Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Princesė Diana, norėjusi būti ne šalies, o žmonių širdžių karaliene

Karališkoji šeima yra labai sena institucija, ji greitai nejuda nei į XX a., nei XXI a., o princesė Diana buvo kaip gaivaus oro gurkšnis, LRT RADIJUI sako karališkuoju korespondentu dirbęs Charlesas Rae. „Ji ėmėsi tokių darbų, kaip pagalba kitiems, kurių kiti karališkosios šeimos nariai nedarydavo“, – prisimena Ch. Rae.

Užuot iškvietę pagalbą, pirmiausia fotografavo

Skambant Eltono Johno dainai „Goodbye England`s Rose“, specialiai per kelias dienas perrašytai princesės Dianos laidotuvėms, Jungtinė Karalystė ir visas pasaulis atsisveikino su širdžių princese.

Po atostogų prie Viduržemio jūros kartu Egipto su milijardieriaus sūnumi Dodi al Fayedu princesė Diana Paryžiuje bandė automobiliu pabėgti nuo besivejančių fotografų. 105 km/h greičiu važiuodamas tuneliu, vairuotojas nesuvaldė mašinos, ir rugpjūčio 31-ąją, praėjusius mažiau nei pusvalandžiui po vidurnakčio, automobilis, kuriame sėdėjo princesė Diana, rėžėsi į sieną. D. al Fayedas ir vairuotojas Henris Paulas žuvo įvykio vietoje, o smarkiai sužalota princesė po kelių valandų mirė ligoninėje.

Tuo metu britų laikraštyje „The Sun“ karališkuoju korespondentu dirbęs ir princesės Dianos laidotuvėse dalyvavęs Ch. Rae sako, kad šalis ir visas pasaulis buvo sukrėstas šios tragedijos.

„Žmonės negalėjo patikėti, kad Velso princesė, mūsų princesė, moteris, kuri net anksčiau turėjo tapti karaliene, mirė tokia jauna, būdama 36-erių. Buvo sunku patikėti, kad ji žuvo tokiomis tragiškomis aplinkybėmis. Manau, kad visas pasaulis buvo priblokštas. Daugybė žmonių atvyko į Londoną iš viso pasaulio pagerbti princesę Dianą, palikti gėlių prie Bakingemo rūmų, daug jų pasiliko ir laidotuvėms. Daugiau kaip milijonas žmonių būriavosi prie kelių, kuriais buvo gabenamas jos karstas. 70 mylių pakeliui į Nortamptoną, kur ji buvo palaidota, žmonės stojo greitkelyje ir reiškė jai pagarbą. Tai buvo nuostabus vaizdas. Dianos niekuomet nesutikę žmonės plūdo ašaromis. To anksčiau nebuvome matę. Nežinau, ar žmonės parodytų tokią užuojautą kuriam kitam karališkosios šeimos nariui“, – sako Ch. Rae.

AFP/Scanpix nuotr.

Princesė Diana tuomet buvo labiausiai fotografuojama moteris pasaulyje. Už išskirtinę jos nuotrauką fotografams buvo sumokami kone visų metų uždarbiui prilygstantys honorarai. Įvykio liudininko teigimu, įvykus avarijai, kai kurie paparacai, prieš iškviesdami pagalbą, pirmiau puolė fotografuoti sužeistą princesę.

Princesės Dianos jaunesnis brolis Earlas Spenceris per laidotuves pasakė, kad didžiausia ironija tai, jog mergina, kuriai suteiktas antikos laikų medžioklės deivės vardas, galų gale tapo labiausiai medžiojamu žmogumi moderniame amžiuje.

Gimė kilmingoje šeimoje

Gimusi kilmingoje šeimoje, kurios kelios kartos buvo glaudžiai susijusios su karališkąja šeima, būsimoji princesė, tuomet Diana Frances Spencer, augo Anglijos šiaurėje esančiame Sandringemo kaime, XIX a. amžiuje Karaliaus Edvardo VII pastatytame name, kurį nuomojo iš karalienės Elizabeth II. Kadangi karališkoji šeima atostogaudavo netoliese esančiame Sandringemo dvare, Diana vaikystėje dažnai žaisdavo su princo Charleso broliais.

Diana domėjosi plaukimu ir nardymu, mokėsi šokti baletą ir stepą, o 17 metų buvo išsiųsta į merginų institutą Šveicarijoje įgyti žinių apie etiketą ir namų priežiūrą. Grįžusi į Londoną, Diana dirbo mažai apmokamus darbus: buvo jaunimo šokių mokytoja, dirbo vaikų darželyje ir padavėja privačiuose pokyliuose.

