Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
M. Kasjanovas: R. Kadyrovas mus visus vadina liaudies priešais

„Vladimiras Putinas paskyrė Ramzaną Kadyrovą regiono lyderiu. Dabar šis žmogus grasina visuomenei, opozicijai. Jis grasina susidorosiąs, vadindamas mus visus liaudies priešais. O Rusijos žmonėms sąvoka „liaudies priešas“ asocijuojasi su Stalino režimu. Ką tai reiškia, mes žinome – liaudies priešai buvo naikinami“, – teigia vienas Rusijos opozicijos lyderių Michailas Kasjanovas.

Čečėnijos lyderis R. Kadyrovas savo ir V. Putino palaikymui rengia šimtatūkstantinius mitingus. Nepaisant viešų įtarimų R. Kadyrovo aplinkos žmonėms dėl Boriso Nemcovo nužudymo, Čečėnijos lyderis sulaukia Putino pagyrų, o jį kritikuojantys rusai politikai verčiami viešai atsiprašyti.

„Dėmesio centre“ – pokalbis su M. Kasjanovu, savaitraščio „Veidas“ vadovu Rimvydu Valatka ir politiku Vytautu Landsbergiu.

Pone R. Valatka, kaip jūs aiškinate R. Kadyrovo įtaką ir baimę, kai jį kritikuojantys politikai yra verčiami atsiprašyti televizijos eteryje?

Pradėkime nuo to, kas laimėjo pastarąjį Rusijos-Čečėnijos karą. Kiekvienas rusų šovinistas atsakys, kad karą laimėjo didysis V. Putinas ir jo karvedžiai. Kitas klausimas: kas kam moka duoklę po šio karo – R. Kadyrovas Maskvai ar Maskva R. Kadyrovui? Kiekvienas rusas bus priverstas pripažinti, kad moka Maskva ir kasmet vis daugiau. Pati Čečėnija į savo biudžetą įneša tik kas dešimtą ar dvidešimtą rublį. Iš esmės V. Putinas ir visa Rusija moka duoklę netgi ne Čečėnijai, o R. Kadyrovui, kuris su tais pinigais elgiasi kaip nori. Niekas tiksliai nežino, kiek jis turi kariuomenės, gauna pačią moderniausią ginkluotę, daro ką nori ir tuo pat metu šaudo pačius rusus. Jo padėtis daug geresnė nei Džocharo Dudajavo ar Aslano Maschadovo, nes pastariesiems reikėjo patiems išlaikyti ir apginkluoti kariuomenę bei kovoti su rusais. O dabar R. Kadyrovas gali šaudyti V. Putinui nepatinkančius rusus. Kitaip tariant, R. Kadyrovas yra chanas, o Rusija – jo vasalė. R. Kadyrovas pripažįsta tik carą V. Putiną, nes jis naudingas. Čečėnija dabar yra už bet kokio įstatymo ribų. Ji yra nepriklausoma feodalinė valstybė, valdoma R. Kadyrovo, kuriam nereikia rūpintis pinigais. Juos jam atneša nugalėtojai rusai. Kiek dar tęsis tokia situacija? R. Kadyrovas žemina nacionalinį rusų orumą ir netgi tyčiojasi. Projektą „Kadyrovas“ sukūrė V. Putinas. Jis nenaudingas Rusijai, bet naudingas V. Putinui.

Pone M. Kasjanovai, kaip jūs aiškinate tokią neįtikėtiną R. Kadyrovo įtaką Rusijai?

Įtaka – ne tokia didelė. Bet tai, kad R. Kadyrovas nori būti laikomas valdžia, yra tiesa. Ir veiksmai, kurių jis imasi, daro spaudimą ne tik opozicijai, bet ir pačiai valdžiai, pačiam V. Putinui. Tai yra jo mėginimas arba reikalavimas pripažinti R. Kadyrovą ne tik pirmu tarp Rusijos regionų vadovų, bet laikyti lyderiu valstybės lygiu. Taip, šį siekį mes matome, jis tą daro. Deja, nesulaukia jokio atsako už savo pasisakymus, kurie prieštarauja Rusijos konstitucijai. Nėra pasipriešinimo iš Rusijos valdžios.

