Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prasidėjo svarbiausias metų astronominis reiškinys

Pirmadienį įvyks Merkurijaus tranzitas per Saulę. Retkarčiais arčiau Saulės esančios planetos – Merkurijus ir Venera – atsiduria tarp Saulės ir Žemės. Jas mes galime pamatyti kaip mažus juodus taškelius, tarsi atsidūrusius ant Saulės paviršiaus.

Kadangi šių planetų orbitos yra pakrypusios skirtingais kampais, šių planetų tranzitai nutinka pakankamai retai: Veneros tranzitas per Saulę įvyksta vos kartą per šimtmetį: paskutinį kartą tai nutiko 2012 metais, o sekantis toks tranzitas įvyks tik 2117 metais.

Dėl nedidelės Merkurijaus orbitos ir didesnio skriejimo greičio, šios planetos tranzitai yra žymiai dažnesni negu Veneros ir įvyksta 13–14 kartų per šimtmetį. Po tranzito, įvyksiančio gegužės 9 dieną, sekantis toks įvykis numatomas 2019 metų lapkričio 11 dieną.

Merkurijaus tranzitas gegužės 9 dieną Lietuvoje prasidės 14:12 val., įpusės apie 18 val., o dar po trijų valandų ir Merkurijus, ir Saulė nusileis.

„Pasisekė, kad šiandien graži saulėta diena. <...> Šį reiškinį galėsime stebėti iki pat pirmadienio vakaro“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Laba diena, Lietuva“ sako VU teorinės fizikos ir astronomijos instituto direktoriaus pavaduotoja habil. dr. Gražina Tautvaišienė.

Šis tranzitas bus matomas rytinėje Šiaurės Amerikos dalyje, Pietų Amerikoje, visoje Vakarų Europoje bei vakarinėje Afrikos dalyje. Visiškai jo nematys tik rytų Azija, Indonezija bei Australija.

Planetų tranzitus per Saulės diską reikia stebėti naudojant specialius teleskopus. Įspėjame, kad stebėti Saulė plikomis akimis yra labai pavojinga. Jokiu būdu nebandykite pažiūrėti į Saulę pro įprastą teleskopą – tai išdegins jūsų akį!

Jei neturite reikiamos įrangos, tranzitą galite stebėti internete, pavyzdžiui, jį transliuos NASA TV.

Įspūdingiausia Merkurijaus tranzito dalis yra tai, kad mažytis pasaulis atsiduria priešais gigantišką Saulę – Merkurijaus diskas yra vos 1/160 Saulės disko dydžio.

Rekomenduojami video