Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mirė buvęs Izraelio prezidentas Shimonas Peresas

Eidamas 94-uosius metus, trečiadienio rytą mirė buvęs Izraelio prezidentas Šimonas Peresas (Shimon Peres), praneša užsienio agentūros.

Jo mirtis yra praradimas visai Izraelio tautai, Šebos ligoninėje prie Tel Avivo pareiškė jo sūnus Chemis Peresas (Chemi Peres). Jo tėvas buvo „vienas Izraelio kūrėjų". Svarbiausias jo siekis „visuomet buvo tarnauti žydų tautai".

Nobelio taikos premijos laureatas prieš dvi savaites patyrė sunkų insultą ir nuo tada buvo gydomas ligoninėje. Dar pirmadienį jo būklė buvo vadinama „stabilia". Televizijos pranešimais, jo mirtis konstatuota 2.00 val.

Metų pradžioje Š. Peresą buvo ištikęs infarktas, o rugsėjo pradžioje jam įsodintas širdies stimuliatorius.

Š. Peresas greičiausiai bus laidojamas penktadienį. Tiesa, oficialaus pranešimo dar nėra. Anot televizijos, buvusio prezidento palaikai ketvirtadienį bus pašarvoti parlamente.

Š. Peresas nuo 2007 iki 2014 metų buvo Izraelio prezidentas. Be to, jis du kartus vadovavo vyriausybei ir kelis sykius buvo ministras. Nobelio taikos premiją tuometinis Izraelio užsienio reikalų ministras 1994-aisiais gavo drauge su tuomečiu premjeru Icchaku Rabinu (Izchak Rabin) ir palestiniečių lyderiu Jasiru Arafatu (Yassir Arafat) už nuopelnus Oslo taikos procese.

Nepaisant garbingo amžiaus, Š. Peresas iki paskutinių gyvenimo dienų nepaliaujamai siekė sutarimo tarp Izraelio ir palestiniečių. Jis niekada neprarado vilties, kad Artimųjų Rytų konfliktas tarp Izraelio ir palestiniečių bus išspręstas taikiai.

Š. Peresas gimė 1923 metais tuometinėje Lenkijoje (dabar Baltarusija), prekiautojo mediena šeimoje. 1934-aisiais jis emigravo į tuometinę Palestiną. Š. Peresas žinomas ir kaip Izraelio branduolinės programos tėvas.

Būdamas 29-erių, Š. Peresas savo politinio įtėvio Davido Ben Guriono (David Ben Gurion) buvo paskirtas Gynybos ministerijos generaliniu direktoriumi. Remiamas Prancūzijos, jis kūrė iki šiol slaptą Izraelio branduolinę programą, 1959-aisiais buvo išrinktas į parlamentą ir daug metų buvo laikomas griežtos linijos palestiniečių atžvilgiu atstovu. Š. Peresas 48 metus atstovavo įvairioms partijoms Knesete ir priklausė 16 vyriausybių. Jis 19 metų buvo Darbo partijos lyderis.

Užuojautą dėl buvusio Izraelio prezidento Š. Pereso mirties suskubo pareikšti dabartiniai ir buvę šalių lyderiai. JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) pabrėžė, kad yra tik nedaug žmonių, darančių įtaką istorijos kursui. „Mano draugas Šimonas buvo vienas jų", - sakė jis. B. Obama teigė visuomet būsiąs dėkingas už tai, kad galėjo vadinti Š. Peresą savo draugu. „Šimonas buvo Izraelio esmė". Šviesa užgeso, tačiau viltis, kurią ji suteikė, degs visada. „Šimonas Peresas buvo kovotojas už Izraelį, už žydų tautą, už teisingumą, už taiką ir už tikėjimą, kad mes galime likti ištikimi mūsų pačių geriausiai versijai - iki mūsų žemiškojo gyvenimo pabaigos".

Buvęs JAV prezidentas Bilas Klintonas (Bill Clinton) kartu su savo žmona Hilari (Hillary) pareiškė, kad Artimieji Rytai neteko taikos advokato. Š. Peresas buvo „didelės širdies genijus".

„Kritikai vadino jį svajotoju. Ir jis toks buvo - sąmoningas, iškalbingas svajotojas, iki galo".

Buvęs britų premjeras Tonis Bleras (Tony Blair) pavadino Š. Peresą „politikos milžinu, kuris priklausys šios - arba bet kokios epochos - iškiliausiems". Jis sakė jį be galo mylėjęs.

„Izraelis neteko didžio valstybininko, o Vokietija - ištikimo draugo", - sakoma Vokietijos prezidento Joachimo Gauko (Joachim Gauck) užuojautoje Izraelio prezidentui Reuvenui Rivlinui (Reuven Rivlin). Š. Peresas esą kaip joks kitas politikas formavo Izraelio istoriją.

Rekomenduojami video