Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šachmatai kaip dviratis: neišlaikysi pusiausvyros – krisi
Buvęs ilgametis Lietuvos šachmatų federacijos viceprezidentas ir iki šiol – tarptautinės kategorijos (IA) šachmatų teisėjas bei FIDE treneris (FT) Raimondas Paliulionis – vienintelis mokytojas Biržuose, kuris treniruoja savo mokinių loginį mąstymą, mokydamas juos žaisti šachmatais. Su treneriu kalbėjomės apie tai, ką šachmatai duoda žmogui ir ar visi gali tapti gerais žaidėjais.

Šachmatai būdavo ,,ant bangos‘‘

Treneris pasakojo, kad seniau žaidimas šachmatais buvo daug populiaresnis: vykdavo spartakiados, kur dalyvaudavo daug regionų. Dabar Biržuose situacija tokia: mokinių lyg ir užtenka, o naujų šachmatų trenerių nėra. -Nežinau, kodėl taip yra... Metai bėga, kas žino, kas bus toliau, kas treniruos vaikus po manęs? Reikia, kad atsirastų, kas mane pavaduos,- kalbėjo treneris. Pats Raimondas žaidimu susidomėjo dar mokykloje, kai per pertraukas žaisdavo tuomet vadinamuose pionierių kambariuose, dalyvaudavo įvairiuose užsiėmimuose. Paskutiniame studijų kurse bandė dėstyti fiziką, bet suprato, kad tai ne jam ir nusprendė pasinerti į šachmatų trenerio darbą. Pradėjo karjerą Šiauliuose, bet persikėlė į Biržus. Kodėl, Raimondas neatviravo, sakė, taip susiklostė aplinkybės.

Šachmatininkų klubas pagelbėja

Treneris Raimondas gyrė savo mokinius. Keli baigė gimnaziją ir po ilgos draugystės šiais metais atsisveikino. -Šiemet baigė penki mokiniai su kurias dirbome nuo mažens. Jie lankė treniruotes visus dvyliką metų, o tai – retas dalykas. Šaunuoliai, ėjo iki pat galo,- apie savo auklėtinius kalbėjo treneris. Raimondas pasidžiaugė, kad Biržuose veikia šachmatininkų klubas, kurio nariai gražiai tarpusavyje bendradarbiauja, žaidžia vietiniuose turnyruose su trenerio mokiniais, kad šie pajustų, ką reiškia susidurti su rimtesniais varžovais, o ne tik su bendramoksliais.

Išmokti žaisti gali kiekvienas

Trenerio nuomone, išmokyti žaisti šachmatais galima kiekvieną, kuris to nori. Tačiau čempionais tampa ne visi. Kai kurie tą supranta ir patiems pasidaro nebeįdomu žaisti. Pasak Raimondo, šiam žaidimui reikalingas loginis mąstymas ir gebėjimas kurti. Šachmatai ugdo savarankiškumą, sustiprina matematinius ir kūrybinius įgūdžius. -Būna ir taip, kad mokyklą vaikas baigia prastai, o šachmatuose skina pergales. Viskam reikia noro. Jeigu esi minkštas, tai jokioje veikloje neprasimuši. Pergalė yra gerai, bet tai ne pagrindinis dalykas. Svarbiausia – pats žaidimo procesas ir patirtis. Jeigu dalyvavimas procese patinka, bus gerai. Dėl to, kad iš varžybų neparsiveši medalio, mama mažiau nemylės,- sakė treneris Raimondas.

Reikia turėti galvą

Treneris sakė, kad aplinka, kurioje vaikas auga, yra labai svarbi, nes palaikymas namuose yra būtinas. Dar reikia, kad vaikas ir galvą turėtų. Raimondo nuomone, tėvai dažnai iš savo atžalų per daug reikalauja: leidžia juos į vieną, paskui į kitą užsiėmimą. Ir kartais labiau paiso savo, o ne vaiko norų. Pasitaiko, kad vaikas metus palanko šachmatų būrelį ir daugiau nebeateina. Tada treneris linki jiems po padarytos pertraukos ir vėl sugrįžti. Raimondas išdavė, kad Biržuose yra šeima, iš kurios net keturi vaikai atėjo mokytis žaisti.

