Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prie šachmatų sėdęs septynerių, dešimties jau dalyvauja Europos ir Pasaulio čempionatuose

Viena po kitos ant šachmatų lentos virstančios priešininkų figūrėlės – tai, ką kėdainietis Gustas Morkūnas regi kiekvieną savaitgalį pastaruosius trejus savo gyvenimo metus.

Per tokį trumpą laiką Kėdainių „Ryto“ progimnazijos ketvirtokas jau spėjo išbandyti save ne tik respublikinėse, bet ir tarptautinėse varžybose. Vienas pastarųjų šio jaunojo sportininko pasiekimų – garbingas pasirodymas 2019 m. pasaulio vaikų ir jaunučių greitųjų ir žaibo šachmatų čempionate kaimyninės Baltarusijos sostinėje Minske.

Baltarusijoje – penkioliktas

Įvairiose čempionato amžiaus grupėse tris dienas varžėsi 39 šalių būsimieji didmeistriai. Savąjį meistriškumą kėdainietis G. Morkūnas demonstravo amžiaus grupės iki dešimties metų greitųjų šachmatų ir žaibo turnyruose, kuriuose startavo daugiau nei 200 dalyvių.

Surinkęs 6,5 iš 9 galimų taškų Kėdainių „Ryto“ progimnazijos auklėtinis greitųjų šachmatų turnyre iškovojo aukštą penkioliktąją vietą. Po septynių ratų kėdainietis su 6 taškais buvo septintas.

Pasaulio čempionato Žaibo turnyre šachmatų trenerio Laimučio Šolio auklėtinis G. Morkūnas užėmė trisdešimt aštuntąją vietą, iš 9 galimų surinkęs 5,5 taško.

Šių metų Žaibo Lietuvos U-10 čempioną Gustą ir U-14 grupės trečiosios vietos laimėtoją Adrijaną ruošia patyręs šachmatų treneris Laimutis Šolys./ Asmeninio archyvo nuotr.

Šių metų Žaibo Lietuvos U-10 čempioną Gustą ir U-14 grupės trečiosios vietos laimėtoją Adrijaną ruošia patyręs šachmatų treneris Laimutis Šolys./ Asmeninio archyvo nuotr.

Garbingai rungėsi su žvaigždėmis

„Važiuodami į pasaulio čempionatą Minske nesitikėjome patekti tarp lyderių, bet rezultatai parodė, jog tarp pripažintų žaidėjų jaučiamės puikiai. Į čempionatą suvažiavo dešimtmečiai, kurie šiame sporte gimtojoje Rusijoje yra žvaigždės, jau tokie žinomi vardai, kad ohoho. Pirmuosiuose čempionato trisdešimtukuose – daug šachmatų pasaulyje žinomų rusų pavardžių. Tad tai, jog Gustas septynis ratus ėjo praktiškai lygiai su jais, mus dar labiau motyvuoja stengtis“, – su „Rinkos aikšte“ įspūdžiais dalijosi jauno, bet jau tituluoto kėdainiečio šachmatininko G. Morkūno tėtis Linas.

„Užsikrėtė“ nuo sesers

Kėdainių „Ryto“ progimnazijos ketvirtoko Gusto ir šachmatų bičiulystė prasidėjo prieš trejus metus, 2016-aisiais, kuomet jis apsivilko mokyklos uniformą ir atžygiavo į pirmąją klasę.

„Istorija tokia: šachmatų būrelį „Ryto“ progimnazijoje lankyti pas trenerį L. Šolį pradėjo mūsų dukra, trejais metais vyresnė Gusto sesuo Adrijana. Ėjo metai, kiti, o mudu su dukra vakarais vis sėdėdavome prie šachmatų lentos. Aš pats pažaidžiu mėgėjiškai, todėl patardavau pirmagimei, šiek tiek pamokydavau, rodžiau ėjimus. Na ir išaušo diena, kuomet Adrijanai vietoje manęs patarinėti pradėjo jaunėlis brolis Gustas, tuomet – vos šešerių metų amžiaus“, – prisiminęs vakarus prie šachmatų lentos su atžalomis šypteli jų tėtis, kėdainietis L. Morkūnas.

Tiesa, Adrijana broliui nenusileidžia – šįmet ji tapo Lietuvos jaunių žaibo šachmatų čempionato trečiosios vietos savininke.

Kartu su pirmosiomis Gusto pamokomis Kėdainių „Ryto“ progimnazijoje prasidėjo ir šachmatų būrelio klasės durų varstymas. Spalį pradėjęs treniruotis rimtai, į pirmąsias varžybas užsirašė jau gruodį. Pamažu pirmoko trumpųjų partijų varžybas ėmė keisti ilgosios partijos.

Rusai – su aptarnaujančiu personalu

„Gustas pradėjo lankyti šachmatus sąlyginai vėlai. Pasaulyje vaikai jau 5-6 metų pradeda rimtai treniruotis. Vietname, Sakartvele, Ukrainoje, Rusijoje vaikų šachmatų sportas yra labai rimtas dalykas. Sakykime, jog į pasaulio čempionatą Minske atvyko didžiulė jaunųjų rusų delegacija, kurią lydėjo treneriai, aptarnaujantis personalas. Didžiulis įdirbis nuo mažų dienų. Kur jau ten to įdirbio nebus, kai vaikai kasdien treniruojasi po 5 valandas“, – „Rinkos aikštei“ pasakojo L. Morkūnas.

