Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prancūzija vėl plūdo krauju

Per savo nacionalinę šventę Prancūzija sulaukė naujo teroristų smūgio – šįkart atakuotas Nicos kurortas šalies pietuose.

Važiavo į žmones

Tūkstančiai Nicos gyventojų ir poilsiautojų iš įvairių pasaulio šalių vėlų ketvirtadienio vakarą rinkosi Viduržemio jūros pakrantėje stebėti Bastilijos paėmimo dienos proga surengto šventinio fejerverko. Arčiausiai krantinės esančiame Anglų bulvare vaikštinėjo daug ramiu vakaru besidžiaugiančių atsipalaidavusių žmonių, daugelis jų buvo su vaikais. Fejerverkų nušviestą naktinį dangų retsykiais perskrosdavo tolumoje blyksintys žaibai, tačiau vargu ar kas nujautė, kad tai buvo artėjančios nelaimės ženklas.

Apie 23 val. vietos laiku, kai fejerverkų šou artėjo į pabaigą, į vieną Anglų bulvaro atkarpą įlėkė baltas keliolikos tonų masės sunkvežimis. Vairuotojas staigiai pasuko ant pėstiesiems skirtos gatvės dalies ir dideliu greičiu leidosi pirmyn, taikydamasis į ja einančius žmones. Kai sunkvežimis pervažiavo pirmąsias aukas, kilo panika, žmonės šaukdami bėgo kas kur, gelbėdami savo gyvybę. Dalis jų puolė prie krantinės, kai kurie pabandė pasislėpti jūroje.

Vieno bulvaru ėjusio liudininko teigimu, greičio nemažinęs sunkvežimis žmones svaidė „kaip kėglius“ ir važiavo zigzagais, kad kuo daugiau jų užkliudytų. „Girdėjau tokį triukšmą ir klyksmus, kad jų neužmiršiu visą gyvenimą. Tai, kas vyko, atrodė nerealu, tarsi haliucinacija. Sunkvežimis sukiojosi iš vienos pusės į kitą, negalėjai suprasti, kur jis važiuos toliau. Jis vartė gatvės stulpelius, laužė medžius. Kai kurie žmonės bandė įsikibti į vairuotojo dureles ir jį sustabdyti, bet veltui“, – vėliau žurnalistams sakė vienas po sunkvežimio ratais vos nežuvęs vyras.

Maždaug 2 km bulvaru nuvažiavęs sunkvežimis pagaliau sustojo. Policijos pareigūnų teigimu, iš vairuotojo kabinos pasirodęs vyras pradėjo šaudyti į praeivius. Nuaidėjus šūviams kilo dar didesnė panika, nuovoką praradę žmonės bėgo, kur akys matė, trypė gatvėje gulinčius sužeistuosius ir suvažinėtų pėsčiųjų kūnus. Netrukus ugnį atidengė ir atskubėję policininkai: sunkvežimio vairuotojas buvo nušautas, kartu važiavusiam jo bendrininkui pavyko pasprukti. Nicoje buvo pradėta didelė jo paieškos operacija.

„Būsime dar stipresni“

Kad liepos 14 d. vakarą Nicoje buvo surengtas būtent teroristų išpuolis, niekam nekilo jokių abejonių. Aiškėja ir tai, kad jį veikiausiai surengė islamistai: pasak liudininkų, į žmones Anglų bulvare šaudęs vyras rėkė „Alachas didis!“ Praėjus kelioms valandoms vienas Paryžiuje leidžiamas laikraštis gavo pranešimą, kad atsakomybę dėl išpuolio prisiėmė teroristų grupuotė „Islamo valstybė“. Tai patvirtinti ar paneigti turėtų Prancūzijos teisėsaugos pradėtas tyrimas.

Pirminiais duomenimis, per kruviną teroristų ataką Nicoje žuvo mažiausiai 84 žmonės, tarp jų daug vaikų, daugiau nei 50 sužeista, 18 būklė kritiška. Kulkų suvarpytoje sunkvežimio kabinoje rasti 31 metų Nicos gyventojo, turinčio Prancūzijos ir Tuniso pilietybę, asmens dokumentai. Pareigūnai aiškinasi, ar tai tikrai išpuolį įvykdęs asmuo. Skelbiama, kad jis nebuvo Prancūzijos žvalgybos tarnybų akiratyje.