Su princu Charlesu Diana susipažino būdama 16-os, kai šis susitikinėjo su Dianos seserimi Sara. Pasak Charleso biografo Jonathano Dimbleby, Diana princas susidomėjo 1980 m. Poros santykiai patraukė žiniasklaidos ir paparacų dėmesį. Biografo teigimu, paragintas tėvo, princas Charlesas 1981 m. vasarį Dianai pasipiršo.

Reuters/Scanpix nuotr.

Liepos 29 d. 20-metė Diana ištekėjo už 12 metų vyresnio princo Charleso ir tapo Velso princese. Per vestuves nuotaka vilkėjo baltą pūstą suknelę, kainavusią 9 tūkst. svarų sterlingų ir ilgesnį nei 7 metrų nuometą. Vestuves per televiziją stebėjo 750 mln. žmonių, dar per 0,5 mln. žiūrovų susirinko gatvėse stebėti žirgų tempiama karieta į katedrą vykstančios nuotakos.

Reuters/Scanpix nuotr.

Kitais metais princesė pagimdė įpėdinį princą Williamą, dar po poros metų gimė antrasis sūnus princas Harry.

Buvo kaip gaivaus oro gurkšnis

Ch. Rae primena, kad karališkoji šeima yra labai sena institucija, ji greitai nejuda į XX a. ar XXI a., o Diana buvo kaip gaivaus oro gurkšnis: „Ji ėmėsi tokių darbų, kaip pagalba kitiems, kurių kiti karališkosios šeimos nariai nedarydavo. <...> Būtent dėl princesės Dianos karališkojoje šeimoje įvyko pokyčiai ir jie iš jos daug ko išmoko. Manau, kad dėl to karališkoji šeima dabar yra kur kas geresnė institucija.“

Princesė aktyviai įsitraukė į humanitarinę veiklą. Vienu metu jį būdavo siejama su daugiau kaip 100 labdaros organizacijų, dalyvavo kampanijoje prieš sausumos minas, rūpinosi benamiais, kovojo su sergančiųjų raupsais ir AIDS diskriminacija.

„Kartą Diana pasakė, jog savo populiarumą norėjo išnaudoti tam, kad padėtų kitiems žmonės. Ji skirdavo jiems laiko, kartu sėdėdavo kambaryje ir kalbėdavosi. Ji neišskubėdavo daryti kitų darbų, o skirdavo žmonėms tiek laiko, kiek tik įmanoma, ir visuomet juos palikdavo su šypsena veide. Ji tikriausiai buvo viena geriausių filantropių, kokią pasaulis yra matęs“, – įsitikinęs Ch. Rae.

Jo teigimu, minios susirinkdavo net jei būdavo tik labai maža tikimybė princesę išvysti – įspūdinga, kad tiek daug žmonių tiesiog norėjo būti netoli jos: „Amerikoje, jeigu ji dalyvaudavo labdaros vakarienėje, žmonės mokėdavo 10 tūkst. dolerių už lėkštę, kad pabūtų tame pačiame kambaryje su Velso princese.“

Jautėsi labai vieniša

Tuo metu Dianos ir Charleso santykiai šalo, žiniasklaidoje ėmė šmėžuoti antraštės apie jų neištikimybę vienas kitam. Princas Charlesas susitikinėjo su Camilla Parker Bowles, vėliau tapusia jo žmona. Dokumentinėje juostoje „Diana: savo lūpomis“ princesė pasakoja apie nenusisekusią santuoką. Ten ji atskleidžia, kad, būdama 24-erių įsimylėjo kitą vyrą iš rūmų aplinkos, kuris, tam išaiškėjus, buvo išvarytas, o vėliau žuvo. Manoma, kad tai galėjo būti Dianos apsauginis Barry Mannakee.

„Manau, kad Diana jautėsi labai vieniša. Dėl savo santuokos ji kentėjo nuo bulimijos ir depresijos. Jai laimę teikė Williamas su Harry. O galiausiai sužinojo apie Camillą. Bet kam sužinojus, kad partneris apgaudinėja, tai nėra laiminga akimirka. Nepaisant to, Diana turėjo susitikti su žmonėmis, dalyvauti labdaros renginiuose ir asmenines problemas palikti nuošalyje. Tačiau, sugrįžus į rūmus, laukdavo tos pačios problemos“, – neslepia Ch. Rae.

1992 m. gruodį ministras pirmininkas Parlamente paskelbė, kad princas Charlesas ir Diana skiriasi, tačiau teisiškai santuokos nutraukti neketina. Vis dėlto, po beveik ketverių metų, 1996 m. princas Charlesas ir Diana santuoką nutraukė.

1995 m. lapkritį transliuotame interviu princesė Diana BBC žurnalistui Martinui Bashirui pasakė, kad savęs nemato kaip šalies karalienės – ji norėtų būti žmonių širdžių karaliene.

AFP/Scanpix nuotr.

Rekomenduojami video