Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Popiežiaus žodžiai opiais klausimais

Šįkart tema, kuri mūsų užsienio spaudos apžvalgose minima rečiau, bet ji popiežiaus vizito rugsėjį laukiantiems lietuviams turėtų būti įdomi.

Dienraštis „Boston Globe“, vienas Amerikos stipriausiųjų, birželio 17 d. išspausdino agentūros „Associated Press“ žurnalistės Nicole Winfield straipsnį iš Vatikano apie popiežių Pranciškų, kuris birželio 16-ąją „pasmerkė abortą kaip tolygų nacių eros eugenikos programai, tik šiuo atveju atliekamai  baltomis pirštinėmis, ir ragino šeimas priimti tokius vaikus, kokius Dievas joms duoda“.

„Pranciškus prabilo neformaliai vienos Italijos šeimų asociacijos susirinkime, neskaitydamas savo anksčiau parengto pranešimo, bet šnekėdamas ne iš lapo, o iš širdies apie šeimas ir jas pasitinkančius iššūkius.

Jis apgailestavo, jog kai kurios poros renkasi neturėti jokių vaikų, o kitos leidžiasi į prenatalinius tyrimus tam, kad sužinotų, ar jų laukiamas kūdikis turi kokių nors deformacijų ar genetinių problemų.

Pasak popiežiaus, pirmoji mintis tokiais atvejais yra: ar mes kūdikį  pašalinsime: „Žodžiu – vaikelio nužudymas. Tam, kad gyvenimas būtų lengvesnis, atsikratoma nekalto vaikelio.“

Pranciškus prisiminė, jog vaiku būdamas jis pašiurpo girdėdamas mokytoją pasakojant apie „nuo kalno mėtomus“ vaikus, jeigu jie gimdavo su defektais.

„Šiandien mes darome tą patį“, – sakė jis.

„Aną šimtmetį visą pasaulį šokiravo tai, kokių priemonių ėmėsi naciai, kad išgrynintų savo rasę. Šiandien darome tą patį, tik su baltomis pirštinėmis“, – tarė Pranciškus.

Popiežius ragino priimti vaikus tokius ir taip, „kaip juos duoda mums Dievas“.

Pranciškus pakartojo savo pirmtakų griežtą nusistatymą prieš abortus ir integravo tai į savo platesnį pasmerkimą to, ką jis vadina šiandienine  „išmetimo lauk kultūra“.

Jis dažnai apgailestauja, kaip silpnesni žmonės – ligotieji, neturtingieji, senatvės sulaukusieji, negimusieji – laikomi nevertais apsaugos ir orumo tokioje visuomenėje, kuri vertina tik individualų stiprumą ir šaunumą.

Popiežius taip pat yra viešai pasmerkęs tai, kad moterys irgi priskiriamos prie „išmetimo lauk kultūros“ ir kartais verčiamos užsiimti prostitucija.

„Kiek iš jūsų meldžiatės už tas išmetamas moteris, kurios išnaudojamos, kiek meldžiatės už tas merginas, kurios turi parduoti savo pačių orumą, idant gautų tik darbo vietą?“ – klausė jis savo pamoksle birželio 15-ąją.

Pranciškus didelę savo pontifikato dalį skyrė ir skiria mokymui apie šeimas, santuoką ir problemas, kurias šeimos šiandien turi spręsti.

Manoma, kad šiuos klausimus jis akcentuos ir per savo kelionę rugpjūčio mėnesį į Airiją, kur jis užbaigs Katalikų Bažnyčios pasaulinį šeimų susitikimą“, – teigė žurnalistė N. Winfield savo straipsnyje dienraščiui „Boston Globe“.

Tuo tarpu JAV televizijos tinklas „Fox News“ taip pat agentūros  „Associated Press“ parengtame pranešime iš Vatikano smulkiai pavaizdavo būsimą Airijoje vyksiantį Katalikų Bažnyčios didįjį šeimų susitikimą.

Jame bus diskutuojami opūs, kontroversiški klausimai, su kuriais katalikų šeimos susiduria. Tarp jų – seksualinis piktnaudžiavimas iš kunigų pusės, skyrybos – kaip jas išgyventi, – ir kokia turėtų būti homoseksualiems tikintiesiems taikoma sielovada.