Kaip jūs vertinate šį veikėją kaip lyderį?

Tai V. Putino pasirinkimas, jis jį paskyrė vienu iš 85 Rusijos regionų vadovu. Norėčiau, kad klausimai, kylantys Rusijos piliečiams, būtų užduodami būtent V. Putinui, nes jis paskyrė šį žmogų regiono lyderiu. Ir dabar šis žmogus grasina visuomenei bei opozicijai. Jis grasina susidorosiąs, vadindamas mus visus liaudies priešais. O Rusijos žmonėms sąvoka „liaudies priešas“ asocijuojasi su Stalino režimu. Ką tai reiškia mes žinome – liaudies priešai buvo naikinami. Jis tai puikiai žino, bet vis tiek vartoja tokią leksiką ir de facto ragina susidoroti su Rusijos valdžios kritikais.

Tai yra tiesioginė grėsmė. Taip pat ir jums asmeniškai?​

Mes tai taip ir vertiname. Ne tik opozicijos lyderiai, bet ir visuomenininkai, teisės gynėjai bei kiti aktyvistai, kurie dažnai kritikuoja žmogaus teisių pažeidimus Čečėnijoje.

Kai kurie apžvalgininkai Lietuvoje kelia klausimą, kas kam vadovauja – V. Putinas R. Kadyrovui ar R. Kadyrovas V. Putinui. Ką jūs manote?

Pagrindo tam yra. Pateiksiu faktą – prieš metus nužudė mano bendražygį, gerą draugą Borisą Nemcovą. Pėdsakai vedė į Čečėniją. Taip, žmogžudystės vykdytojus areštavo, jie visi iš Čečėnijos. Tačiau žmogžudystės organizatorių pėdsakai taip pat vedė į Čečėniją. Tačiau R. Kadyrovas uždraudė čia pasirodyti tyrimo grupei, norėjusiai apklausti liudininkus. Jis netgi viešai pareiškė, jeigu kas nors iš federalinės jėgos struktūros pasirodys Čečėnijoje be jo sutikimo, jis iškart duos nurodymą šaudyti. Iki šiol joks tyrimas Čečėnijoje taip ir neįvyko. Federalinei tyrimo grupei neleista atlikti ikiteisminio tyrimo Čečėnijos teritorijoje. Kyla klausimas, ar čia veikia Rusijos konstitucija? Šis faktas sako, kad ne.

Pone R. Valatka, chanas R. Kadyrovas šokdina visą Rusijos Federaciją?

Ir šokdins. Galima paklausti – kam V. Putinui reikalingas R. Kadyrovas? V. Putiną suformavo karas Čečėnijoje. Būdamas premjeru jis pareiškė, kad visus skandins išvietėje. V. Putinui buvo aišku, kad Rusija ginklu negali čečėnų nugalėti. Ji tik kuriam laikui gali sutriuškinti jų kariuomenę ir paskirti vietininką, chaną, kuris bus ištikimas Maskvos carui. Jeigu dabar V. Putinas GRU ar FSB generolams leistų R. Kadyrovą nuimti, o norinčių tikrai yra, jis pirmiausia prarastų pamatus, ant kurių pats buvo pastatytas. Be to, čečėnai ir pats R. Kadyrovas pradėtų kariauti prieš Rusiją. Stalinas turėjo L. Beriją, V. Dekanozovą ir gaują kaukaziečių, o V. Putinas turi R. Kadyrovą. Tai yra 20 tūkst. gerai ginkluotų žmonių, kuriuos V. Putinas gali panaudoti kovojant kad ir su savo kariuomene. Kitaip tariant, V. Putinas, save į kampą įvaręs diktatorius, gali remtis tik padugnėmis. O R. Kadyrovas yra geriausia jo padugnė. Jei rusai būtų išdidi tauta, jie tuojau pat R. Kadyrovą nušluotų. O dabar jie atsiprašinėja, Nikolajus Baskovas šokinėja ir fotografuojasi su lentelėmis, ant kurių parašyta, koks šaunus yra R. Kadyrovas. Matyt, su rusų nacionaliniu išdidumu yra didelių problemų.

