Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prieš V. Putiną kovojanti opozicija engiama dar neprasidėjus rinkimams: praranda ir darbus

Vladimiras Putinas galiausiai paskelbė dalyvausiantis kitų metų kovą vyksiančiuose Rusijos prezidento rinkimuose – ir greičiausiai lengvai nugalės. Su juo mėgins rungtis vis ta pati grupelė nuo arenos nueinančių politikų ir keletas fiktyvių kandidatų, kurių rusai nėra linkę vertinti rimtai, „The Guardian“ interneto portale rašo dienraščio korespondentas Maskvoje Shaunas Walkeris.

A. Navalnui dalyvauti rinkimuose greičiausiai bus uždrausta dėl teistumo byloje, kurią daugelis mano buvus politiškai motyvuotą. Tačiau kovotojui su korupcija tai nė motais. Jis nusprendė pradėti eilinių rėmėjų entuziazmu pagrįstą kampaniją, o tokios kampanijos Rusijoje pastaraisiais metais nebuvo. Trumpai tariant, jis ėmėsi tikros politikos. A. Navalnas keliauja po visą šalį, rengia mitingus ir kuria rinkimų kampanijos štabus.

Tradiciškai liberaliosios opozicijos atstovai retai kada pasiekdavo atokius šalies kraštus, pavyzdžiui, Kemerovą – atšiaurų darbininkišką regioną, iki kurio iš Maskvos keturios valandos skrydžio. Čia A. Navalnas kreipiasi į kitokius rusus, palyginti su daugžodžiauti linkusiais Maskvos intelektualais, kurie, daugelio manymu, ir yra tikrieji demokratinės opozicijos rėmėjai.

A. Navalną remia pirmiausiai jauni rusai, kurių beveik visas gyvenimas prabėgo valdant V. Putinui.

Teisės studijas universitete baigusi Ksenija Pachomova sako, kad ji nelabai domėjosi politika, kol prieš keletą mėnesių nepažiūrėjo A. Navalno komandos sukurtų vaizdo įrašų. Ją ypač sukrėtė filmukas, kuriame šalies ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas kaltinamas stulbinamo masto korupcija ir kurį paskelbus Maskvoje ir kituose miestuose šiemet nuvilnijo dideli protestai. Kemerove Ksenija pradėjo savanoriauti A. Navalno kampanijoje ir netrukus tapo vietos štabo vadove.

„Visi Rusijoje žino, kad valdžios pareigūnai yra korumpuoti, tačiau kai pamatai konkrečią informaciją, kaip atvirai jie veikia, tai sukrečia“, – teigė ji.

Ksenijos 46 metų mama Natalija Pachomova teigia, kad ją įspėjo neleisti savo dukrai dirbti A. Navalno komandoje, tačiau ji atsisakė paklusti tokiam reikalavimui. Spalio pabaigoje ji buvo išmesta iš darbo, nes kažkokie mokinių tėvai anonimiškai paskambino į vietos administraciją ir pasiskundė, kad mokytojai jos mokykloje ima kyšius. Ji mokykloje dirbo 26 metus ir balandžio mėnesį gavo gubernatoriaus apdovanojimą už gerą darbą.

Natalijos 67 metų mama, kuri dirba prižiūrėtoja vietos meno muziejuje, taip pat sulaukė vadovo reikalavimų įtikinti savo anūkę nutraukti bendradarbiavimą su A. Navalnu; jai taip pat buvo pagrasinta atleidimu. Šiuo metu ji turi nedarbingumo lapelį, nes, pasak Natalijos, po incidento pašlijo pagyvenusios moters sveikata. Ksenijos draugas buvo išmestas iš universiteto, tačiau po internetinės kampanijos sprendimas buvo panaikintas.

A. Navalnas teigia, kad, jei jam nebus leista dalyvauti rinkimuose, jis imsis aktyvaus rinkimų boikoto kampanijos.

„Joks kitas kandidatas neatidarė regioninių štabų, joks kitas kandidatas neužsiima tikra rinkimine agitacija, – teigė jis per interviu Maskvoje. – Kaip galima rengti rinkimus be vienintelio kandidato, kuris rengia tikrą kampaniją?“

Pasak A. Navalno, nuo metų pradžios jo kampanijos atstovai iš viso praleido daugiau kaip 2000 dienų areštinėje ir sumokėjo daugiau kaip 10 mln. (140000 Eur) rublių baudų.

„Tai, kas vyksta Kemerove, yra išskirtinis atvejis, tačiau su panašiomis problemomis susiduriame visoje Rusijoje; akivaizdu, kad vietos valdžia vykdo nurodymus iš viršaus“, – teigė jis.

Beveik kiekviename regione A. Navalno bendraminčiams sunku rasti patalpas štabui. Kemerove K. Pachomovos komanda ieško naujų patalpų, nes nuomotojas nurodė, kad vietos administracija jam paskambino ir perspėjo nenuomoti patalpų A. Navalno šalininkams.

Kad ir kur A. Navalnas atvyksta, vietos valdžia sukuria įvairių problemų; jis jau ne kartą šiemet buvo areštuotas ar užpultas. Kai šį rudenį politikas atvyko į Kemerovą, vietos valdžia laikinai atšaukė visuomeninį transportą į miesto pakraštį, kur A. Navalnui buvo leista surengti mitingą.

Nepaisant visų šių pastangų, mitinge dalyvavo daugiau kaip 2000 žmonių; ir tai buvo vienas iš didžiausių žmonių susibūrimų Kemerove po šachtininkų streikų XX a. devintojo dešimtojo pabaigoje ir dešimtojo dešimtmečio pradžioje, prieš pat Sovietų Sąjungos žlugimą.

Nėra vieningos nuomonės dėl to, kiek valdžiai gali pakenkti A. Navalno žinia apie tai, kad V. Putino artimiausios aplinkos žmonės yra „sukčiai ir vagys“. Kemerove daugelis žmonių vis dar apskritai nežino, kas tas A. Navalnas, o tų, kas apie jį yra girdėję, nuomonė taip pat skiriasi.

A. Navalno kampanijos Kemerovo skyriaus vienas iš vadovų Borisas Pavlovas dažnai Kemerovo centre vienas rengia piketus (jei tokio pobūdžio renginyje dalyvauja daugiau nei vienas žmogus, būtina gauti leidimą) su A. Navalno kampanijos plakatu.

„Vieni žmonės prieina ir paspaudžia man ranką, o kiti spjauna į mane ir išvadina išdaviku“, – sako jis.

Didieji šalies televizijos kanalai A. Navalnui nesuteikia galimybės pasisakyti ir teigia, kad opozicija Rusijoje atstovauja užsienio interesams. Kremliaus šaltiniai jį apibūdina kaip marginalą, kuris per rinkimus nesukeltų jokios rimtos grėsmės.

„Jis gautų ne daugiau nei 5–10 proc. didžiuosiuose miestuose ir 2–3 proc. visoje šalyje, – sakė vienas Kremliui artimas šaltinis ir pridūrė, kad vienintelė priežastis neleisti jam kandidatuoti – kad per rinkimų kampaniją nebūtų sukurta neigiama atmosfera. – Jis štai jau tris mėnesius visiems pasakoja, kad valdžia meluoja ir yra korumpuota, tačiau niekas jo neklauso.“

Tačiau yra ženklų, kad A. Navalno žinią gali išgirsti nauja auditorija, nors iki šiol didelis visuomenės pasipiktinimas dėl valdžios korupcijos paties V. Putino populiarumui įtakos neturėjo.

Rekomenduojami video