Buvęs SSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas paaiškino, kodėl nemėgino suimti Rusijos prezidento Boriso Jelcino, Baltarusijos vadovo Stanislavo Šuškevičiaus ir Ukrainos lyderio Leonido Kravčuko, kurie 1991 metų gruodį pasirašė dokumentus dėl faktinio SSRS likvidavimo - vadinamuosius Belovežo susitarimus.
Tų įvykių metinėms skirtame interviu naujienų agentūrai TASS M. Gorbačiovas pareiškė, kad respublikų lyderių suėmimas galėjo sukelti pilietinį karą. "Manau, kad tai kvepėjo pilietiniu karu. Tai pavojinga. Aš pasielgiau kitaip - atidaviau valdžią, pats pasitraukiau, kad būtų išvengta kraujo liejimo", - sakė jis.
Buvusio sovietinio lyderio nuomone, veiksniai, prisidėję prie Sovietų Sąjungos iširimo, buvo 1991 metų rugpjūčio pučas ir pirmojo Rusijos prezidento B. Jelcino būdo ypatumai. M. Gorbačiovas teigia matęs B. Jelcino "valdžios troškimo" apraiškas dar šiam būnant partijos funkcionieriumi.
1991 metų gruodžio 8 d. Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos lyderiai B. Jelcinas, L. Kravčukas ir S. Šuškevičius pasirašė Belovežo girioje dokumentus, nutraukiančius SSRS egzistavimą, ir paskelbė, kad įkuriama Nepriklausomų Valstybių Sąjunga. Tų pačių metų gruodžio 25 d. M. Gorbačiovas pranešė atsisakąs SSRS prezidento įgaliojimų.