Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Netolimos ateities grėsmė – veterinarijos gydytojų trūkumas Europoje

Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujanti Prancūzija šią savaitę surengė paskutinį Vyriausių veterinarijos pareigūnų darbo grupės posėdį prieš perduodant pirmininkavimą Čekijai.

Pasaulio gyvūnų  sveikatos organizacijos (World Organization for Animal Health) būstinėje Paryžiuje susirinkę Europos šalių veterinarijos atstovai baigiamajame posėdyje palietė labai opią problemą: senėjančią veterinarijos gydytojų bendruomenę ir jaunosios kartos rezervuotumą renkantis sudėtingas, ilgai trunkančias ir brangias veterinarinės medicinos studijas.

Prancūzija jau susiduria su problemomis užtikrinant oficialią veterinarinę kontrolę, veterinarijos specialistų trūkumas yra rekordinis, kasmet apie 500 veterinarinės medicinos studijų vietų lieka neužpildytos, todėl didelėms maisto įmonėms ir ūkiams tenka koreguoti savo veiklos ir gamybos planus, lėtėja sertifikavimo procesai, susiduriama su stringančiu darbu pasienio veterinarijos postuose, neužtikrinama užkrečiamųjų ligų kontrolė. Panašias problemas vardino Vokietijos, Austrijos ir Airijos atstovai.

„Didėjantis veterinarijos specialistų trūkumas tai jau pastebima problema ir Lietuvoje. Situacija ypatingai sudėtinga randant specialistus, kurie vykdytų oficialios veterinarinės kontrolės funkcijas - dirbtų skerdyklose, mėsos išpjaustymo įmonėse, teiktų veterinarines gydymo paslaugas stambiems ūkiniams gyvūnams. Taip pat ryškus specialistų trūkumas jaučiamas veterinarinių eksporto sertifikatų išdavimo srityje, o tai gali sukelti trikdžių eksportuojant prekes,“ – sakė VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

Daugelio posėdžiuose dalyvavusių šalių atstovų nuomonės sutapo, jog pagrindinės priežastys, sąlygojančios jaunųjų veterinarijos specialistų mažėjimą – ilgos darbo valandos, darbas pamainomis ir naktiniu rėžimu, darbo vieta periferijoje, nekonkurencingas ir nemotyvuojantis atlyginimas. Nepakankamas atlygis skatina jaunuosius veterinarijos specialistus dirbti keliuose darbuose, taip prarandamas darbo ir asmeninio gyvenimo balansas, kuris jaunajai kartai yra ypatingai svarbus.

„Pritarėme kolegoms, kad situacijai suvaldyti reikalinga skubi politikų ir nacionalinių Vyriausybių parama, randant galimybes skirti tikslinį finansavimą ar sudaryti sąlygas gabiems studentams studijuoti nemokamai, aktyviai dirbti finansuojant studentų mokslines stažuotes, mokomosios praktikos ar profesinių žinių atnaujinimo iniciatyvas,“ – teigė VMVT direktorius Mantas Staškevičius.  

Kiti svarbūs CVO susitikimo darbotvarkėje aptarti klausimai buvo vakcinacijos nuo paukščių gripo strategija, kalbėta apie mobiliąsias skerdyklas. Didelis dėmesys skirtas maisto grandinės ir veterinarinės kontrolės skaitmenizavimo procesui, kurio tikslas sukurti vieningai veikiančią, konsoliduotą duomenų platformą, standartizuotus duomenų formatus, elektroninių parašų naudojimą Prekybos kontrolės sistemoje TRACES. Šią iniciatyvą aktyviai palaiko Europos komisijos delegacija, o Lietuva priskirta prie šalių, kurioje sėkmingai įdiegtas elektroninis TRACES sertifikavimas pasienio veterinarijos postuose.

Rekomenduojami video