Princas Philipas ramiai mirė Vindzoro pilyje, būdamas 99 metų, praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai iš Londono ligoninės grįžo į rūmus.
Edinburgo hercogas, neseniai gydytas dėl širdies ligos ir infekcijos, mirė penktadienio rytą, likus vos dviem mėnesiams iki 100-ojo gimtadienio. Oficialiame Bakingemo rūmų pranešime sakoma: „Su dideliu liūdesiu Jos Didenybė Karalienė paskelbė apie savo mylimo vyro, karališkosios aukštybės, Edinburgo kunigaikščio Princo Philipo, mirtį.
Jo karališkoji aukštybė šį rytą ramiai mirė Vindzoro pilyje. Tolesni pranešimai bus paskelbti tinkamu laiku. Karališkoji šeima kartu su viso pasaulio žmonėmis gedi dėl jo netekties“.
Oficialus pranešimas buvo pritvirtintas ant rūmus juosiančios metalinės tvoros, šalies vėliava buvo nuleista iki pusės stiebo, o gedintieji dėjo gėles.
Ilgiausiai gyvenęs karališkosios šeimos narys
Graikijoje gimęs Philipas buvo trečias ilgiausiai gyvenantis Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos narys po princesės Alice, kuri mirė 2004 metais, sulaukusi 102 metų, ir po karalienės Motinos, kuriai buvo 101 metai, kai ji mirė 2002 metais. Princas Philipas santuokoje su Karaliene gyveno 73 metus.
Po Bakingemo rūmų oficialaus pranešimo Borisas Johnsonas politikų vardu išreiškė pagarbą princui Philipui, teigdamas, kad Karalienės vyras „padėjo valdyti karališkąją šeimą ir monarchiją taip, kad ji išliktų ta neginčijamai gyvybiškai svarbia institucija, garantuojančia mūsų tautos gyvenimo pusiausvyrą ir laimę“. Princas Philipas buvo gydomas Karaliaus Edvardo VII ligoninėje ir kovo 16 dieną grįžo į Vindzoro pilį, kur kartu su 94 metų Karaliene gyveno koronaviruso pandemijos metu. Princas Philipas iš ligoninės išlydėtas neįgaliojo vežimėlyje, buvo puikiai nusiteikęs ir, pamojavęs aplinkiniams, pirmą kartą po mėnesio grįžo namo.
Bakingemo rūmų atstovas spaudai sakė: „Jo karališkoji aukštybė nori padėkoti visam medicinos personalui, kuris jį prižiūrėjo tiek karaliaus Edvardo VII, tiek Šv.Baltramiejaus ligoninėse, bei visiems, siuntusiems jam gerus linkėjimus“. Kai vasario mėnesį princą Philipą paguldė į ligoninę, Bakingemo rūmai tai apibūdino kaip „atsargumo priemonę“ ir sakė, kad jis ten „kelias dienas bus stebimas ir ilsėsis“, rašo mirror.co.uk.
Bet kelios dienos virto mėnesiu Karaliaus Edvardo VII ligoninėje, po to Šv.Baltramiejaus ligoninėje, kurioje jam buvo atlikta širdies operacija. Kol Princas Philipas gulėjo ligoninėje, Karalienė ir vyresni karališkosios šeimos nariai toliau ėjo savo pareigas.
Princas Philipas turėjo širdies problemų ir anksčiau. 2011 metais, karališkajai šeimai besiruošiant Kalėdoms, jis dėl skausmų krūtinėje sraigtasparniu buvo nuskraidintas į ligoninę. Rimtai išsigandus dėl jo sveikatos, Papworth ligoninėje Kambridžo grafystėje, jam buvo atlikta minimaliai invazinė širdies kraujagyslių stentavimo procedūra. 2012 metais Princas Philipas buvo gydomas nuo šlapimo pūslės infekcijos, o 2013 metų birželio mėnesį jam buvo atlikta tiriamoji pilvo operacija.
Oficiali karališkosios šeimos svetainė buvo laikinai nepasiekiama, nes po princo Philipo mirties buvo atliekami „atitinkami pakeitimai“, tačiau buvo paskelbta kunigaikščio atminčiai skirta skiltis, kurioje juodame fone po princo Philipo nuotrauka įdėtas oficialus rūmų pranešimas.
Šalies vėliava Bakingemo rūmuose buvo nuleista iki pusės stiebo, o prie karališkųjų rūmų vartų, daugėjant žmonių, patruliavo gausesnės policijos pajėgos. Žmonės rinkosi ir prie Vindzoro pilies, kurioje pandemijos metu gyvena Karalienė.
Neteko „neeilinio visuomenės tarno“
Po oficialaus pranešimo Downing gatvėje buvo iki pusės stiebo nuleistos vėliavos, o politikai pagerbė kunigaikščio atminimą ir pareiškė užuojautą monarchei.
Kalbėdamas tribūnoje Downing gatvėje, ministras pirmininkas sakė: „Jis (Philipas) buvo aplinkosaugininkas ir natūraliosios gamtos gynimo pasaulio čempionas dar tada, kai tai nebuvo madinga.
Savo Edinburgo hercogo apdovanojimų schema jis įkvėpė begales jaunų žmonių, o dešimtyse tūkstančių renginių žadino jų viltis bei skatino ambicijas. Mes atsimename kunigaikštį už visa tai, o svarbiausia už jo tvirtą paramą Jos Didenybei Karalienei.