Prancūzijos prezidentas François Hollande’as, per televiziją kreipęsis į šalies piliečius, pareiškė, kad tragedija Nicoje neabejotinai yra teroristų ataka, ir pažadėjo dar smarkiau smogti „Islamo valstybei“ Sirijoje ir Irake. „Prancūzija paplūdusi ašaromis, jai skauda, bet ji stipri ir bus dar stipresnė – visados stipresnė už fanatikus, kurie nori mus įskaudinti“, – sakė Prancūzijos vadovas.

Tai, kad islamo teroristai eilinei savo atakai prieš Prancūziją pasirinko simbolišką datą ir išpuolį surengė per valstybėje paskelbtą nepaprastąją padėtį, patvirtina, kad šalies valdžia vis dar pralaimi kovą su terorizmu. Siaubo naktis Nicoje pranašauja, jog kova bus sunki, ilga ir kruvina.

Liudininkų akimis

Robertas Holloway: „Kilo visiškas chaosas. Matėme partrenkiamus žmones ir aplink lekiančias nuolaužas. Turėjau nuo jų saugoti veidą. Tokiam dideliam sunkvežimiui įvažiuoti į taką, o tada gan tiesiai juo lėkti – man tai atrodė labai tyčinis aktas. Tai vyko maždaug už 100 m nuo manęs ir turėjau kelias sekundes pasitraukti iš kelio.“

Marie: „Matėme šimtus žmonių, bėgančių ieškoti priedangos. Ten buvo vaikų, žmonės buvo trypiami.“

Roy Calley: „Tvyrojo šventiška nuotaika, buvo linksma, žmonės smagiai leido laiką. Staiga išgirdau didžiulį garsą, kurį galiu apibūdinti tik galbūt kaip sprogimą arba avariją. Daug žmonių klykė. Paskui buvo, kaip pamaniau, galbūt šūviai. Atsivėrė tikras pragaras“.

Davidas Cody: „Žmonės per sąmyšį klupinėjo, buvo daug panikos. Žmonės bandė pakliūti į viešbučius, bet kokias atidarytas įstaigas, rasti priedangą, nes buvo neaišku, kas vyksta. Su kiekvienu trenksmu, kurį girdėjome už savęs, žmonės galbūt pradėdavo skubėti dar greičiau, klupinėjo. Buvo labai chaotiška scena.“

Damienas Allemandas: „Baltas sunkvežimis atlėkė dideliu greičiu, sukinėjosi, kad pervažiuotų kuo daugiau aukų. Jo kelyje lyg kėgliai gulėjo žmonės. Niekada nepamiršiu girdėtų garsų, šauksmų.“

Melina Macri: „Bėgome nė nežinodami kodėl. Bandėme patekti į viešbutį. Jo durys buvo užrakintos, viduje jau slėpėsi daugybė žmonių. Tada pribėgome senamiestį, ten kažkas atidarė vartus į didelę pašiūrę. Mūsų buvo apie 150 žmonių. Buvome ten pusantros valandos“.

Faktai

Liepos 14 d. išpuolis Nicoje – nebe pirmoji teroristų ataka Prancūzijoje pastaruoju metu.

2016 m. birželio 13 d. Magnevilyje, šalia Paryžiaus, islamo teroristas nužudė policijos pareigūną ir policijoje dirbusią jo žmoną. Subadyti jų kūnai buvo rasti pareigūnų namuose. Atsakomybę už nusikaltimą prisiėmė „Islamo valstybė“.

2016 m. sausio 7 d. netikrą savižudžio diržą su sprogmenimis segėjęs islamistas įsiveržė į vieną Paryžiaus policijos nuovadą. Šaukdamas „Alachas didis!“, jis mėsos kapokle bandė užmušti du pareigūnus. Vienas iš jų buvo sužeistas, kitas spėjo užpuoliką nušauti.

2016 m. sausio 1 d. Valensoje, pietvakarių Prancūzijoje, vienas vyras automobiliu bandė suvažinėti 4 vietinę mečetę saugojusius karius. Jo kompiuteryje buvo rasta islamistų „šventojo karo“ propagandinės medžiagos.

2015 m. lapkričio 13 d. Prancūzijos sostinėje islamo teroristai surengė kelias koordinuotas atakas prieš kavinių, restoranų ir koncertų salės „Bataclan“ lankytojus. Per jas žuvo 137 žmonės, 368 buvo sužeisti.

 

Rekomenduojami video