Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
M. Novikas: už vieną dainą „Vilniaus bokštams“ gaudavome šaldytuvą

LRT RADIJO devyniasdešimtmečiui skirtas projektas „90 dainų – 90 legendų“ penktojoje laidoje prisiminė legendinį konkursą „Vilniaus bokštai“. LRT Didžiojoje studijoje viešėję prieš daugelį metų konkursą organizavę ir jame dalyvavę žinomi žmonės dalijosi istorijomis ir šypseną keliančiais prisiminimais.

Nemaža dalis Europos valstybių rengė muzikinius festivalius: Lenkija turėjo Sopoto festivalį, Bulgarija – „Auksinį Orfėjų“, todėl 1968-aisiais Lietuvoje prasidėjo jaunų atlikėjų konkursas „Vilniaus bokštai“, ilgainiui tapęs legenda.

„Iš pirmųjų „Vilniaus bokštų“ geriausiai  prisimenu komisiją, kurios sudėtyje buvo Mikalojus Novikas bei daug kitų žymių to meto visuomenės veikėjų, komisijai vadovavo Rimantas Siparis. Pamenu, kad komisijos nariai dažnai ir konsultuodavo konkurso dalyvius, o vienos R. Sipario konsultacijos nepamiršiu visą gyvenimą. Paklaustas, ką daryti prieš koncertą prikimusiam atlikėjui, jis patarė balsą atgaivinti išgeriant šiek tiek alkoholio“, – juokėsi pirmuosiuose „Vilniaus bokštuose“ dalyvavusi Ona Valiukevičiūtė.

Muzikinis konkursas išgarsino ne vieną atlikėją, tarp jų – ir Aleksą Lemaną, kuris 1970-aisiais tapo laureatu. „Neslepiu, kad šiame konkurse dalyvavau siekdamas laimėti“, – LRT RADIJO devyniasdešimtmečiui skirtoje laidoje kalbėjo dainininkas. Jis muzikiniame projekte atliko dainą „Prie apleisto seno namo“.

Tais pačiais metais konkurse dalyvavusi Svetlana Bagdonaitė laidoje „90 dainų – 90 legendų“ po keturiasdešimt šešerių metų LRT Didžiojoje studijoje dalijosi prisiminimais ir atliko puikiai žinomą dainą „Jūreivio keliai“.

1974-aisiais į „Vilniaus bokštų“ sceną su kūriniu „Apginkime dainą“ lipęs Alfredas Macius LRT Didžiojoje studijoje su kolega Stasiu Liupkevičiumi atliko legenda tapusią dainą „Pašauki mane“.

„Viena iš sąlygų laimėti, be charizmos, talento ir pasiruošimo yra daina, todėl atlikėjai gana ilgai svarstydavo, kokią dainą konkursui pasirinkti. Kasmet buvo sukuriamos 27-ios dainos, ir bet kuris dainininkas tais kūriniais galėjo papildyti savo repertuarą. Esu įsitikinusi, kad to meto kompozitoriai padėjo pamatus lietuviškai estradinei muzikai“, – kalbėjo B. Paškevičienė.

Tai kompozitorių kartai priklausantys M. Novikas ir Algimantas Raudonikis neslėpė, kad rašydami dainas, dažnai jas lygindavo tarpusavyje, svarstydavo, kieno parašytas kūrinys – geresnis.

„Vilniaus bokštams“ sukurtas dainas vertindavo komisija ir už atrinktus kūrinius autoriai gaudavo honorarą iš Lietuvos radijo. Buvo laikai, kai už vieną dainą gaudavome šaldytuvą“, – sakė M. Novikas. Šių kompozitorių kūrybai bus skirta speciali „90 dainų – 90 legendų“ laida.

„Konkurse dalyvavau atstovaudama Kauno filharmonijai, kurioje dirbau. Tiesa, daugelį nustebinau pasirinkusi ne orkestro, o savo pačios akompanimentą ir į sceną žengusi su smuiku ir gitara“, – pasakojo Irena Ašakaitė. Ji naujame LRT muzikiniame projekte atliko dainą „Žodžiai“.

LRT studijoje viešėjęs S. Januška neslėpė, kad dalyvavimas „Vilniaus bokštuose“ buvo jo tikslas, tačiau po konkurso sekė didžiulis nusivylimas, nes jame dainininkas nieko nelaimėjo. Į muzikinio projekto sceną žengęs dainininkas atliko savo kūrybos dainą „Meilės bliuzas“.

„Po keturiasdešimties metų atgimęs konkursas įpareigojo naujuosius rengėjus – vien jo pavadinimas nešė didžiulę atsakomybę. Tai buvo vienas geriausių, stipriausių konkursų. Mūsų nuostabai, susirinko labai daug norinčių – gavome per 200 paraiškų, iš kurių reikėjo atrinkti tinkamus kūrinius“, – kalbėjo LRT RADIJOS muzikos redaktorė Birutė Paškevičienė.

Anot jos, konkurse dalyvavo visi, kas norėjo – buvo ir geriau, ir prasčiau pasiruošusiųjų. „Netgi buvo toks atvejis, kai vienas vyras, norintis patekti į konkursą, paskambino telefonu ir padainavo kūrinį pats sau akompanuodamas gitara“, – prisiminė B. Paškevičienė.

Muzikos redaktorės manymu, konkurso  sugrįžimas prieš penkerius metus sulaukė sėkmės, todėl gali būti, kad jis atgims ir dar kartą. Be to, šis konkursas leidžia atrasti naujus talentus ir papildyti fonoteką naujomis dainomis.

Atgimusiuose „Vilniaus bokštuose“ pasirodė ir dainininkė Neda Malūnavičiūtė su aktoriumi Olegu Ditkovskiu. Tiesa, šį konkursą ji žino dar nuo vaikystės. „Labai gerai prisimenu „Vilniaus bokštus“, nes kai buvau maža, mano tėtis grojo orkestre ir mes su mama vaikščiodavome į tuos koncertus, kuriuose grojo tėtis“, – tikina dainininkė. Ji kartu su O. Ditkovskiu LRT Didžiojoje studijoje po penkerių metų pertraukos atliko dainą „Monologas tau“.

Rekomenduojami video