vandenynas pašonėje vis dar didelė vertybė, – sako lietuvaitė. – Vos progai pasitaikius, mėgaujuosi maudynėmis, vandens pramogomis.“ Majamis – didžiulis miestas, turintis apie 500 tūkst. gyventojų.

Tačiau paties Majamio, kaip didmiesčio, gyvenimo Justina sako gerai nepažįstanti – gyvena vienoje iš salų, turistų žinomoje kaip Saut Bičas. Pasak J. Escobar, čia gyvenimas labiau primena gimtąją Jonavą nei saulės nubučiuotą megapolį: vos 40 tūkst. gyventojų, viską galima pasiekti pėsčiomis ar dviračiu.

„Saut Bičas populiarus ir tarp amerikiečių turistų, ir tarp europiečių. Vyrauja turistinė atmosfera, tad žmonės laimingi ir atsipalaidavę“, – pasakoja Justina.

Šypsenų ir apkabinimų miestas

Didelė Majamio gyventojų dalis yra svetimšaliai: dauguma kubiečiai, venesueliečiai bei daugybė kitų Pietų ir Centrinės Amerikos gyventojų. Tad atvykėlė iš Lietuvos čia tikrai niekada nesijautė nepatogiai.

Kiekvienas yra susidaręs Majamio įvaizdį iš flmų ar nuotraukų. Tačiau lietuvė J. Escobar jį pažįsta kur kas artimiau. „Lotynų Amerikos gyventojai pasižymi svetingumu, šeima jiems yra didelė vertybė. Pradžioje buvo kiek neįprasta, kai mažai pažįstamas žmogus sveikindamasis apkabina. Jau išmokau pasakyti „labas“ nepažįstamam besišypsančiam praeiviui“, – pasakoja J. Eckobar.

Beje, Majami Bičas turi vieną iš didžiausių Amerikoje žydų bendruomenių, jiems taip pat priklauso didelė dalis čia esančio nekilnojamojo turto bei verslų. Todėl lietuvės jau nestebina šeštadieniais neveikiančios kepyklėlės ar grožio salonai – šią dieną žydai švenčia šabą.

Majamyje nemaža ir rusų bendruomenė, o lietuvių, įsikūrusių blizgančioje nuodėmingų pramogų sostinėje, J. Escobar pažįsta vos kelis. „Majamis – puikus miestas atvykėliams, kiekvienas čia gali rasti savo vietą“, – įsitikino Justina. Pasak jos, nemaža dalis apsistojusiųjų Majami Biče yra vadinamieji „snow birds“ (red. sniego paukščiai) – jie atvyksta į Majamį tik žiemos mėnesiais, o kitu metu gyvena kitose valstijose.

Nemažai ir europiečių, kurie turi nekilnojamojo turto čia, bet negyvena nuolat.

Prasilenkia su punktualumu

Lietuvių bendruomenė pačiame Majamyje nėra didelė, jų atvykimo istorijos – labai skirtingos. Vieni atsikėlė gyventi iš kitų Amerikos miestų, kiti pasiliko po studijų, dar kiti atvažiavo tiesiog dirbti ir apsistojo ilgėliau.

„Manau, daugelį lietuvių žavi oras, galimybė maudytis šiltame vandenyne visą žiemą. Tai ir puikus miestas praleisti senatvę“, – sako Justina. Nors Majamis labai palankus miestas svetimšaliams, kultūriniai skirtumai vis tiek juntami. Ten niekas negeria karštos arbatos ir nevalgo sriubų, namuose nepersiauna batų, o punktualumas tikrai nėra stiprioji pusė.

„Buvo visko. Kartais pykdavau, kad visų turiu laukti, nes pati mėgstu atvykti laiku. Teko pramokti ir ispanų kalbos, kadangi dalis atvykėlių iš Pietų Amerikos angliškai nė nekalba. Čia įprasta pagirti moters suknelę laukiant lifto ar paklausti, kur pirko rankinę. Amerikiečiai linkę bendrauti su visais ir visada. Net jei ir neturi nuotaikos, turi būti maloni ir šypsotis, kas man, lietuvei, pradžioje buvo gana sunku“, – atvirauja J. Eckobar.

