Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Panama – šalis, laukianti popiežiaus Pranciškaus

Jau visai netrukus, sausio 22–27 dienomis vyks šešioliktos Pasaulio jaunimo dienos ir šį kartą jaunimas iš viso pasaulio rinksis Panamoje. Pirmą kartą šis didžiausias Katalikų Bažnyčios renginys vyks Centrinės Amerikos šalyje. Jaunimas visą savaitę praleis įvairiose Panamos parapijose, o savaitgalį rinkis Panamos sostinėje Panamoje ir ten susitiks su popiežiumi Pranciškumi įprastuose Pasaulio jaunimo dienų renginiuose.

Popiežius susitikti su jaunimu pasirinko gana nedidelę šalį, jungiančią Pietų ir Šiaurės Ameriką. Šalis ribojasi su Kosta Rika ir Kolumbija, pietuose su Ramiuoju vandenynu, o šiaurėje su Karibų jūra. Pagal sausumos plotą, tai 119 pasaulio šalis, ji užima virš 74 tūkstančių kvadratinių kilometrų ir joje gyvena beveik 4 milijonai gyventojų.

Panamos vietiniai gyventojai buvo indėnai, ngabiai, kunai, emberai, bugliai ir kiti. XVI a. šalį atrado ir joje įsikūrė ispanai. Tik 1821 metais Panama atsiskyrė nuo Ispanijos ir sudarė uniją su Kolumbija, Ekvadoru bei Venesuela. Vėliau unijai iširus Panama liko Kolumbijos dalimi, bet 1903 metais, su Jungtinių Valstijų pagalba Panama atsiskyrė ir tapo savarankiška valstybe.

Panamos gyvenimas neįsivaizduojamas be didžiojo Panamos kanalo. Tai dirbtinis vandens kelias, jungiantis Atlanto ir Ramųjį vandenynus. Jį 1904 metais pastatė JAV ir tik 1999 metais kanalas ir kanalo zona atiteko Panamai. Šiandien šis kanalas gyvybiškai svarbu Panamos ekonomikai, čia vystomos prekybos, transportavimo, sandėliavimo ir kitos logistikos paslaugos. Panama taip pat išgyvena iš turizmo, bankų, draudimo paslaugų. Oficiali Panamos kalba yra ispanų, tačiau vis dar vartojama ne viena vietinių indėnų kalba, taip pat kalbama vietiniais anglų bei prancūzų kalbų dialektais, kinų, arabų kalbomis. Apie 80 proc. Panamos gyventojų yra katalikai, 15 proc. protestantai.

Wikipedia.org

Jei reikėtų trumpai apibūdinti Panamos kultūrą, nesuklysite pasakę, jog tai vietinių indėnų genčių, europiečių ir afrikos kultūrų mišinys. Ispanai į Panamą atvežė Europos kultūrą, o taip pat su jais atvyko ir vergai iš Afrikos, kurie ir liko šioje šalyje. Vėliau, statant Panamos kanalą, Afrika buvo tas kontinentas, iš kurio buvo kviečiami darbininkai, kurie sukūrė savo namus Panamoje.

Nors Panama yra viena sparčiausiai ekonomiškai besivystančių Lotynų Amerikos šalių, vis tik skurdas čia yra didelė problema. Ypač vietinių indėnų genčių žmonės neturi tinkamų sanitarinių sąlygų, stokoja geriamo vandens, kai kur nėra elektros. Įveikiant skurdą, daug dėmesio Panama skiria išsilavinimui, ypač kaimo vietovėse.Atvykęs į konkrečią šalį popiežius paprastai atkreipia dėmesį į pagrindines tos šalies problemas. Gali būti, kad savo kalbose popiežius paminės tam tikras ekologines problemas. Pavyzdžiui, beveik pusėje šalies teritorijų auga tropiniai miškai, tačiau jie labai sparčiai kertami, dėl sparčiai be nesaugiai besivystančios pramonės, šalis susiduria su vandens ir oro užterštumu.

Angel Silva. Unsplash.com

Panama taip pat susiduria su emigracijos iššūkiais. Šiuo metu Venesuela išgyvena ilgą sunkios krizės laikotarpį. Šalį paliko beveik 3 milijonai žmonių, apie 100 000 jų liko Panamoje. Tikėtina, kad popiežius Pranciškus atkreips dėmesį į šią problemą, nes šaliai reikia spręsti ne tik ekonominius klausimus, susijusius su migracija, bet taip pat ieškoti sutarimo su vietiniais gyventojais, kad sunkumus patiriantys būtų svetingai sutinkami.

Nepaisant šių ekonominių bei socialinių sunkumų, Panama yra laikoma tikrai saugia šalimi, svetingai priimanti atvykusius.

Yosi Bitran. Unsplash.com

Ar žinojote?

  • Žodis „panama“ vietinėje kalboje reiškia „daug žuvies“.
  • Pasaulio jaunimo dienos vyksta žiemą, nes birželio – liepos mėnesiais, kai papratai vyksta šis renginys, Panamoje yra liūčių sezonas. Tai būtų apsunkinę ir organizatorių darbą, ir piligrimų keliones.
  • Panamoje populiariausias sportas yra… Ne, ne futbolas, o beisbolas. Futbolas, o taip pat boksas ir krepšinis sąraše rikiuojasi žemiau.
  • Panama niekada nedalyvavo žiemos olimpinėse žaidynėse, tačiau vasaros olimpiadose dalyvavo 12 kartų ir laimėjo tris medalius: vieną aukso šuolio į tolį rungtyje ir du bėgime.
  • Jei lankysitės Panamoje, būtinai paragaukite panamietiškų tortilijų (tai stori kukurūzų paplotėliai) bei sancocho troškinio – patiekalas, gaminamas iš mėsos, dažniausiai vištienos ir įvairių vietinių daržovių, na ir žinoma žuvies, keliautojai rekomenduoja corvina, įvairiais prieskoniais gardintą ešerį.
  • Panama taip pat garsi ir vietiniais dirbiniais, molomis. Tai tam tikru būdu susiūti ir išsiuvinėti spalvingi audiniai. Anksčiau ši technika buvo naudojama rūbams, šiandien galima rasti ir molos paveikslų.
  • Nuo Vilniaus iki Panamos yra daugiau nei 10 000 kilometrų. Panašiai tiek nukeliaus ir popiežius Pranciškus. Roma nuo Panamos nutolusi apie 9600 kilometrų.

 Parengė Toma Bružaitė

 
Rekomenduojami video