Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Naujasis Filipinų prezidentas pasisako už prostituciją ir nusikaltėlių žudymą

Filipinų prezidento rinkimus laimėjęs Rodrigo Duterte, kuris dėl savo ekscentriško elgesio neretai palyginamas su Donaldu Trumpu, ne tik pasisako už prostitucijos legalizavimą, bet ir siūlo paprasčiausiai nušauti nuo narkotikų priklausomus žmones. Be to, jis tvirtina sumažinsiantis nusikalstamumą, ką jam iš tiesų pavyko padaryti mieste,  kuriam iki tol vadovavo du dešimtmečius ir kuriame per tą laiką buvo nužudyta apie tūkstantį įtariamųjų.

Kaip ir numanomas respublikonų kandidatas į JAV prezidentus D. Trumpas, naujasis Filipinų prezidentas R. Duterte žino, kad šokiruojantys pasisakymai pritraukia dėmesį, pavirsta plačiai skambančiomis antraštėmis, o svarbiausia – tampa rinkėjų balsais. Nepaisant jo atviravimų apie asmeninį seksualinį gyvenimą, įžeidimų, skirtų popiežiui, pajuokavimų apie smurtą prieš moteris, katalikiškų bei konservatyvių Filipinų gyventojų didelės simpatijos R. Duterte atsiskleidė rinkimų rezultatuose.

Maždaug 100 mln. gyventojų turinčiuose Filipuose nusikalstamumo statistika viena didžiausių iš visų Azijos šalių. Analitikai neabejoja, kad R. Duterte tarsi mantra kartojami pažadai per 3–6 pirmuosius kadencijos mėnesius išspręsti nusikalstamumo, korupcijos, narkotikų problemas smarkiai prisidėjo prie pergalės. R. Durerte tikino, kad jis yra paskutinė likusi Filipinų viltis tai padaryti.

Baudėjo pravardę gavęs, karaokė ir galingų motociklų entuziastas 71-erių R. Duterte du dešimtmečius buvo pietinio šalies miesto Davao meras. Jis tikrai gali pasigirti, kad per tą laiką nusikalstamumas bei korupcija mieste sumažėjo. Miestas dabar netgi laikomas vienu iš dešimties saugiausių miestų pasaulyje.

Mieste buvo įrengta daugybė stebėjimo kamerų, žymiai padaugėjo budinčių pareigūnų, tačiau žmogaus teisių gynėjai yra pateikę įrodymų, kad R. Duterte suorganizuoti Davao miesto savigynos būriai, dar vadinami mirties būriais, ne tik saugojo nuo nusikaltimų, bet ir nužudė apie tūkstantį žmonių, kurie buvo tik įtariamieji ir esą ne vienu atveju tai buvo visiškai nekalti, nepilnamečiai asmenys. Tačiau tiesioginių įtarimų R. Duterte nėra sulaukęs.

Dabar naujasis prezidentas siūlo nuo narkotikų priklausomus asmenis tiesiog nušauti. Jis yra sakęs, kad filipiniečiai dabar turėtų pradėti statyti laidojimo namus, o ne kalėjimus, nes kovoje su narkotikais būtent to prireiks labiausiai.

R. Duterte kaip ir D. Trumpas nuomonę keičia kiekvieną dieną neaišku, todėl neaišku, ar tokie ketinimai rimti, ar tai tik dar vienas pasisvaičiojimas drąsiomis frazėmis. Tačiau akivaizdu, kad jos traukia rinkėjus.

Nors tokie pasisakymai daugelio vertinami kaip radikalūs, Filipinų moterys dievina R. Duterte – po kiekvieno kampanijos renginio, nusidriekdavo eilės jaunų ir vyresnių moterų, norinčių su būsimuoju prezidentu pasidaryti asmenukę. Išskirtinę politiką moterų atžvilgiu taiko ir R. Duterte – Davao mieste, kuriam jis vadovavo, R. Duterte buvo įsakęs nebausti už prostituciją.

R. Duterte ne tik žada kovoti su nusikalstamumu. Jis teigia keisiantis konstituciją ir įvesiantis federalinę šalies sistemą. Anot jo, dabartinė centralizuota sistema Filipinų sostinei Manilai leidžia susigriebti daugiausia turtų, o provincijos, anot jo, turi verstis kaip išmano.

Dėl šios priežasties per rinkiminę kampaniją R. Duterte palaikymo sulaukė ir iš musulmonų sukilėlių, kurie kontroliuoja dalį teritorijų Mindanao saloje. Čia dėl išteklių ir žemės nesutarimai tarp vyriausybės ir musulmonų tęsiasi ne vieną dešimtmetį.

Giliose Mindanao džiunglėse „Al Jazeera“ žurnalistų pakalbintas Nacionalinio Moro išsilaisvinimo fronto vadas Nuras Misuaris teigė tikintis, kad R. Duterte padės ne tik užtikrinti taiką regione, bet ir suteiks pagalbą skurdžiai gyvenantiems Mindanao gyventojams.

Ne tik žodinį, bet ir finansinį palaikymą prezidentui per rinkiminę kampaniją išreiškė Filipinuose populiarios religinės sektos „Dangaus karalystė“ nariai, kurie dosniai rėmė R. Duterte kampaniją.

Balsų R. Duterte turėjo sulaukti ir iš homoseksualų, nes pažadėjo, tapęs prezidentu, svarstyti vienos lyties santuokos galimybę, pabrėždamas, kad visi nusipelno būti laimingi.

Kadenciją baigiantis dabartinis prezidentas Benigno Aquino III Filipinus ragino nebalsuoti už R. Duterte. Jis perspėjo, kad R. Duterte gali grąžinti Filipinus į autoritarizmo laikus. Nuo 1986-ųjų sukilimo prieš diktatorių Ferdinandą Marcosą demokratija Filipinuose visada išliko jautri.

R. Duterte galima laikyti politikos autsaideriu. Jis nepriklauso kokiai nors galingų politikų dinastijai. Priešingai nei kiti kandidatai į prezidentus, jis niekada nebuvo sulaukęs įtarimų dėl korupcijos. Būtent todėl, pasak analitikų, jo rinkiminės kampanijos šūkis „Pokyčiai ateina“ vertė tuo patikėti didelę dalį filipiniečių.

Vis dėlto daugelis politologų spėja, kad R. Duterte populistiniai pažadai nebus įgyvendinti ir kad jo supaprastintos idėjos, kaip įveikti lėtėjančią ekonomiką, gali nepavykti ir tai sukeltų tik dar daugiau nepasitenkinimo jau ir taip valdžia nepatenkintiems filipiniečiams.

Apžvalga parengta pagal užsienio žiniasklaidą.

 

Rekomenduojami video