Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pasaulis keičia požiūrį į kanapes

Siūlymų įteisinti medicininių kanapių auginimą pasigirsta jau ne pirmi metai. Tik jei anksčiau į tai buvo žiūrima gan skeptiškai, tai dabar, atrodo, kanapių augintojų entuziastų balsai gali būti jau ir išgirsti, nes įteisinti medicinines kanapes siūlo Seimo nariai. Pirmieji garsiai apie tai prakalbo konservatoriai Mykolas Majauskas ir Irena Degutienė, o pritariančiųjų atsirado gerokai daugiau.

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis, frakcijos nariai Aurelijus Veryga ir Agnė Širinskienė įregistravo Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės bei Farmacijos įstatymų pataisas, kuriomis siūlo įteisinti vaistų, pagamintų iš iki šiol draustų narkotinių ir psichotropinių medžiagų, vartojimą Lietuvoje.

Kraunasi milijonus

Dauguma kanapių, kurias gatvėje įsigyja svaigintis įpratę asmenys, mažai skiriasi nuo medicininių, todėl kovotojai su narkotikais bijo, jog jas įteisinus, bus sunku kontroliuoti kanapių auginimą ir vartojimą. Tačiau kitų šalių patirtis rodo, kad šviesą išvysta vis daugiau preparatų iš kanapių, vis daugiau valstybių tokie preparatai tampa legalūs. JAV pirmoji medicininę marihuaną 1996 metais legalizavo Kalifornija. Dabar medicininė marihuana jau yra legali 25 JAV valstijose.

JAV medicininiams tikslams skirtas kanapes su gydytojo leidimu žmonės gali auginti patys arba įsigyti specialiuose „kanapės klubuose“, tačiau kiekis, kurį jie gali turėti, yra griežtai ribojamas, įstatymai griežtai kovoja ir su neteisėtu tokių kanapių platinimu ne tiems, kam jos skirtos.

Šiomis dienomis estų tinklalapyje „postimees.ee“ pasirodė video siužetas apie estų kilmės milijonierių Maiklą Straumietisą, kuris JAV, Los Andžele, žinomas kaip Marihuanos Donas. Maiklas savo milijonus uždirbo legaliai pardavinėdamas medicininius preparatus iš kanapių. Jis įsitikinęs, kad marihuana medicinoje bus naudojama vis plačiau ir tikisi uždirbti milijardus. Šiuo metu jo kompanija „Advanced Nutrients“ pardavinėja visus kanapių auginimui namuose reikalingus įrenginius, sėklas.

Vartojimas plečiasi

Europoje pirmoji – 2001 metais –  medicininių kanapių vartojimą įteisino Portugalija. Vėliau kanapės tapo legalios Nyderlanduose, Suomijoje, Slovėnijoje, Čekijoje, Ispanijoje. Šiemet medicinines kanapes įteisino Vokietija, Graikija, nuo spalio – ir konservatyvumu pagarsėjusi Lenkija. Jas įteisino žemieji atstovų rūmai absoliučia balsų dauguma. Prieš priimant įstatymą vyko piliečių apklausa ir 68 proc. atsakiusiųjų pasisakė už medicininių kanapių įteisinimą. Tiesa, kanapių preparatus Lenkijoje skirti vartojimui gali tik medikai, o platinti – tik vaistininkai, tiems, kurie turės receptą.

Lietuvoje, kol uždraustos medicininės kanapės, tol uždrausti ir visi tyrimai, finansavimas, atvira prieiga, o gydytojai ir pacientai, bandantys tokias alternatyvas, paversti nusikaltėliais. Tuo tarpu kitose šalyse medicininių kanabinoidų panaudojimas ligų gydymui sparčiai auga. Medicininių kanabinoidų naudojimą palaimino ir Europos vaistų komisija. „Tose šalyse, kur tokie vaistai legalizuoti, tai leido patikrinti, išbandyti jų aktyvumą gydant retas onkologines ligas, pirmieji rezultatai – džiuginantys. Jie rodo aktyvumą gydant net tokias sunkias ligas, kaip smegenų vėžys“, – kalbėjo Nacionalinio vėžio instituto direktorius Feliksas Jankevičius.

Medicininių kanapių preparatais gydomi pacientai sergantys vėžiu, išsėtine skleroze, epilepsija, ŽIV/AIDS, anoreksija, glaukoma, Alzhaimeriu, Parkinsono liga, potrauminiu streso sindromu, turintys miego sutrikimų. Dažniausiai gydytojai kanapių produktus skiria gydyti vėžinius susirgimus.

Mažina skausmus

Šalyse, kur medicininės kanapės yra draudžiamos, pacientams skiriami stiprūs nuskausminamieji. Neretai – morfijus, stiprus opioidas sukeliantis psichologinę ir fizinę priklausomybę. Pasireiškia tolerancija, todėl norimam efektui pasiekti reikia nuolatos didinti dozę.