Didžiausi šachmatininkų – Kėdainių „Ryto“ progimnazijos septintokės Adrijanos ir ketvirtoko Gusto – sirgaliai yra tėvai Linas ir Dalia Morkūnai./ Asmeninio archyvo nuotr.

Didžiausi šachmatininkų – Kėdainių „Ryto“ progimnazijos septintokės Adrijanos ir ketvirtoko Gusto – sirgaliai yra tėvai Linas ir Dalia Morkūnai./ Asmeninio archyvo nuotr.

Daugkartinis čempionas ir prizininkas

Nors gyvena ir treniruojasi ne vienoje iš valstybių, kurioje šachmatų populiarumas siektų aukštumas, o mieste Lietuvos viduryje, ketvirtuosius metus prie šachmatų lentos pradėjęs kėdainietis G. Morkūnas šiandien savoje kolekcijoje turi ne vieną trofėjų.

Per pastaruosius trejus metus jis dalyvavo devyniuose Lietuvos vaikų čempionatuose, o ant prizininkų pakylos jis lipo net septynis kartus. Vien šįmet jis tapo Lietuvos jaunių žaibo šachmatų čempionu, Lietuvos greitųjų šachmatų vicečempionu bei trečiosios vietos laimėtoju Lietuvos standartinių šachmatų čempionate, nurungdamas ne vieną pajėgų šalies dešimtmetį.

Norėtų didesnio dėmesio Kėdainiuose

Po patirties Minske du jaunuosius šachmatininkus su žmona Dalia Kėdainiuose auginantis L. Morkūnas jaučia dar didesnį apmaudą dėl to, kad šiame mieste nėra išvystytos jaunųjų šachmatininkų ruošimo sistemos.

„Gusto karta – 2009 metais gimę vaikai – labai talentingi. Jeigu pas metais ar dviem vyresnius išimtinai pajėgių sportininkų tik vienas kitas, dešimtmečių kartoje – apstu įspūdingų žaidėjų, daug žadančių, važinėjančių ir kovojančių net ir tarptautiniuose turnyruose. Vadinasi, mes, lietuviai, tikrai sugebame žaisti šachmatais. Kėdainiuose gyvena aukščiausio pilotažo treneris L. Šolys, o bet šachmatų būrelius pavyko suburti tik „Ryto“ ir LSU „Aušros“ progimnazijose, ir tik Lietuvos šachmatų mokyklai, deja, patys savo jėgomis Kėdainiuose šachmatų tradicijos kažkodėl nevystome. O tos tradicijos ir neturėsime, kol šios sporto šakos treniruočių nebus Kėdainių sporto centre“, – apgailestauja L. Morkūnas.

Gyvena šachmatais ir krepšiniu

Laisvalaikį Kėdainių „Ryto“ progimnazijos auklėtinis G. Morkūnas dalija dviem sporto šakoms – šachmatams ir krepšiniui. Antrąja Lietuvos religija tituluojamas krepšinis jaunojo kėdainiečio gyvenime atsirado metais vėliau negu šachmatai.

„Gyvena mūsų jaunuolis ne tik šachmatais, bet ir krepšiniu, – juokiasi L. Morkūnas, kuris su Gustu prie vienos šachmatų lentos nebesėda, kadangi tėtis vaikui nebe varžovas. – Labai geras derinys yra šios dvi sporto šakos, papildo viena kitą. Krepšinyje Gustas išsilieja ir stiprina fizinę būklę, kuri būtina kuo geresnė, kuomet viena šachmatų partija užsitęsia net iki penkių valandų. Jeigu esi fiziškai nepasiruošęs, pabaigoje pradedi daryti klaidas, kadangi pervargsti. O štai šachmatai jį moko dėmesio sukaupimo, lavina atmintį, o tai padeda pamokose. Manau, jam apskritai ateityje gyventi bus lengviau. Juk gyvenimas – kaip šachmatų partija: tu strateguoji, dėlioji, planuoji. Skaityk, to jis mokosi jau nuo mažens – apgalvoti viską tris žingsnius į priekį.“

Mažasis čempionas rinktis pats

Na o kas nutiks, jeigu vieną dieną dėl laiko stygiaus Kėdainių „Ryto“ progimnazijos auklėtinis turės pasirinkti tarp dviejų savo mylimų sporto šakų? Ką gabiam, galvotam jaunuoliui patars tėvai?

„Kai sūnaus paklausiu, ar jis nori tapti šachmatininku, atsako nežinąs. Kai klausiu, ar užaugęs bus krepšininku, vėlgi atsako, kad dar nėra apsisprendęs. Kol kas jis ieško, bando, stengiasi. Suprantu viena – nereikia spausti savo vaiko. Nespaudėme Adrijanos, nespausime ir Gusto. Mano manymu, jeigu perspausi vaiką, jis visai nieko nebenorės. Kol kas viskas tegu teka sava vaga, – šypteli L. Morkūnas, kurio jaunėlis sūnus šiuo metu ruošiasi po dviejų mėnesių Taline (Estija) vyksiančiam Europos greitųjų šachmatų čempionatui. – Nežinia, kaip viskas bus, bet už tai, kiek daug drauge su vaikais jau nuveikėme, noriu padėkoti jų treneriui L. Šoliui. Už tai, kaip palankiai žiūrima į mano vaikų užimtumą – savo darbovietei – bendrovei „Laumetris“. Ir visiems kitiems, prisidėjusiems prie mūsų Adrijanos ir Gusto dalyvavimo tarptautiniuose turnyruose.“

 

Justina ŠVEIKYTĖ

Rekomenduojami video