Apsimestinė prabanga

Majamyje ypač jaučiama kubiečių kultūros įtaka – apstu kubietiško maisto restoranų ir barų, plati ir pati kubiečių bendruomenė. „Pertraukėlių metu jie mėgsta visus vaišinti kubietiška kava – stipriu espreso su labai daug cukraus.

Net atsiskaitant prekybos centre, kasininkė gali pasiūlyti kavos. Vyresni žmonės nevengia papramogauti, eina bėgioti, lankosi restoranuose, laiką leidžia tarp jaunimo, tad amžiaus cenzas čia negalioja“, – pasakoja Justina. Tikriausiai kiekvienas yra susidaręs Majamio įvaizdį iš filmų ar nuotraukų. Atrodytų, jog šis miestas tiesiog maudosi piniguose. Milijoninės vertės namai su privačiais teniso kortais ir milžiniškais baseinais, kiemuose – naujutėliai automobiliai, prabangus naktinis gyvenimas.

Pasak J. Escobar, Majamis tikrai labai brangus miestas, todėl gyvenimas su vaizdu į vandenyną gerame rajone įkandamas nedaugeliui. Didelė dalis imigrantų nuomojasi kambarį, o jei norisi daugiau erdvės ar namo, gali tekti gyventi daugiau nei valanda kelio nuo paplūdimio.

„Čia tikrai jaučiasi, kad materialus turtas labai svarbus. Bet neretai visa tai tik apgaulė – prabangūs automobiliai yra nuomoti, o garsių dizainerių drabužiai – skolinti“, – tiesiai šviesiai sako J. Escobar.

O tikrieji turtuoliai, anot jos, savo turtu didžiuotis nemėgsta, dažnai net jį slepia. „Jie vaikšto paprastai apsirengę, vairuoja niekuo neišsiskiriantį automobilį. Daugelis įžymybių turi savo vilas Majamiui priklausančiose privačiose salose, kur apsilankyti galima tik gavus kvietimą“, – pasakoja Justina.

Nors J. Escobar gyvena pačiame pramogų sūkuryje, tačiau naktiniame klube yra buvusi vos kelis kartus. „Mėgstu apsilankyti restoranuose ir baruose, kartais lankausi renginiuose ar koncertuose, bet naktinės pramogos niekada neviliojo. Juk kitą rytą būtų sunku tuos dešimt kilometrų nubėgti“, – šypteli gerai fizinei formai daug dėmesio skirianti lietuvė. Garsenybių apsuptyje Jei nepraleidžiate nė vienos žinutės apie Holivudo žvaigždes ir kitas pasaulio garsenybes, Majamyje tikrai turėsite ką veikti.

Ir pačiai J. Escobar ne sykį teko akis į akį susidurti su tais, dėl kurių talento kone iš proto kraustosi visas pasaulis. Dirbdama su statybų leidimais, Justina padėjo sutvarkyti reikiamus dokumentus garsiosios Kolumbijos scenos dievaitės Šakiros vilai, stūksančioje vienoje iš salų. Tuo, žinoma, užsiiminėjo jos asistentai.

Dirbdama mados srityje lietuvė taip pat turi kur paganyti akis: jai teko pagelbėti skubiai apsipirkti žaviajai aktorei Keitei Holms, buvusiai Tomo Kruzo žmonai, kuri pamiršo maudymosi kostiumėlį.

Todėl netoliese prisišvartavusi prabangią jachtą, tiesiog paskubomis įbėgo į parduotuvę, kurioje Justina dirbo. „Kita sutikta įžymybė buvo dainininkė Dženifer Lopes, apsipirkinėjanti su savo vyru.

