Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Neįtikėtinas radinys Izraelyje – 2 tūkst. metų senumo biblinio rankraščio fragmentai

Izraelis antradienį pranešė radęs daugiau nei 2 000 metų senumo rankraščio fragmentų, kuriuos ekspertai įvardija kaip svarbiausią radinį nuo Negyvosios jūros rankraščių atradimo.

Rankraščio fragmentų buvo rasta per Izraelio senienų tarnybos (IAA) vykdomus kasinėjimus Judėjos dykumoje, apimančioje dalį pietų Izraelio ir okupuoto Vakarų Kranto. Vadinamajame „Siaubo urve“ („Cave of Horrors“) archeologai rado į graikų kalbą išverstos hebrajų Biblijos liekanų.

Tai yra pirmasis toks atradimas nuo praeito amžiaus 7-ojo dešimtmečio. „Pirmąkart per apytikriai 60 metų vykdant archeologinius kasinėjimus buvo rasta biblinio rankraščio fragmentų“, – sakoma IAA pranešime.

IAA kuratorius Orenas Ablemanas naujienų agentūrai AFP sakė, kad to paties Dvylikos pranašų knygos rankraščio dalys buvo atrastos beduinų tame pačiame urve 6-ajame dešimtmetyje. „Siaubo urvas“ taip yra pavadintas dėl daugybės jame rastų griaučių ir dėl pavojingo reljefo aplinkui urvą.

Didžioji dalis rankraščio teksto yra parašyta senovės graikų kalba, kuri tuo metu buvo plačiai paplitusi, tačiau žodis „Dievas“ rankraštyje įrašytas senovės hebrajų kalba. O. Ablemanas sakė, kad viena įdomiausių atrastų fragmentų savybių yra neatitikimas su kitomis žinomomis Senojo Testamento versijomis: vienoje teksto ištraukoje žodis „vartai“ yra pakeistas žodžiu „gatvės“.

Šio neatitikimo svarbą „šiuo metu bandome išsiaiškinti“, sakė jis. Jeruzalės hebrajų universiteto Archeologijos instituto vadovas Yosefas Garfinkelis radinį apibūdino kaip „jaudinamą“ ir sakė naujienų agentūrai AFP, kad jis gali praturtinti „graikiškų Biblijos vertimų istorijos mokslą“. Radiniai buvo rasti urve, kuris, kaip manoma, buvo naudojamas žydų per nesėkmingą Bar Kochbos sukilimą prieš romėnus metu II mūsų eros amžiuje.

IAA palygino šį atradimą su Negyvosios jūros rankraščių, kuriuos sudaro apytiksliai 900 manuskriptų, atradimu 1947–1956 metais Kumrano urvuose, esančiuose Vakarų Krante, šalia Negyvosios jūros.

Negyvosios jūros rankraščiai yra vieni seniausių atrastų biblinių tekstų.

Seniausias krepšys pasaulyje?

Judėjos dykumos kasinėjimų vietoje taip pat rastas retų monetų lobis, maždaug prieš 6 000 metų mirusio vaiko griaučiai ir krepšys, kurį IAA įvardijo kaip „tikriausiai seniausią pasaulyje“. Datuojant radiokarboniniu metodu nustatyta, kad jis buvo nupintas maždaug prieš 10,5 tūkst. metų. Kai buvo rastas šis krepšys, „kelias dienas virpėjau“, AFP sakė Izraelio senienų administracijos archeologas Chaimas Cohenas.

Pintas krepšys buvo rastas nepažeistas, o ant jo viršaus buvo uždėtas akmuo. Pasak Ch. Coheno, tai parodo, kad krepšio savininkai norėjo apsaugoti krepšio turinį ir ketino sugrįžti jo pasiimti .

Ch. Cohenas pridūrė, kad organinės medžiagos, tokios kaip mediena, naudota nupinti šį krepšį, dažniausiai sutrūnija, bet šis beprecedentis radinys išliko nesuiręs dėl sauso Judėjos dykumos oro bei nuo irimo apsaugančių sąlygų urvo viduje.

Archeologas taip pat sakė, kad apie žmones, gyvenusius šioje teritorijoje tuo metu, žinoma labai mažai. „Iš šio senovės laikotarpio neturime [jokių žinių]. Galime teigti – nors norėčiau būti labai atsargus – kad jie tikriausiai buvo klajokliai arba pusiau klajokliai“, – teigė jis.

Archeologiniai įrodymai rodo, kad vertingų daiktų ieškoję plėšikautojai kasėsi vos už septynių centimetrų nuo krepšio, bet jo nerado, pridūrė Ch. Cohenas. Izraelio archeologiniai kasinėjimai užimtoje palestiniečių teritorijoje yra sukėlę diskusijų praeityje.

Izraelis buvo apkaltintas su senovės žydais susijusių radinių politizavimu, siekiant pateisinti Izraelio pretenzijas į Vakarų Krantą. IAA sakė kasinėjimų metu bendradarbiavusi su Izraelio kariuomenės padaliniu, atsakingu už civilių reikalus Palestiniečių Teritorijose (COGAT).

Palestiniečių senienų apsaugos tarnybos į prašymus pakomentuoti šiuos radinius neatsakė.
Rekomenduojami video