Merginos atsakingesnės

Paklaustas, kas geriau žaidžia šachmatais, merginos ar vaikinai, treneris kalbėjo: -Lietuvos čempionatuose mano merginos iki šiol užėmė geresnes vietas negu vaikinai. Merginos yra pareigingesnės, kaip išmoksta, taip ir žaidžia. Vaikinai labiau azartiški, linkę rizikuoti, daugiau improvizuoja. Trenerio mokiniai yra laimėję ne vieną pergalę. Raimondas yra Viktorijos Čmilytės pirmasis treneris. Ji ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje žinoma šachmatininkė, tarptautinė didmeistrė, buvusi Europos čempionė, Pasaulio čempionato prizininkė. Kiti trenerio mokiniai taip pat yra dalyvavę ne tik Lietuvos, bet ir Europos, pasaulio šachmatų čempionatuose. Nors pasaulinėse varžybose užimti prizines vietas ne visada pavyko, rezultatai trenerį Raimondą džiugina. Lietuvos moterų ir vyrų rinktinės reguliariai dalyvauja pasaulinėse Šachmatų olimpiadose. Paskutinėse dvejose biržietis Raimondas buvo Lietuvos delegacijos vadovas. -Šachmatų olimpiadoje Baku 2016 m. Lietuvos merginos užėmė 12 vietą, o 2018 m. Batumyje vyrai – 24. Tačiau žmonėms tai nelabai įdomu, nes visi nori girdėti tik apie prizines vietas. O mums – svarbu, nes tais metais merginos užėmė pačią aukščiausią vietą, kokią kada nors lietuvės yra užėmusios. Kai žinai, kad dalyvauja beveik du šimtai komandų, o mes liekame priekyje, tada ir tos ne prizinės vietos kitaip atrodo,- kalbėjo treneris.

Laisvalaikiu žaidžia retai

Trenerio žmona Valentina – teisėja. Raimondas su būsima žmona susipažino internete žaisdami šachmatais. Treneris sakė, žmonai šis pomėgis leidžia atsipalaiduoti, nes darbas teisme gerų emocijų dažnai neatneša. O pats pripažino, kad laisvalaikiu žaidžia retai, sakė, užtenka ir darbo. Paklaustas, kokio amžiaus vaikus jau galima pradėti mokyti žaisti šachmatais, Raimondas juokavo: -Mokslininkai nustatė, kad žaisti nuo penkerių dar per anksti, o šešerių jau vėlai. Tad tikslaus amžiaus pasakyti negalima. O šiaip – niekada nevėlu. Jeigu aštuoniasdešimtmetė močiutė gali iššokti parašiutu ir surasti žemę, reiškia viskas įmanoma.

Pralaimėti netyčia – negalima

Treneris pasakojo, kad per varžybas dalyviams dažnai pakiša koją įtampa. Sakė, reikia įveikti savo emocijas, nes dėl baimės protas iš žmogaus ,,išeina‘‘. -Dažnai mokiniams atrodo, kad jie jau viską žino, bet sudalyvavę varžybose supranta, kad klydo. Pralaimėjimas juos motyvuoja stengtis ir leidžia suprasti, kad dar ne viską moka. Rodos, ruošiesi visus metus, bet užtenka atlikti vieną neteisingą ėjimą ir pralaimi. Tada kaltas tik tas, kurį matai veidrodyje. Pralošimas – tai bausmė už nusižengimą. Pralaimėti netyčia negali, o netyčia laimėti pasitaiko, jei varžovas padovanoja pergalę grubia klaida. Žaisti šachmatais, tai tas pats kaip važiuoti dviračiu: jeigu neišlaikysi pusiausvyros – nukrisi,- kalbėjo treneris.
  Birutė PETKEVIČIŪTĖ
Rekomenduojami video