Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rusiškasis D.Trumpo dosjė

Ar tikrai Kremlius turi kuo šantažuoti naująjį Amerikos prezidentą?

Nauja bomba

Likus kelioms savaitės iki išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo prisaikdinimo, nugriaudėjo žinia apie tai, kad Kremlius gali turėti 45-ąjį Amerikos prezidentą kompromituojančios informacijos. Kalbos apie gana artimus D.Trumpo aplinkos ryšius su Rusija, asmenines jo simpatijas prezidentui Vladimirui Putinui, „kietam ir ryžtingui“, su kuriuo „galima tvarkyti reikalus“, sklandė dar prezidento rinkimų kampanijos pradžioje. Tolesni įvykiai sustiprino prielaidą, kad tokių ryšių gali būti: JAV žvalgybos tarnybos nustatė, kad kompiuterinių įsilaužėlių, įsibrovusių į Demokratų partijos kompiuterius ir išplatinusių pavogtą informaciją, gerokai pakenkusią kandidatei į prezidentus Hillary Clinton, pėdsakai veda į Rusiją. Maža to: amerikiečių žvalgybininkai vėliau pranešė radę įrodymų, kad įsilaužėliai iš Rusijos veikė su šios šalies valdžios žinia.

Išrinktasis JAV prezidentas D.Trumpas karštai neigė, kad po jo konkurentės H.Clinton rinkimų štabo kompiuterius slapčiomis rausėsi rusai: anot jo, duomenis pavogti galėjo ir kompiuteriniai įsilaužėliai iš Kinijos ar kitos šalies. Jis taip pat energingai ginčijosi, tvirtindamas, kad viešai paskelbta informacija, kompromituojanti Demokratų partijos vadovybę ir asmeniškai H.Clinton, negalėjusi prisidėti prie jos pralaimėjimo. Tai visiškai suprantama: D.Trumpas siekė atmesti bet kokias abejones dėl jo pergalės rinkimuose teisėtumo. Galbūt jam pavyko įtikinti dalį tuo abejojusios Amerikos visuomenės, tačiau netrukus šalies žiniasklaidoje sprogo nauja bomba.

Nenuleido akių

Internetinis leidinys „BuzzFeed News“ pranešė, kad Kremlius turi D.Trumpą kompromituojančios medžiagos: esą Rusijos saugumo tarnybos slapta nufilmavo jo „iškrypėliško sekso“ veiksmus su prostitutėmis prezidentiniame „Ritz-Carlton“ viešbučio Maskvoje numeryje. Šiame viešbutyje D.Trumpas buvo apsistojęs 2013 m. lapkričio mėnesį, kai buvo atvykęs į savo finansuojamo „Miss Universe“ grožio konkurso finalą. Pasak neįvardytų Vakarų žvalgybos šaltinių, prieš kelionę į Maskvą sužinojęs, kad prezidentas B.Obama su šeima vizito į Rusiją metu buvo apsigyvenęs šiame viešbutyje, D.Trumpas užsisakė tuos pačius apartamentus. Milijardierius verslininkas esą taip nekentė B.Obamos, kad po „Miss Universe“ konkurso juose surengęs orgiją – liepęs joje dalyvavusioms prostitutėms šlapintis ant lovos, kurioje vizito metu miegojo pirmoji JAV pora. Tai neva buvo užfiksuota Rusijos žvalgybos įrengtomis slaptomis vaizdo kameromis.

Netrukus šią sensacingą žinią pakartojo ir gerai žinomi JAV dienraščiai, paskelbę ištraukas iš D.Trumpo rusiškojo dosjė. Remiantis žvalgybine informacija, Rusijos slaptosios tarnybos turi ir daugiau D.Trumpą kompromituojančios medžiagos, įskaitant ir jo finansinius ryšius šioje šalyje. Skelbiama, kad Rusijos federalinė saugumo tarnyba „ganė“ D.Trumpą mažiausiai penkerius metus, rinkdama pačią įvairiausią ją dominančią informaciją.

D.Trumpo verslo ryšiai su Rusija siekia dar 1987 metus, kai, atvykęs į „perestroiką“ pradėjusią tuometinę Sovietų Sąjungą, verslininkas bandė tartis dėl viešbučių tinklo steigimo. Nors tuo metu jam nepavyko įgyvendinti savo sumanymo, jis Maskvoje verslo reikalais vėliau lankėsi dar ne kartą. Beveik neabejojama, kad ekscentrišku elgesiu garsėjantis nekilnojamojo turto magnatas visą laiką buvo rūpestingai sekamas Rusijos slaptųjų tarnybų.

