Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pareigūnė: Mančesterio sprogdintojas „veikiausiai veikė ne vienas“

Jungtinės Karalystės (JK) Vidaus reikalų sekretorė Amber Rudd teigė BBC, kad Mančesteryje ataką įvykdęs 22-ejų jaunuolis Salmanas Abedis „veikiausiai veikė ne vienas“ ir prieš išpuolį galimai lankėsi Sirijoje. Po pirmadienį įvykusios atakos antradienį JK padidino terorizmo grėsmės lygį iki maksimalaus – „kritinio“.

Kritinis grėsmės lygis reiškia, kad kitos atakos gali būti neišvengiamos. Tokio žingsnio imtasi, nes esama galimybės, kad išpuolio vykdytojas 22-ejų Ss. Abedis veikė ne vienas. Esant tokiai padėčiai, kariai bus dislokuoti apsaugoti svarbiausias vietas.

Primenama, kad sprogimas per JAV atlikėjos Arianos Grande koncertą Mančesterio arenoje nusinešė 22 aukas, o dar bent 59 žmonės buvo sužeisti. Kaip skelbiama, sprogdintojas buvo žinomas tarnyboms.

Išpuolio vykdytojo tėvai gimė Libijoje ir Britanijoje atsidūrė kaip pabėgėliai nuo Muammaro al-Gaddafio režimo. Atsakomybę dėl išpuolio prisiėmė „Islamo valstybė“, skelbia su IS siejama naujienų agentūra „Amaq“.

Lenkijos užsienio reikalų ministerija praneša, kad po teroro išpuolį žuvo du Lenkijos piliečiai – vyras ir žmona – kurie po koncerto laukė savo dukros.

Jauniausia išpuolio auka – 8 metų amžiaus mergaitė, pranešė vietos pareigūnai.

Mokslų nebaigęs, tapo mirtininku

Salmanas Abedi, mirtininkas sprogdintojas, nužudęs 22 žmones per išpuolį popmuzikos koncerte Mančesteryje, anksčiau studijavo verslą, bet nebaigė mokslų.

Trečiajame pagal dydį Didžiosios Britanijos mieste labai religingoje musulmonų libiečių šeimoje gimęs S. Abedi buvo žinomas saugumo tarnyboms, skelbia žiniasklaida.Scanpix nuotr.

„Financial Times“ žiniomis, radikaliojo islamo sekėju jis tapo pastaraisiais metais.

22 metų S. Abedi lankė priemiestyje esančią mečetę, kur jo tėvas buvo gerai žinomas veikėjais ir kartais kviesdavo bendruomenę maldai.

Mančesterio sprogdintojo tapatybę policija ir vyriausybė vadovė Theresa May įvardijo kitą dieną po kruvino išpuolio JAV popmuzikos žvaigždės Arianos Grande koncerte. Ši atlikėja yra paauglių, ypač mergaičių, dievaitė.

„Vykdytojas buvo Salmanas Ramadanas Abedi, gimęs ir užaugęs Didžiojoje Britanijoje“, – sakė Th. May ir pasmerkė jo „beširdiškus ir bailius“ veiksmus.

Reuters/Scanpix nuotr.

Tylus ramaus priemiesčio vaikas

S. Abedi šeima mažiausiai dešimtmetį šeima gyveno į pietus nuo Mančesterio esančiame Faloufildo rajone, rašo dienraštis „The Daily Telegraph“.

Antradienį policija surengė reidą viename name šiame rajone, kuriame daugiausia gyvena vidutines pajamas gaunantys žmonės. Į vidų pareigūnai pateko įvykdę kontroliuojamą sprogimą.

Dėl galimų sąsajų su išpuoliu miesto pietiniame rajone buvo sulaikytas 23 metų vyras.

Faloufildo gyventojas 53 metų Peteris Jonesas sakė, jog tai „ramus ir saugus“ rajonas.

Naujienų agentūrai AFP jis sakė buvęs sukrėstas ir labai nustebęs, kai sužinojo, kad įtariamasis gyveno šiame rajone.

Remiantis žiniasklaidos pranešimais. S. Abedi tėvai paliko Libiją bėgdami nuo buvusio diktatoriaus Muamaro Kadhafi režimo.

Britanijoje gyvena apie 16 tūkst. libių, o didžiausia jų bendruomenė įsikūrusi Mančesteryje, nurodo BBC. Šiame mieste buvo audringai švenčiama, kai 2011-aisiais žlugo M. Kadhafi režimas.

Pasak pranešimų, S. Abedi buvo trečias vaikas šeimoje, kuri iš viso sulaukė keturių atžalų.

Vienas Mančesterio libių bendruomenės narys laikraščiui „The Guardian“ sakė: Jis buvo toks tylus vaikis ir visada labai pagarbiai elgėsi su manimi“.

„Jo brolis Ismaelis mėgsta bendrauti, o Salmanas buvo labai tylus. Jis buvo visiškai nepanašus į žmogų, kuris galėtų tai padaryti“, – sakė jis.

Trečiadienį dienraštis „The Times“ savo pirmajame puslapyje rašo, kad S. Abedi neseniai lankėsi Libijoje. Laikraštis, remdamasis jo mokyklos draugu, rašo, kad S. Abedi išvyko prieš tris savaites ir grįžo prieš kelias dienas.

Policija nurodė šiuo metu siekianti išsiaiškinti, ar S. Abedi veikė vienas, ar priklausė kažkokiam didesniam tinklui.

Abedi šeima glaudžiai susijusi su Didsburio mečete – karalienės Viktorijos laikų buvusia metodistų koplyčia žaliame priemiesčio rajone, kurią 1967 metais aukotojai nupirko iš Sirijos arabų bendruomenės.

A. Abedi tėvas Ramadanas kartais kviesdavo tikinčiuosius maldai, o brolis Ismaelis taip pat lankė šią mečetę.

Įtakingas bendruomenės narys Mohammedas Saeedas „The Guardian“ pasakojo, kad kartą jis mečetėje sakė pamokslą, kuriame smerkė terorą ir „Islamo valstybę“, ir pastebėjo, kad S. Abedi jį piktai nužvelgė.

„Salmanas po pamokslo palydėjo mane neapykantos kupinu žvilgsniu“, – pasakojo jis apie nemalonų įvykį, nutikusį 2015 metais.

„Jis rodė neapykantą“, – pridūrė M. Saeedas

Niekuo neišsiskiriantis studentas

2014 metais S. Abedi pradėjo studijuoti verslą ir vadybą Salfordo universitete Mančesteryje, tačiau po dvejų metų metė mokslus.

Jis negyveno universiteto bendrabutyje, kiek žinoma, neturėjo jokių rimtesnių nemalonumų universitete, nedalyvavo jokių studentų bendrijų veikloje, nebuvo atkreipęs už sielovadą ir socialinę rūpybą atsakingų universiteto darbuotojų dėmesio.

Kiek žinoma, S. Abedi niekada nebuvo susitikęs su universiteto imamu.

S. Abedi koncerte detonavo savadarbį sprogstamąjį užtaisą. „The Times“ rašo, kad vaizdo stebėjimo kamerų įrašai rodo, jog S. Abedi įdėjo užtaisą į nedidelį lagaminą, kurį padėjo ant žemės ir tada detonavo bombą.

Rekomenduojami video