Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
R. Vyšniauskas: per krepšinio rungtynes komentatoriui išsisukti lengviau nei per futbolo

„Vos per trejus metus nuėjau kelią nuo vienos svajonės iki kitos – nuo LKL iki Europos futbolo čempionato, kuris man kol kas yra didžiausias karjeros išbandymas“, – prisipažįsta sporto komentatorius Rytis Vyšniauskas, kuris šiemet komentuos dalį EURO 2016 rungtynių. Lygindamas savo darbą per krepšinio ir futbolo rungtynes, jis sako, kad futbolo komentavimui reikia pasiruošti labiau.   

– Kaip prasidėjo jūsų, kaip komentatoriaus, karjera? Kas pastūmėjo imtis šio darbo?

– Reikėtų grįžti toli į vaikystę, kada buvau visiškai „apsėstas“ sporto – žiūrėdavau ir skaitydavau viską, kas susiję ir su futbolu, ir su krepšiniu. Komentavimas jau nuo tada lyg įaugęs į kraują, pavyzdžiui, žaisdamas kompiuterinius sporto žaidimus, pats nejučia pradedi komentuoti įvykius.

Kai Lietuvoje sporto transliacijos persikėlė į internetą, atsirado didesnis komentatorių poreikis, nusiunčiau savo įrašą ir mane pakvietė komentuoti Nacionalinės krepšinio lygos rungtynes. Po to atsirado daugiau pakvietimų: pirma – Lietuvos krepšinio lyga (LKL), vėliau – Lietuvos futbolo A lyga.

Vos per trejus metus nuėjau kelią nuo vienos svajonės iki kitos – nuo LKL iki Europos futbolo čempionato, kuris man kol kas yra didžiausias karjeros išbandymas.

– Komentatoriai dažniausiai išskiria rungtynes anglų ir rusų kalbomis nušviečiančius kolegas. O iš ko mokotės jūs?

– Mokymasis vyksta neakivaizdžiai. Žiūrėdamas sporto renginių transliacijas nesikonspektuoji, tačiau kai kurie dalykai galvoje išlieka. Iš užsienio komentatorių pasimokyti galima daug, pavyzdžiui, labai gerai komentuojama Anglijos „Premier“ lyga, kai per radiją sugebama pateikti visus svarbiausius įvykius.

Lietuvoje taip pat turiu idealų: futbole – Nerijus Kesminas, kurio balso nesupainiosi su niekuo kitu, o krepšinyje – Linas Kunigėlis ir Robertas Petrauskas.

– Taip pat komentuojate ir krepšinį, kurį žaidžiate laisvalaikiu. Kokie didžiausi skirtumai, lyginant su futbolo komentavimu?

– Viskas priklauso nuo žaidimo specifikos. Krepšinyje daug laiko galima kalbėti apie tai, kas ką daro aikštėje, tad ir ne taip gerai pasiruošęs gali kuo puikiausiai pasirodyti. Trumpai tariant, komentuojant krepšinį gali lengviau išsisukti, jei esi patekęs ne į pačią patogiausią padėtį, ypač kai jau ne pirmą kartą matai tuos žaidėjus.

Komentuodamas futbolo rungtynes, turi būti geriau pasiruošęs transliacijai – prisirinkęs faktų apie komandą, apie žaidimo braižą, žaidėjus, nes jei tai bus nuobodžios rungtynės, vis tiek reikės apie kažką kalbėti.

Numatyti to negali, nes, pavyzdžiui, gali atrodyti, kad kažkurios A lygos rungtynės bus neįdomios, tačiau jos tampa labai įdomios. Kitą kartą – priešingai. Jei nesi pasiruošęs, tuomet jau turi parodyti, kaip moki improvizuoti.

– O kaip susitvarkysite su krūviu? Visgi Europos futbolo čempionate bus sužaistos 51 rungtynės.

– Transliacijų maratonas nevargina, nes esu įpratęs prie krūvių. Tiesiog reikės daugiau pasiruošti, nes kai dažnai nekomentuoji tam tikrų komandų žaidimo, tam reikia daugiau laiko. Tačiau įsibėgėjant čempionatui, „įsivažiuosiu“ ir pats.

– Ką palaikysite čempionate?