Popiežius Pranciškus susitikime dalyvaus per paskutines dvi jo dienas rugpjūčio 25 ir 26-ąją ir Dubline aukos paskutines šio susitikimo mišias.

Beje, birželio 18-ąją susitikimo organizatoriai paskelbė ganytojišką programą iki Pranciškaus atvykimo, ir joje yra siurprizų. Gal netikėčiausias yra kunigo Jameso Martino dalyvavimas: jis skaitys pranešimą apie katalikų lesbiečių, gėjų, biseksualų, transseksualų ir jų šeimų priėmimą į parapijas.

Per pastaruosius kelis mėnesius tėvui jėzuitui J. Martinui atsakyti keli susitikimai Jungtinėse Amerikos Valstijose dėl spaudimo iš konservatyvių grupių pusės. Jos nepritaria jo reikalavimui, kad Bažnyčia turėtų jautriau atsižvelgti į katalikus gėjus“, – rašoma agentūros  „Associated Press“ pranešime, kurį išplatino televizijos tinklas „Fox News“.

Kitas, ankstesnis, „Fox News“ straipsnis iš pernai metų rugsėjo 20-osios apžvelgė kontroversiją, kilusią dėl 2017 m. birželį išėjusios J. Martino knygos „Nutiesti tiltą“. Joje jėzuitų kunigas ragino katalikus priimti lesbiečių, gėjų, biseksualų, transseksualų, kitokių keistuolių bendruomenę ir elgtis su žmonėmis „pagarbiai, užjaučiančiai ir jautriai“.

Tačiau Katalikų Bažnyčioje ir katalikų bendruomenėje dėl šios knygos kilo stiprūs ginčai, ne tik tarp pasauliečių, bet ir tarp kunigų ir netgi vyskupų.

Konservatyviems dvasininkams ir pasauliečiams J. Martinas yra eretikas, pažangiems dvasininkams ir pasauliečiams jis yra herojus.

Pavyzdžiui, tarp jo knygos kritikų yra Vatikane dirbantis kardinolas Robertas Sarah. Jis dienraštyje „Wall Street Journal“ parašė autorinį komentarą, „argumentuojantį, kad Bažnyčia negali atsisakyti savo mokymo apie skaistybę“.

„Visiems nevedusiems tikintiesiems, – nesvarbu, kokie jų polinkiai (net jei tai lesbietės, gėjai, biseksualai, transseksualai, šiaip keistuoliai), – skaistybė reikalauja susilaikymo nuo sekso.

Tai gali atrodyti kaip aukštas standartas, ypač šiandien. Tačiau tai prieštarautų Kristaus išminčiai ir gerumui, jeigu jis reikalautų to, ko žmogus negali pasiekti“, – rašė kardinolas R. Sarah.

„Lygiai taip pat ir Ilinojaus miesto Springfildo vyskupas Thomas Paprockis kritikavo J. Martino pažiūras ir pasisakė už Bažnyčios seniai paskelbtą draudimą suteikti komuniją ir katalikiškas laidojimo paslaugas tiems, kurių seksualinė veikla laikoma nuodėminga, įskaitant aktyvius homoseksualus.

Už dvasininkijos ribų J. Martiną eretiku laiko ir kai kurie su teologija susipažinę griežtų ortodoksinių pažiūrų katalikybės apologetai pasauliečiai, kaip antai Michaelas Voris, įsteigęs portalą „Church Militant“ – lietuviškai, Karingoji Bažnyčia.

Jos nariai ir sutrukdė tėvui jėzuitui J. Martinui pasisakyti keliuose prestižiniuose JAV katalikų forumuose.

Kita vertus, būtent J. Martino pažiūros vis dažniau atskamba ir kai kurių Bažnyčios vadovų lūpose bei veiksmuose. Tarp jų – Niuarko arkivyskupas kardinolas Josephas Tobinas; Čikagos arkivyskupas kardinolas Bleizas Cupichas, leidęs vyrams ir moterims tos pačios lyties santuokose priimti Komuniją; taip pat ir JAV Atstovų Rūmų kapelionas kunigas Patrickas Conroy`us, pavadinęs bažnyčios mokymą apie homoseksualumą „pasenusiu“ ir vedančiu į „aklavietę“.

Mykolo Drungos užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.

Rekomenduojami video