Palygino su naciais

Po skandalingų publikacijų apie tai, kad Kremlius prireikus neva gali šantažuoti naująjį JAV prezidentą, visas dėmesys buvo sutelktas į rusiškojo dosjė šaltinių patikimumą. Netrukus paaiškėjo, kad 35 puslapių apimties dokumentą, kuriuo rėmėsi apie D.Trumpą neva kompromituojančius dalykus rašiusi žiniasklaida, parengė buvęs Didžiosios Britanijos žvalgybos tarnybos MI6 karininkas Christopheris Steele'as. Paskutinį XX a.dešimtmetį jis dirbo Maskvoje ir užmezgė daug svarbių ryšių, grįžęs į Londoną darbavosi Rusijos skyriuje, vėliau jam vadovavo. Pasak Vakarų spaudos, Ch.Steelo reputacija žvalgybos pasaulyje labai gera, jis laikomas puikiu Rusijos specialistu, svarbi jo žvalgybinė informacija esą vėliau ne vieną kartą buvo patvirtinta. Išėjęs į atsargą jis įsteigė verslo konsultavimo bendrovę.

Memorandumą apie D.Trumpą šantažuoti galinčią medžiagą, kuria disponuoja Rusijos žvalgyba, jis parengė dar D.Trumpo rinkimų kampanijos pradžioje. Šis memorandumas esą buvo perduotas JAV federaliniam tyrimų biurui, tačiau jo vadovybė nesiėmė jokių veiksmų. Viskas pajudėjo tik praėjus daugiau nei mėnesiui nuo prezidento rinkimų pabaigos: apie D.Trumpo rusiškąjį dosjė amerikiečių žvalgybininkai oficialiai informavo ir prezidentą Baracką Obamą, ir išrinktąjį prezidentą D.Trumpą. Kai žinia apie tai pasiekė žiniasklaidą, pastarasis sureagavo audringai: griežtai paneigė teiginius apie orgijas Maskvoje, pavadindamas tai visiškais prasimanymais, sufabrikuotomis naujienomis, nesąmonėmis, kurias esą platina „nesveiki“ jo politiniai oponentai. Smarkiai kliuvo ir JAV žvalgybos tarnyboms: įsiutęs D.Trumpas jų veiklą palygino su nacistų darbo metodais. „Dar vienas šūvis į mane. Ar mes gyvename nacistinėje Vokietijoje?“ – retoriškai pasiteiravo jis „Twitter“ socialiniame tinkle. D.Trumpas piktinosi, kad žvalgybos tarnybos paviešino nepatvirtintą informaciją apie jo ryšius su Rusija.

Žinojo, kad seka

Į naujojo JAV prezidento kaltinimus sureagavęs Centrinės žvalgybos valdybos direktorius Johnas Brennanas pasiūlė D.Trumpui apdairiau rinktis žodžius. Pasak jo, išrinktasis prezidentas neturi jokio pagrindo rodyti pirštu į žvalgybos tarnybas ir kaltinti jas dėl informacijos, kuri jau buvo prieinama viešai, atskleidimo.

Netrukus paaiškėjo, kad buvusio MI6 žvalgybininko pateiktą informaciją apie D.Trumpą kompromituojančius ryšius patvirtina ir kitų Vakarų žvalgybos tarnybų turimi duomenys. Pasak britų dienraščio „Guardian“, informacija apie seksualinio pobūdžio D.Trumpo ryšius Rusijoje kitais kanalais buvo gauta ir šiam lankantis  Sankt Peterburge. Esą rusiškajame D.Trumpo dosjė iš tikrųjų yra „daugiau nei vienas“ vaizdo įrašas, „daugiau nei viena“ vieta, „daugiau nei vienas“ įvykis.

Kita vertus, sunku nesutikti ir su paties D.Trumpo argumentais, esą jis ne toks naivus, kad nežinotų, jog užsieniečiai Rusijos viešbučiuose yra slapta sekami. Jis teigė ne kartą įspėjęs kelionėse į šią šalį jį lydėjusius žmones, kad būtų labai atsargūs, nes ir viešbučiuose, ir kitose vietose jie bus slapta filmuojami. Tačiau JAV žiniasklaida, užsimindama apie kompromituojančius išrinktojo prezidento ryšius su Maskva, mini ne tik tariamas orgijų scenas, bet ir labai patrauklius verslo sandorius, kurie neva buvo siūlyti D.Trumpui, galbūt stengiantis sugundyti jį paminti įstatymus ir įprastinę verslo praktiką. Taip Kremlius esą stengėsi nusipirkti D.Trumpo lojalumą. Ar jam tai pavyko? Kuo tikėti – garsiai besipiktinančiu D.Trumpu, viską neigiančiu Kremliumi ar šešėlyje tūnančiais žvalgybos agentais, prisidėjusiais prie rusiškojo dosjė sudarymo? Tikėkimės, kad gyvenimas anksčiau ar vėliau atsakys į šiuos nerimą keliančius klausimus.

 

 

Rekomenduojami video