– Negaliu pasakyti, kad palaikysiu kažkurią komandą. Buvau italų futbolo gerbėjas, bet mano mėgstamiausi futbolininkai baigė karjerą – užaugau su Alessandro Del Piero, Paolo Maldini, Fabio Cannavaro karta, kuri laimėjo 2006 metų Pasaulio futbolo čempionatą.

Į šį Europos čempionatą pateko įdomių rinktinių, pavyzdžiui, Belgija ir Kroatija, kurios nėra pasiekusios kažkokių aukštumų, tačiau turi labai daug potencialo. Labai įdomu, ką parodys naujoji Anglijos futbolininkų karta, kuri palieka labai pozityvų įspūdį.

– Ar Belgija ir Kroatija – tos rinktinės, kurios gali įgelti stipriausiomis laikomoms komandoms?

– Belgai ir taip jau priskiriami prie favoritų –užtenka vien pasižiūrėti į futbolininkų pavardes ir klubus, kuriuose jie žaidžia: Edenas Hazardas (Londono „Chelsea“), Kevinas de Bruyne („Manchester City“), Romelu Lukaku (Liverpulio „Everton“). Tai komanda, kuri yra veikiau favoritė – aštuonete tikrai turėtų būti.

Kroatija taip pat turi labai daug talentų, ypač saugų grandis (Ivanas Rakitičius („FC Barcelona“), Ivanas Perišičius (Milano „Inter“), Luka Modričius ir Mateo Kovačičius (abu – Madrido „Real)) – taigi komanda yra netoli elito.

Tiesa, abi komandos turi silpnąją grandį – jų gynybos ketvertai nėra tokie stiprūs, kaip kuriantys futbolininkai. Tai bus galvosūkis komandų treneriams.

– Ką galima laikyti šio čempionato favoritais?

– Visų pirma, vokiečiai, nors jie ir yra netekę svarbių futbolininkų: rinktinėje karjerą baigė kertiniu žmogumi prieš dvejus metus, kai Vokietija laimėjo pasaulio čempionatą, buvęs Phillipas Lahmas, taip pat dėl traumos į čempionatą nevyksta Marco Reusas. Vis dėlto jie nėra taip ryškiai atsiplėšę, daug stipresni nei kiti.

Antra, istorija rodo, kad prancūzai namuose visada triumfuoja, o jų rinktinė taip pat gera – jaunimas pribrendęs kokybiškam futbolui, tad tokias netektis, kaip Franckas Ribery bei Karimas Benzema, kompensuoti tikrai bus kuo.

Trečioji favoritė – Ispanija. Ji turėjo itin nesėkmingą čempionatą prieš dvejus metus, kai neįveikė grupės etapo. Komandos treneris Vicente del Bosque atnaujino komandą, taip pat pakeitė žaidimo stilių, nes tas jų propaguotas futbolo stilius, kuris dominavo prieš 6 metus, yra perprastas. Aš neįsivaizduoju, kad ispanai galėtų prastai sužaisti du čempionatus iš eilės, tad šiame čempionate turėtų žibėti.

– Į kokius jaunuosius talentus reikėtų atkreipti dėmesį futbolo žiūrovams?

– Reikėtų atkreipti dėmesį į debiutantus. Bus įdomu pamatyti, kaip atrodys pasaulinio lygio žvaigždė Garethas Bale`as šiame kontekste: Madrido „Real“ klube yra apsuptas žvaigždžių, o Velso rinktinėje jis yra galbūt 80 procentų jos pajėgumo. Bus įdomu, kaip jam seksis tempti komandą ant savo pečių.

Taip pat smalsu, kaip atrodys Lenkija su Robertu Lewandovskiu (Miuncheno „Bayern“) priešakyje. Taip pat dėmesį reikia atkreipti į Islandiją, kuri atrankoje aplenkė Nyderlandų ir Turkijos komandas, bei jos lyderį Kolbeinną Sigdorssoną („FC Nantes“).

Atrankoje taip pat išsiskyrė slovakas Marekas Hamšikas („Napoli“), ant kurio pečių gula labai daug.

Ispanijos gretose turėtų atsiskleisti Alvaro Morata (Turino „Juventus“), o Italijos komandoje net neaišku, kas užims pagrindinio puolėjo poziciją, nors dėmesį reikėtų atkreipti į kitą „Juventus“ puolėją Simone`ą Zazą.

Rekomenduojami video