Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paukščiai naudoja nuorūkas naikinti parazitus

Miesto paukščiai naudoja toksiškus chemikalus, esančius cigarečių nuorūkose, naikinti lizduose esančius parazitus, teigia Constantino Macías Garcia iš Nacionalinio Meksiko universiteto, su kolegomis atlikęs tyrimą, rašo newscientist.com.

Kelerius metus trukęs tyrimas atskleidė, kad nuorūkas savo reikmėms naudoja vienos rūšies kikiliniai paukščiai (Carpodacus mexicanus), daugiausia gyvenantys Meksikoje. Tyrėjai atrado, kad nikotinas ir kiti chemikalai, esantys nuorūkose, padeda įveikti parazitus lizduose.

C. M. Garcia su kolegomis tyrinėjo 32 tos pačios rūšies paukščių lizdus. Pirmą dieną, kai lizduose išsiperėjo jaunikliai, tyrėjai pakeitė paukščių suneštą dangą į dirbtinę, kad nepatektų pašalinių organizmų, ir į 10 lizdų pridėjo gyvų erkių, į 10 kitų lizdaviečių – negyvas erkes. Likę 12 lizdų buvo be parazitų.

Mokslininkai pastebėjo, kad suaugę paukščiai, kurių lizdai buvo užkrėsti erkėmis, dažnai pririnkdavo nuorūkų ir jas nešdavo į apkrėstus lizdus. Pastebėtas, kad nuorūkų svori 40 procentų buvo didesnis ten, kur buvo įmesta gyvų parazitų.

Tyrėjai paaiškina, kad paukščiai sieja nuorūkose esančias medžiagas su lizdo švarinimu. Erkės ėda paukščių plunksnas ir gali išsiurbti jauniklių kraują, todėl suaugę paukščiai itin atkakliai gina ne tik patį lizdą, bet ir rūpinasi jauniklių sveikata. Tiesa, mokslininkai pastebėjo, kad paukščių įprotis valyti lizdą nuorūkomis kenkia jauniklių kraujotakos sistemai.

Rekomenduojami video