Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pelkėse Lietuva slepia karinę paslaptį
Netoli Šiaulių ir Zoknių, kur Lietuvos oro erdvę saugo NATO naikintuvai, plyti pelkės, slepiančios karinę paslaptį. Prie Šilėnų tarpukario Lietuvoje veikė bombardavimo poligonas, kurį okupacinė kariuomenė pavertė Lietuvos tarpukario aviacijos kapinynu, pasakojama LRT TELEVIZIJOS laidoje „Karinės paslaptys“. 

Aviacijos muziejaus eksperto Gyčio Ramoškos teigimu, čia palaidoti ne tik žvalgybiniai lėktuvai, bombonešiai, naikintuvai, tačiau ir „Lituanica II“, kuris sugebėjo perskristi Atlantą.

– Mums teko lankytis pelkyne ir miškų masyve netoli Zoknių, kur yra išlikę įdomūs betoniniai bokšteliai. Spėjama, kad ten buvo karinių oro pajėgų bombardavimo poligonas. Kas jums, kaip aviacijos istorikui, žinoma apie tą objektą?

Ten buvo poligonas, kuriame buvo atliekamos bombardavimo pratybos, vykdomi mokomieji šaudymai.

Šaudydamas į lėktuvo šešėlį Rėkyvos ežere, ten žuvo pirmas lakūnas puskarininkis. Jau 1929 metais buvo sugalvotas šaudymo į lėktuvo šešėlį ant vandens metodas. Kadangi tuo metu lėktuvai jau turėjo fotoaparatus, išryškinus juostą buvo galima matyti, kaip sekėsi šaudyti.

tant bombas, ten yra įvykę visokių nelaimingų atsitikimų. Vienas puskarininkis, užtaisydamas bombą, netyčia susisprogdino. Tuomet garsus sklandytuvų konstruktorius Bronius Oškinis suprojektavo dūminiu užtaisu užtaisomą bombą. Tokios bombos atsirado maždaug 1937 metais.

– Ar žinoma kokių nors poligono panaudojimo, kai prasidėjo sovietų okupacija, faktų?

– Kai prasidėjo sovietų okupacija, pats ryškiausias ir skaudžiausias faktas buvo tai, kad mūsų istorinį lėktuvą „Lituanica II“, kuriuo Feliksas Vaitkus perskrido Atlantą, išvežė į Šilėnų poligoną kaip taikinį. Kada jį subombardavo, žinių nėra, tačiau jis buvo sunaikintas ten.

– Ar yra kokių nors žinių apie tai, kad Šilėnų poligone kaip taikiniai galėjo būti naikinami ir kiti Lietuvos karo aviacijos lėktuvai?

– Taip galėjo būti. Žinoma, masiškai jie ten nebuvo suvežti. Visi Lietuvos karo aviacijos lėktuvai buvo pašalinti „pirmų ėjimu“, išvarius juos iš angarų. Visus juos vežti į Šilėnų poligoną nebuvo prasmės, tačiau keletas po vieną ten galėjo būti subombarduoti. Aviacija sunyko palikta nesaugomose vietose už aerodromo ribų.

Daugiau LRT TELEVIZIJOS laidoje „Karinės paslaptys“.

Rekomenduojami video