Pone V. Landsbergi, jūsų manymu, iš kur atsirado neįtikėtinai didelė Čečėnijos valdovo įtaka visai Rusijai?

Jam buvo leidžiama įsigalėti ir daryti, kas jam patinka. Ne tik žudyti savo oponentus Čečėnijoje, bet ir centrinės valdžios oponentus Maskvoje. Jis žudė sau netinkamus žmones netgi Austrijoje, kitose šalyse, tačiau nebuvo patrauktas atsakomybėn, nes V. Putinas jį dengė. Tokie nuolaidžiavimai ir užaugino R. Kadyrovą diktatoriumi, jėgos žmogumi. Kyla klausimas, ar tikrai V. Putinas naudoja R. Kadyrovą vidiniam terorizmui Rusijoje ir jam vadovauja? Ar V. Putinas leidžia save kompromituoti pasaulyje? O gal atvirkščiai – kompromituoja tą silpną pasaulį, kuris nedrįsta nė žodžio pasakyti prieš V. Putino ir R. Kadyrovo tandemą? Galima sakyti ir tai, kad V. Putinas nebevaldo R. Kadyrovo. Tai reikštų, kad jis nebevaldo ir Rusijos. Nejaugi V. Putinas galvoja, kad negali gyventi be R. Kadyrovo? Jei taip, R. Kadyrovas darosi viršesnis.

R. Kadyrovo įtakos augimas tiesiogiai proporcingas V. Putino įtakos mažėjimui?

Gali būti ir kitaip. Neatmestina, kad V. Putinas taip visko bijo, kad jam reikalingas R. Kadyrovas, kuris dabar per televiziją terorizuoja visą Rusiją ir demonstruoja, kad ką norės, tą ir nužudys.

Pone V. Landsbergi, kaip jūs vertinate grasinimus Rusijos opozicijai iš R. Kadyrovo lūpų? Jis kaip ir Stalino laikais opoziciją vadina liaudies priešais, tiesiogiai grasina susidoroti. Ką apie tai manote?

V. Putinas tai leidžia. Jam gal saugiau ar ramiau, kai už jį R. Kadyrovas terorizuoja oponentus. Kiekvienas gali tapti tuo oponentu ir atsidurti R. Kadyrovo liaudies priešų ar penktosios kolonos sąraše. Jei kuo nors neįtiksi, jame atsidursi. Turėsi bijoti arba atsiprašinėti kaip tas vargšas Krasnojarsko deputatas Konstantinas Senčenka.

Kuo pavojingas R. Kadyrovo įsigalėjimas visoje Rusijoje?

Tai pavojinga ir Rusijai, ir visam pasauliui. Jau R. Putino režimas buvo didžiulis pavojus Rusijai. Dabar tas pavojus įgyja konkrečias formas. Ateina toks pusiau pamišęs diktatorius, kuris turi armiją ir su ja, kaip su aštriu peiliu, gali eiti iki Maskvos. Tai kelia baimę. O baimė, viena vertus, yra kapituliacija, kita vertus – valdžia. Teroro valdžia.

Pone R. Valatka, ką jūs manote?

Ši situacija pavojinga tuo, kad V. Putino režimas persiritęs į fazę, kai ateina laikas žudyti vis didesniais kiekiais. Nebėra naftos ir dujų pinigų, nebegalima užkimšti žmonių burnų geresniu kąsniu. Atsiranda daugybė kritikų, kurie anksčiau buvo V. Putino draugai. Aišku, kad režimas turi kvailėti. Nenustebčiau, jei vieną dieną R. Kadyrovas bus iškviestas į Maskvą ir jam bus pasiūlyta tapti ministru pirmininku ar panašiai. Rusija tampa dar mažiau prognozuojama. Ten žaidžiama iš paskutinių pinigų ir paskutinių kelnių. Kai 140 milijonų žmonių turinčioje valstybėje vyksta tokie dalykai, kyla pavojus visam pasauliui.

Rekomenduojami video