„Tas, kas susidūrė su vėžiu sergančiais ligoniais, puikiai žino tų žmonių padėtį. Liga – sunki, bet tos ligos simptomai ne vien skausmas, daug baisiau – dvasinė būsena. Kai protingas, intelektualus žmogus suserga ta liga, gauna nuskausminamuosius, morfijų, pavyzdžiui, skausmas aprimsta, bet žmogus nėra pajėgus nei judėti, nei bendrauti“, – sakė Seimo narė I. Degutienė. Anot jos, kanapių preparatų bijoma, tačiau tai nėra tikslinga. „Vėžiu sergantys žmonės gyvena ir 10, ir 15 metų, priklauso nuo vėžio formos, bet mūsų visų uždavinys – kad gyvenimo kokybė sergančiam žmogui būtų kuo palankesnė“, – kalbėjo politikė.

Šiuo metu, du pagrindiniai kanabinoidai, išgaunami iš kanapių medicininiams tikslams, yra: tetrahidrokanabinolis ir kanabidiolis. Pirmasis gerina apetitą ir mažina pykinimą. Jo pagrindu pagaminti medikamentai jau yra aprobuoti JAV, kitose pasaulio šalyse. Toks preparatas taip pat gali sušvelninti skausmą, uždegimą, raumenų kontrolės problemas.

Antrasis, kuris, kaip teigiama, neturi įtakos mąstymui ar elgesiui, gali kontroliuoti epilepsijos priepuolius ir net gydyti psichikos sutrikimus. Neseniai JAV atlikti tyrimai atskleidė, kad medicininių kanapių vartojimas 75 proc. sumažina potrauminio streso sutrikimo simptomus. Bandymai su gyvūnais parodė, kad kanapių ekstraktas gali padėti sunaikinti tam tikras vėžines ląsteles, sulėtinti ląstelių augimą vieno tipo smegenų auglio atveju. Rezultatai pasiekti derinant pelių gydymą ekstraktu ir radiacija.

Nors kanapės dažnai siejamos su rūkymu, egzistuoja ir dirbtinai sukurti medicininiai kanapių preparatai, kurie atrodo kaip kapsulės arba yra purškiami. Jie išoriškai nesiskiria nuo daugelio vaistų ir turi daug mažesnį šalutinį poveikį negu rūkomos kanapės. 2010 metais Jungtinėje Karalystėje pradėta prekiauti receptiniu vaistu „Sativex“. Šis purškiamas vaistas yra pirmasis vaistas, kuris yra gaminamas iš natūraliai augančių kanapių: vaisto augintojai turi išskirtinį Jungtinės Karalystės valdžios leidimą auginti šį augalą. Dozės dydį ir vartojimo dažnumą bet kokiu atveju nustato gydytojas.

Prasidėjo dekriminalizacija

Lietuvoje šiuo metu kanapes draudžiama naudoti bet kokiais tikslais: tiek medicininiais, tiek rekreaciniais. Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąraše, kurį tvirtina sveikatos apsaugos ministras, yra trys grupės: I sąrašas, kuriame išdėstomos narkotinės ir psichotropinės medžiagos, draudžiamos vartoti medicinos tikslais, II sąrašas, kuriame išdėstytos narkotinės ir psichotropinės medžiagos, leidžiamos vartoti medicinos tikslais. Ir III sąrašas, kuriame išdėstytos psichotropinės medžiagos, leidžiamos vartoti medicinos tikslais. Pagal Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymą, medicininiais tikslais naudoti galima tik Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašų antrajame sąraše esančias medžiagas. Kanapės šiuo metu yra įtrauktos į I-ąjį sąrašą ir yra draudžiamos.

Remiantis Baudžiamuoju kodeksu, tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė narkotines ar psichotropines medžiagas neturėdamas tikslo jas parduoti ar kitaip platinti, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba bauda, arba areštu.

Tarp kitko, ir čia mes esame griežtesni nei, kad, pavyzdžiui, mūsų kaimynai latviai. Latvija pasekė tų šalių pavyzdžiu, kurios dekriminalizavo kanapių vartojimą. Tad nuo nuo 2013 metų balandžio 1-osios Latvijoje, jei žmogus sulaikomas su keliais gramais narkotikų ir juos naudoja tik sau, jam taikoma administracinė atsakomybė. Jis gali būti nubaustas bauda iki 280 eurų arba tik perspėtas. Tačiau tas pats Administracinių baudų kodeksas numato, kad jei žmogus papuls su narkotikais per tuos pačius metus antrą kartą, jam grės baudžiamoji atsakomybė. Sugautas antrą kartą jau bus teisiamas pagal baudžiamąjį kodeksą ir gali netekti laisvės iki 3 metų arba būti nuteistas priverstinių darbų ar bauda.

Kai kas galvoja, kad dekriminalizavimas tai – legalizavimas. Tačiau tai visiškai skirtingi dalykai. Pavyzdžiui, Čekija ir Portugalija absoliučiai visus narkotikus išbraukė iš Baudžiamojo kodekso ir perkėlė į administracinę teisę – taigi, už narkotikus skiriami įspėjimai ir gana nedidelės baudos. Jei žmogus yra priklausomas, Portugalijoje sudaroma trijų žmonių komisija – medikas, psichologas ir socialinis darbuotojas, kurie sprendžia sulaikyto žmogaus situaciją – ar jam reikia gydymo, ar skirti baudą. Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga yra sakęs, kad jis sutinka su siūlymu naikinti baudžiamąją atsakomybę už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą be tikslo juos platinti, numatant tik administracinę.

 

Petras IVANAUSKAS

 

Rekomenduojami video