Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
S. Vosylius: kitas „Giminių“ sezonas tikrai bus paskutinis

Balandžio mėnesį sukanka 25 metai nuo tada, kai pirmą kartą buvo parodytas LRT TELEVIZIJOS serialas „Giminės“. „Jei naują scenarijų patvirtins ir vasarą galėsime filmuoti, šį kartą tai bus paskutinis kartas“, – sako režisierius Saulius Vosylius. Anot jo, kiekvienais metais jiedu su scenaristu Broniumi Bušma duoda žodį, kad daugiau serijų nebekurs, tačiau atėjus žiemai susitinka ir vėl pradeda rašyti.

Serialo „Giminės“ kūrėjai pasakoja, kad per šiuos metus yra nufilmuota daugiau nei 100 serijų – pirmosiose galime išvysti gyvenimą po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.

„Nuo 1993 iki 2000 metų nebuvo sudėtinga surasti arklį, tempiantį vežimą, zaporožiečius. Tuo metu kaip tik būdavo nelengva gauti vakarietišką automobilį. Pirmosiose serijose matomos senos gatvės, ligoninės, parduotuvės, kurias sprogdindavo. Žmonės kalba, jog tada buvo daugiau spalvų, kontrasto, veiksmo, o dabar serijos paprastesnės ir intelektualesnės, mažiau aštrių situacijų“, – tikina režisierius S. Vosylius.

Serialo centre – žmonių santykiai. Pasak „Giminių“ scenarijaus autoriaus B. Bušmos, yra temų, kurių rašydamas jis vengia: „Nerašau apie negražius santykius, kurie menkina ar kitaip žaloja žmogų, skaudina jo sielą. Nenoriu intrigų.“

Žmonės turi pasisemti teigiamų emocijų, sako S. Vosylius. „Norime palikti pyktį be pykčio, t. y., jei personažai susibarė – jie būtinai susitaikys. Gyvenime ir taip per daug purvo, todėl norisi žmonėms suteikti šiltų jausmų“, – aiškina režisierius. Be to, priduria jis, visą laiką „Giminėse“ vyravo ta pati tema – žemė.

V. Radžiūno/LRT nuotr.

Serialas – gyvenimo veidrodis

Nuo pačių pirmų serijų seriale vaidinantys aktoriai Vytautas Rumšas vyresnysis ir Ilona Balsytė sutinka, kad „Giminės“ pakito taip, kaip ir pati Lietuva bei jos visuomenė.

„Kaip keičiamės mes, taip keičiasi ir serialas. Vieni aktoriai miršta, tačiau ateina naujų veidų. Manau, kad šis serialas – mūsų gyvenimo veidrodis“, – pažymi V. Rumšas vyresnysis.

Savo ruožtu I. Balsytė priduria, kad amžinosios vertybės išlieka: „Meilė, tėvynė, šeima – bendražmogiškos temos. Serialas tuo ir unikalus, nes pritraukia žiūrovų dėmesį tos dienos aktualijomis.“

Ištikimi žiūrovai, muzika bei aktoriai – tai serialo „Giminės“ sėkmės priežastis, teigia režisierius S. Vosylius. „Giminės“ turi savo žiūrovų ratą. Daugelis užaugo su šiuo serialu. Be to, žmonėms patinka ir Tomo Leiburo muzika, kuri tikrai prisideda prie mūsų sėkmės. Žinoma, išlieka tie patys aktoriai, nes mes nedrįstame žudyti nė vieno. Laikui bėgant prisijungia ir nauji veidai“, – pasakoja jis.

V. Radžiūno/LRT nuotr.

Aktorė I. Balsytė kaip vieną pagrindinių serialo gyvavimo priežasčių išskiria faktą, kad tai buvo pirmasis lietuviškas kūrinys.

„Vienas iš svarbiausių dalykų – serialas, ypač kūrimo pradžioje, buvo labai aktualus. Jis buvo kuriamas kaip vaidybinis filmas, turėjome kur kas daugiau laiko nei dabar“, – pabrėžia aktorė.

Šiai nuomonei pritaria ir V. Rumšas vyresnysis, kuris atkreipia dėmesį, kad „Giminės“ liečia mus iš giliau – ne tik meilės ar santykių prasme, kurie vyrauja visame pasaulyje, tačiau šiame seriale yra daug lietuviškos žemės kvapo.

Naujame scenarijuje – staigmenos

Serialo „Giminės“ scenarijaus autorius B. Bušma visus metus rašo naktimis – nuo pusės dviejų iki septynių ryto. Kaip pats sako, įkvėpimo ieškoti jam nereikia: „Esu autorius. Kurti pradėjau dar ketvirtoje klasėje. Kiekvienas esame kažkuo apdovanotas, man Dievas suteikė rašytojo sielą, todėl turiu idėjų ir stengiuosi kurti.“

Kiekvienais metais žiemą pasirodantis serialas pateikia žiūrovams staigmenų. Režisierius S. Vosylius išduoda, kad kitame sezone žmonės tikrai gali laukti naujovių.

„B. Bušma jau sukūrė devynias naujo sezono serijas, liko dar trys. Šiame scenarijuje atsiranda nematytas personažas, kas jį vaidins – neaišku. Be to, vienas jauniausių „Giminių“ personažų ištekės už kur kas vyresnio žmogaus“, – kalba S. Vosylius.

Serialo kūrėjai tikina, kad retai pasitaiko atvejų, kai reikia spontaniškai keisti scenarijų. Anot režisieriaus, kartais tenka suvaidinti lietų arba į galvą šauna įdomi mintis.

Aktoriaus V. Rumšo vyresniojo paklausus, ar tenka diskutuoti dėl scenarijaus, atsako, kad nuolatos siūlo idėjas: „Svarbu kalbėtis apie personažo virsmą, pokyčius. Kai B. Bušma pradeda rašyti, tariamės.“

Režisierius S. Vosylius neslepia, kad anksčiau serialo žiūrimumas buvo didesnis nei dabar. Tam įtaką padarė ir sudarinėjamų televizijos tinklelių tvarka.

„Seniau „Giminės“ ėjo keturis kartus per savaitę. Šiuo metu serialą rodo kiekvieną sekmadienį. Per tą laiką pats pamirštu, kas buvo ankstesnėse serijose, todėl tikrai jaučiasi atotrūkis“, – pažymi S. Vosylius.

Intriguoja rezultatas

1993-aisiais pasirodžiusių serijų aktorė I. Balsytė sako dabar nebežiūrinti. Vis dėlto kartą teko išvysti vieną pirmųjų: „Kažkada naršiau po televizijos kanalus ir pamačiau, kad rodo „Gimines“. Tą seriją buvau mačiusi maždaug prieš 20 metų, todėl įvertinau save, buvo įdomu ir malonu.“

Aktorė pripažįsta žiūrėjusi didžiąją dalį „Giminių“. Pasak jos, kai filmavimo tempas didelis, norisi išvysti galutinį variantą: „Anksčiau mes repetuodavome, aptarinėdavome, o dabar viskas vyksta greitai, todėl rezultatas intriguoja.“

O aktorius V. Rumšas vyresnysis dažnai įsijungia senąsias „Gimines“. Tos serijos jam kur kas labiau patinka.

„Man įdomiau žiūrėti į jaunesnį save. Pirmosios serijos savo siužeto prasme man pačios įdomiausios“, – kalba aktorius, ir priduria, kad per 25 metus kūrybinė komanda labai suartėjo.

„Giminių“ serialo serijas rasite čia.

Rekomenduojami video