Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nemėgstamos vapsvos iš tikrųjų žmonėms yra naudingos

Tikriausiai nesuklysime sakydami, kad vapsvos yra vieni nekenčiamiausių vabzdžių žmonių gyvenvietėse. Jos mums neneša medaus, o įsikūrusios šalia namų dar ir kėsinasi skaudžiai įgelti. Alergiškiems žmonėms vapsvos gali būti mirtinai pavojingos. Tačiau mokslininkai teigia, kad šie nemėgstami vabzdžiai žmonijai yra naudingi.

„Kokia nauda iš vapsvų?“ - internete toks klausimas yra nuskambėjęs ne kartą. Nes atrodo, kad visos kitos gyvosios gamtos detalės turi savo vaidmenį. Koks yra vapsvų vaidmuo? Įgelti?

2018 metų tyrimas parodė, kad dauguma žmonių vapsvų nemėgsta. Tuo tarpu bitės mums atrodo mielos ir reikalingos. Kai žmonėms pasako, kad tiria vapsvas, profesorė Seirian Sumner sulaukia klausimų - „O kodėl ne bites?“ Nes žmogaus ir bitės draugystė yra aiški, graži ir istoriška. O štai žmogaus ir vapsvos santykiai yra komplikuoti ir skaudūs abiem pusėms.

Tačiau, kaip teigia Sumner, vapsvos žmonijai yra naudingos. Lygiai kaip ir bitės, vapsvos apdulkina augalus. Be to, jos padeda kontroliuoti kenkėjų populiaciją. O ir jų nuodai mokslininkams yra labai įdomūs - yra įrodymų, kad vapsvų nuodai gali būti panaudoti gydant vėžį. Be to, kai kur vapsvos yra valgomos kaip užkandis.

164 augalų rūšys visiškai pasikliauja vapsvomis - kiti vabzdžiai ir paukščiai jas apdulkina retai. Vapsvos iš viso lanko net 960 augalų rūšių. Vapsvos yra labai naudingos ekosistemoms, kuriose gyvena. Gamtoje nėra nieko nereikalingo ir jei vapsvos išnyktų, jūs pajustumėte skirtumą.

Be to, dauguma vapsvų negelia. Pamatę vapsvą kur nors gamtoje turėtumėte išlikti ramūs ir palikti ją ramybėje. Tiesą sakant, daug žmonių apie vapsvų lizdus savo namuose sužino pakankamai vėlai, nes vapsvos gyvena savo gyvenimą ir įgėlimais apie augančią populiaciją nepraneša.

Rekomenduojami video