Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šaltasis karas 2.0: istorinė Rusijos bei Vakarų priešprieša atsinaujino

Didžiosios Britanijos generolas Richardas Shirreffas, kalbėdamas su leidiniu „The Guardian“ prisimena momentą, kuomet jis suvokė, kad NATO kaktomuša susidūrė su vis agresyvėjančia Rusija. „Tai buvo 2014-ųjų kovo 19, diena, kai Rusija aneksavo Ukrainos Krymą,“ – teigia jis.

R. Shirreffas tuomet buvo sąjungininkų pajėgų Europoje vyriausiojo karo vado pavaduotoju, NATO būstinėje Belgijos mieste Monse, kuomet atėjo amerikiečių generolas leitenantas ir atnešė V. Putino kalbos, pateisinančios aneksiją, stenogramą. „Jis mums trumpai išdėstė ir pareiškė, kad, jo manymu, tikėtina, buvo kalba apie paradigmos pokyčius,“ – prisiminimus leidiniui dėstė R. Shirreffas.

Baigėsi „Šaltasis karas“, tegyvuoja „Šaltasis karas“?

Rusijos prezidento kreipimesi buvo išvardintas didelis skundų sąrašas, kuriame netgi nurodyti Vakarų bandymai varžyti Rusiją nuo XVIII ar XX a. iki pat šių dienų, teigiama leidinyje. V. Putinas perspėjo, kad Rusija daugiau nepakęs panašaus elgesio: „Jeigu itin stipriai spausti spyruoklę, tai ji kada nors su jėga atšoks. Reikia tai prisiminti visada,“ – pareiškė Rusijos prezidentas 2014-aisiais. Šaltojo karo laikų epocha pasibaigė, ir prasidėjo nauja era. Šaltasis karas 2.0 jau turi kitokius bruožus, tačiau potencialiai yra taip pat pavojingas ir paremtas ne tik konkuruojančiais interesais, tačiau ir konkuruojančiomis vertybėmis.

„Anksčiau bent jau buvo tvarka“

Johnas Sawersas, buvęs MI-6 vadovas baiminasi to, kad, skirtingai nuo Šaltojo karo, dabar nebeliko jokių „aiškių kelių eismo taisyklių“. Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris pažymi: „Klaidinga manyti, kad tai kažkas panašaus į Šaltąjį karą. Dabar kiti ir daug pavojingesni laikai“.

Buvęs Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Simonas Fraseris mano, kad Vakarų lemtinga klaida buvo reakcija į 2013-aisiais Sirijoje panaudotą cheminį ginklą. Tuomet, anot jo, Vakarai „apleido pozicijas, ir rusai jas užėmė“. Kol kas analitikai, ekspertai ir politikai nesutaria, kokią taktiką prieš Rusiją turėtų rinktis Vakarai.

Vyrauja sankcijų griežtinimo politika, tačiau yra pasisakančių ir už „santykių perkrovimą“, ir už itin griežtą liniją – net iki atjungimo nuo SWIFT sistemos. „Į Rusijos veiksmus nėra atsakymų, – pareiškė vienas Vašingtono diplomatas Europoje. – Jie naudojasi itin agresyvia retorika ir politika. Šaltojo karo metais egzistavo priimtinas abiem pusėms žodynas… Šiuo metu pavojus yra tai, kad nėra jokios tvarkos. Nėra bendrai priimtinos kalbos. Mes nebekalbame viena kalba“.

Rekomenduojami video