Taip pat teko susidurti su prezidento Donaldo Trampo buvusia žmona Ivana, ji turi apartamentus visai netoliese. Visos įžymybės paliko labai gerą įspūdį, pasirodė labai šiltos ir paprastos. Teko matyti ir garsųjį Vilą Smitą, kai Majamyje buvo filmuojamas filmas „Pašėlę vyrukai amžiams“, – vardija J. Escobar.

Majamis J. Eskobar pirmiausia žavi klimatu. Net ir žiemą ten labai šilta – temperatūra siekia mažiausiai 18 laipsnių. Rojus turistams Majamis J. Escobar pirmiausia žavi klimatu. Net ir žiemos metu ten labai šilta – temperatūra siekia mažiausiai 18 laipsnių. Pro akis negali praslysti ir neįprasta augmenija ar gyvūnija.

Ant takelių lakstančios iguanos, neretai žemuose pastatuose ar net kambaryje galima išvysti mažus vikrius driežiukus ar kiek gąsdinančius gigantiškus tarakonus. Pasak Justinos, Majamis taip pat puikus savo geografine vieta keliautojams – iš ten labai netoli cigarais kvepianti ir salsa alsuojanti Kuba, užburiančios Karibų salos, Pietų ir Centrinė Amerika. Net ir Europa daug arčiau nei iš vakarinės pakrantės.

„Majamis puikus miestas norintiems pažinti kitas kultūras, užmegzti pažintis ir rasti verslo galimybių“, – pabrėžia J. Escobar. Visgi net ir gyvenant kone rojaus kampelyje, Justinos neaplenkia šeimos bei draugų ilgesys. Vasaros mėnesiais, kai Majami Biče be proto karšta ir drėgna, ji netgi ima ilgėtis lietuviškos žiemos.

„Bet niekada nesijaučiu „įstrigusi“, nes dažnai aplankau Lietuvą, mano artimieji taip pat čia atvyksta“, – sako Justina. Kadangi dažnai sulaukia svečių iš Lietuvos, J. Escobar visada pasirūpina planu, ką viešnagės metu svečiai privalo nuveikti. Anot jos, didžiausia pramoga – paplūdimys ir vandens sportas: irklentės, baidarės, jėgos aitvarai.

„Visada rekomenduoju aplankyti bohemišką rajoną Vinvudą. Jis panašus į mūsų Vilniaus Užupį, garsėja šiuolaikiniu bei gatvės menu. Smagu apsilankyti kubiečių rajone – Mažojoje Havanoje. Čia galima ne tik išgerti kubietiškos kavos, bet ir stebėti vietinius, žaidžiančius domino parkelyje“, – traukos vietas vardija lietuvė. Pasiplaukioti jachta aplink garsenybių vilas – tai dar viena labai populiari pramoga tarp turistų.

„Iš Majamio taip pat lengvai pasieksite Kei Vestą – piečiausią žemyninės Amerikos tašką. O iš ten jau matosi ir Kuba!“ – sako Justina.

Įpratę saugotis uraganų

Uraganas – viena iš stichijų, neaplenkiančių Majamio ir pietinės Floridos dalies. Kol J. Escobar ten gyvena, uraganas tiesiogiai dar nepalietė niekada nemiegančios pramogų sostinės – vis prasukdavo pro šalį.

Tačiau Justina tikina, jog budrūs vietiniai jam visada ruošiasi ir iš šono viskas atrodo gana chaotiškai: žmonės užkala langus, kiti palieka miestą, nusidriekia didžiulės automobilių spūstys prie degalinių, eilės prekybos centruose. Žmonės skuba apsirūpinti geriamuoju vandeniu bei baterijomis, nes uragano metu dažnai net kelioms savaitėms dingsta vanduo ir elektra. „Uraganas gana dėkinga stichija, nes yra laiko jam pasiruošti.

Bet niekada nežinai, kaip jis baigsis. Iš vyro pasakojimų žinau apie penktos kategorijos uraganą Endrių, nusiaubusį didelę dalį Majamio 1992 metais. Dėl jo be namų liko daugiau nei 250 000 žmonių“, – pasakoja Justina.

Panevėžio balsas

Rekomenduojami video