Poilsiaudami, pramogaudami ar dirbdami pametėte vertingą, svarbų metalinį daiktą, papuošalą? Į pagalbą Jums gali atskubėti du alytiškiai – Mantas Radvilavičius ir Mantas Kontautas, kurie užsiima pamestų daiktų paieška moderniausiais metalo detektoriais. Atėjus šiltajam sezonui gali padėti nustatyti ir poilsiaviečių, maudyklų, miškų, kitų vietovių užterštumą metalinėmis šiukšlėmis, kurios gali pridaryti nemenkos žalos žmonėms ir gyvūnams, bei nuo jų išvalyti teritoriją. Kaip parodė alytiškių praktika, tokių sveikatai pavojingų vietovių apstu.
Tobulina įgūdžius
Tiesa, kol kas alytiškiai dar tik tobulina savo žinias ir įgūdžius, kaip paieškas organizuoti kuo efektyviau, todėl dar nėra oficialiai įteisinę šių paslaugų. Tačiau mielai nemokamai pagelbėja tiems, kas į juos kreipiasi pagalbos.
„Praėjusį savaitgalį buvau vienoje kaimo turizmo sodyboje, kur turėjau progą vandenyje išbandyti savo naujausią techniką. Patikėkite, radiniai mane nustebino. Pakrantėje, po vandeniu buvo gausu aštrių metalinių neatsakingai išmestų daiktų, kurie gali sužaloti besimaudančius, poilsiaujančius žmones“, – pasakojo M.Radvilavičius.
Metalinių daiktų paieškomis vandenyje labiau užsiima M.Kontautas, o M.Radvilavičius tai daro laukuose, pamiškėse.
„Atėjus šiltajam sezonui mus kviečia nustatyti, ar konkrečioje vietovėje – lauke, miške, vandens telkinyje, maudykloje, poilsiavietėje – yra daug šiukšlių. Detektoriai net gali parodyti ir nuo karo laikų užsilikusias minas, sprogmenis, kuriuos likviduoja atsakingos tarnybos “, – pasakojo M.Kontautas.
Alytiškių klausėme, kaip su pamestų metalinių daiktų namuose paieška, ar teikia ir tokią paslaugą? Pasirodo, ne. Namuose esančiuose balduose, įrenginiuose, instaliacijose yra daugybė metalinių detalių, kurios apsunkina pamesto daikto paiešką, mat detektorius reaguoja į bet kokį metalo skleidžiamą dažnį.
„Žmonės į mus kreipiasi dėl įvairių pamestų metalinių daiktų. Ypač jaučiame tokių paslaugų poreikį atėjus šiltajam sezonui, kai pramogaudami, poilsiaudami asmenys pameta įvairius papuošalus ar kitus vertingus, svarbius daiktus. Jeigu daiktas pamestas tą pačią dieną, žmogus gali pakankamai tiksliai apibrėžti, kur jis buvo, kai pametė daiktą. Jei jo niekas kitas nesurado ir nepasiėmė, tai mes garantuotai jį surasime per gana trumpą laiką“, – aiškino M.Radvilavičius.
Yra tikimybė, kad galima surasti ir prieš dešimtį metų pamestą daiktą, tik tam gali prireikti ir keleto dienų.
Yra apribojimų
Gavę iškvietimą surasti pamestą daiktą ar išvalyti konkrečią teritoriją, prieš teikdami tokias paslaugas alytiškiai privalo patikrinti duomenis apie vietovę pagal Kultūros paveldo departamento pateiktą informaciją. Mat yra tokių vietų, kuriose vykdyti paieškų metalo detektoriais negalima.
Paieškos metalo detektoriais yra reglamentuotos daugybe apribojimų. Negalima ieškoti lobių, įvairių kultūrinio paveldo dalykų.
„Mes ieškome tik tų daiktų, kurie yra pamesti ir dėl jų kreipiasi žmonės. Dar turime suderinti leidimus su apieškomų teritorijų savininkais“, – teigė alytiškiai.
Rado senovinę monetą
Neseniai M.Radvilavičius pasisemti praktinių žinių buvo išvykęs į Norvegiją, kur jau kelerius metus gyvena jo pažįstamas alytiškis, užsiimantis tokio pobūdžio veikla.
Būtent šioje šalyje M.Radvilavičius ir surado iki šiol jam įdomiausią radinį – praėjusio amžiaus, maždaug 1884 metų, sidabrinę norvegišką monetą. Ją alytiškis parsivežė į Lietuvą ir pridėjo prie savo turimos radinių kolekcijos.
„Lietuvoje radus tokį radinį, senesnį nei 50 metų, pagal šalyje galiojančius įstatymus, reikėtų nunešti į Kultūros paveldo departamentą. Jeigu to daikto jiems nereikia, tuomet jį grąžins, o jeigu ne, už tai duos tinkamą atlygį“, – pasakojo M.Radvilavičius ir pridūrė, kad specialiai tokio pobūdžio daiktų ieškoti mūsų šalyje draudžiama. Jo manymu, šiuo atžvilgiu Lietuvos Respublikos įstatymai nėra adekvatūs, juk Antrasis pasaulinis karas buvo daugiau nei prieš 50 metų, o šio laikotarpio daiktų dar galima aptikti pas vyresnės kartos žmones.
Teikia malonumą
Pasak Manto, visuomet labai malonu rasti pasagą, kuri yra tarsi sėkmės simbolis. O dabartinėje radinių kolekcijoje apstu įvairiausios paskirties daiktų – papuošalų, monetų, buitinių daiktų.
„Radinių niekada nevertinu pinigine prasme. Jeigu ką nors randu, kartais socialinio tinklo grupėse pasiūlau žmonėms atiduoti, nes yra tokių, kurie kolekcionuoja antikvarinius daiktus“, – teigė M.Radvilavičius.
Šis užsiėmimas alytiškiams teikia daug malonumo, mat jiems patinka judrus gyvenimo būdas, o paieškos kaip tik suteikia galimybę judėti, atsipalaiduoti, mėgautis tyru oru. Be to, juos žavi tai, kad niekada nežinai, ką išsileidęs į paieškas gali surasti.
„Kartais neįprastose vietose randame labai keistų daiktų, kurių, rodos, ten neturėtų būti. O būna ir taip, kad randi kažkokį niekutį, kurio paskirties nė nenujauti, tačiau pasidomėjus paaiškėja, kad tai vertingesnis daiktas nei manei. Ši veikla labai praplečia akiratį“, – tikino M.Radvilavičius.
Alytiškių pagalbos galima prašyti su jais susisiekus socialiniame tinkle „Facebook“ paskyroje „Pamestų daiktų paieška“.
Laura BALIUKONIENĖ