Ne tik kaip Karalienės sutuoktinio, buvusio greta jos kiekvieną karaliavimo dieną, bet ir kaip jos vyro, jos „stiprybės ir ramsčio“ per jų daugiau nei 70 metų trukusią santuoką“. „Į Jos Didenybę ir jos šeimą turi krypti mūsų tautos mintys, nes jie neteko ne tik labai mylimo ir labai gerbiamo visuomenės veikėjo, bet ir atsidavusio vyro bei išdidaus ir mylinčio tėvo, senelio, prosenelio“, − sakė ministras pirmininkas.
Leiboristų lyderis Seras Keir Starmer pasakė, kad Jungtinė Karalystė neteko „neeilinio visuomenės tarno“, kuris „savo gyvenimą paskyrė mūsų šaliai“. Jis pridūrė: „Labiausiai prisiminsime jį dėl nepaprasto pasišventimo Karalienei.
Greta jos princas Philipas praleido daugiau nei 70 metų ir jų santuoka buvo stiprybės, pastovumo ir vilties simboliu, nepaisant aplink besikeičiančio pasaulio, įskaitant ir pandemiją. Jų partnerystė įkvėpė milijonus žmonių tiek Britanijoje, tiek pasaulyje. Mano mintys su Karaliene, karališkąja šeima ir su britais, gedinčiais ir prisimenančiais princo Philipo gyvenimą“.
Liberalų demokratų lyderis Seras Ed Davey socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė: „Princas Philipas savo gyvenimą paskyrė mūsų šaliai. Amžiams liksime jam dėkingi už nepriekaištingą tarnybą. Nederėtų pamiršti, kad Princas Philipas buvo mylimas vyras, tėvas, senelis ir prosenelis. Šiuo sunkiu metu mūsų mintys yra su Karaliene ir visa šeima“
. Škotijos pirmoji ministrė Nicole Sturgeon rašė: „Mane nuliūdino žinia, kad mirė Edinburgo kunigaikštis. Jos Didenybei Karalienei ir jos šeimai siunčiu asmeninę ir gilią Škotijos vyriausybės bei Škotijos gyventojų užuojautą“.
Vyriausybės ministrai, Londono meras ir Sandraugos valstybių vadovai socialiniuose tinkluose išreiškė pagarbą kunigaikščiui. Londono meras Sadiq Khan socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Šiandien mes gedime nepaprasto žmogaus, kuris savo gyvenimą paskyrė valstybės tarnybai ir padėjo kitiems. Šiuo liūdnu metu užjaučiu jos Didenybę Karalienę ir visą karališkąją šeimą“.
Kenterberio arkivyskupas Justin Welby savo pareiškime teigė: „Kai tekdavo susitikti su princu Philipu, mane visada stebindavo jo džiaugimasis gyvenimu, jo smalsus protas ir gebėjimas bendrauti su žmonėmis, nepriklausomai nuo jų kilmės ar aplinkos. Su juo bendraujančius žmones jis sugebėdavo priversti jaustis ypatingais“. Britų Kariuomenė tinkle „Twitter“ rašė: „Nuliūdome sulaukę žinios apie Jo Karališkosios Aukštybės, Edinburgo kunigaikščio mirtį “.
Karalienės „stiprybė ir ramstis“
Kadaise Karalienė Edinburgo hercogą apibūdino kaip savo „stiprybę ir ramstį“, buvusį šalia jos daugiau nei 70 metų. Philipas tarnavo Karališkame laivyne ir bėgant metams išgarsėjo savo pokštais. Kai pirmą kartą susitiko su Karaliene, Elžbieta „į kitus nebesidairė“, o kai princas Philipas jai pasipiršo, jam buvo lemta tapti valdančiuoju Karalienės sutuoktiniu.
Atsisakydamas savo karjeros, jis kasmet šimtais įsipareigojimų įrodė, kad turi tvirtą pareigos jausmą tarnauti šaliai ir jai tebedirbo net sulaukęs 90-ies. Jis tapo 800 organizacijų globėju ar prezidentu, 1956 metais įsteigė Edinburgo kunigaikščio apdovanojimus, o savo blaiviu požiūriu bei šmaikščiais posakiais pelnė pagarbą tautiečių širdyse. Princas Philipas paliko keturis vaikus, aštuonis anūkus ir aštuonis proanūkius. Sulaukęs 96 metų, nuo 2017 metų rugpjūčio, po 22 219 su juo vardu siejamų įsipareigojimų, princas Philipas pasitraukė iš visuomeninės veiklos. Tai buvo tikrai netikėtas kelias berniukui, gimusiam 1921 metų birželio 10 dieną bei turinčiam savyje karališkojo graikų ir danų kraujo.
Nors ir kilęs iš kilmingos giminės, tačiau vaikystėje berniukas negalėjo įsivaizduoti vieną dieną tapsiantis Karalienės sutuoktiniu ir vienu svarbiausiu garsiausios pasaulyje karališkosios šeimos nariu. Jo motina buvo princesė Alice iš Battenbergo, o tėvas buvo Graikijos ir Danijos princas Andrew. Šeima susilaukė keturių vyresnių dukrų ir vienintelio sūnaus Philipo.