Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Londonas: dūris į širdį

Vėl nauja islamistų ataka, vėl Europa, vėl Didžioji Britanija. Tik šįkart taikinys itin simboliškas: pats Londono centras, šalies demokratijos tvirtovė – parlamento rūmai.

252 metrai siaubo

Kovo 22 dieną, maždaug be dvidešimt minučių trečią po pietų, 52 metų vyras Birmingeme išsinuomotu juodos spalvos „Hyundai“ visureigiu, vos užvažiavęs ant Londono centre esančio Vestminterio tilto, suktelėjo vairą į kairę ir užlėkė ant pėstiesiems skirto tilto krašto. Padidinęs greitį iki mažiausiai 90 kilometrų per valandą, jis visą 252 metrų kelio atkarpą nuo tilto pradžios iki pabaigos važiavo taranuodamas tiltu einančius pėsčiuosius. Kai kurie nuo smūgio išlėkdavo į orą ir trenkdavosi ant pro šalį važiuojančių automobilių stogų ar priekinių langų, kiti buvo nubloškiami į pašales. Visureigio plotis – kiek didesnis nei 1,82 metro, o pėsčiųjų juosta – maždaug 3,65 metro pločio, tad net ir išgirdusieji už savo nugaros baisius klyksmus privalėjo pasikliauti žaibiška reakcija ir per sekundės dalį priimti lemtingą sprendimą, į kurią pusę trauktis nuo mirties. Keli bandė išsigelbėti šokdami į upę. Vaizdo kameros užfiksavo, kaip viena moteris nušoko nuo tilto, laimė, ją pastebėjo ir greitai iš vandens ištraukė netoli Vestminsterio tilto plaukęs turistinis laivas.

Visureigiui lekiant pėsčiųjų taku trys žmonės buvo užmušti vietoje, mažiausiai 40 sužeista, ne vieno būklė labai rimta. Tarp žuvusiųjų ir sužeistųjų įvairaus amžiaus žmonės – nuo vaikų iki 75 metų senelio. Tai Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Rumunijos, Vokietijos, Pietų Korėjos, Graikijos, Airijos, JAV ir Lenkijos piliečiai. Lietuvius, kurių šiame mieste labai daug, šį kartą Dievas apsaugojo.

Perlėkęs tiltą vairuotojas pasuko į kairę, arčiau parlamento rūmų. Trenkęsis į apsauginę tvorą jis iššoko iš automobilio su dviem maždaug 17 centimetrų ilgio peiliais ir leidosi bėgti prie vieno iš įėjimų. Jam kelią pastojo civiliais drabužiais vilkėjęs 48 metų policijos pareigūnas Keithas Palmeris. Jis buvo neginkluotas ir už drąsą sumokėjo gyvybe: teroristas jį subadė negyvai. Atskubėjęs kitas neuniformuotas pareigūnas nušovė užpuoliką.

Paskutinė pamoka

Netrukus po išpuolio atsakomybę už jį prisiėmė teroristų grupuotė „Islamo valstybė“, kurios pareiškime buvo nurodyta, kad jį įvykdė „vienišas vilkas“, „islamo karys“. Britų pareigūnai greitai nustatė teroristo tapatybę. Pasirodo, tai Didžiosios Britanijos pilietis 52 metų Khalidas Masoodas, gimęs Kento grafystėje, anglų kalbos mokytojas, trijų vaikų tėvas, pasak kaimynų, ramus, niekuo neišsiskiriantis žmogus. Skelbiama, kad jis nesietas su radikaliais islamistais ir nebuvo šalies kontržvalgybos tarnybos MI5 akiratyje, nors policijai buvo neblogai žinomas dėl kriminalinių nusikaltimų. Pirmą kartą jis buvo nuteistas būdamas 18 metų, paskutinį – 2003-iaisiais, tačiau šie smurtiniai nusikaltimai, už kuriuos buvo skirtos laisvės atėmimo bausmės, nebuvo susiję su teroristine veikla.

Britų spaudoje teigiama, kad K.Masoodas radikalizavosi sėdėdamas kalėjime, taip pat dirbdamas Saudo Arabijoje: į ją jis atvyko 2005 metais dirbti anglų kalbos mokytoju. Į tėvynę grįžo 2009 m. Teroristinio išpuolio ant Vestminsterio tilto aplinkybes nagrinėjančioje Didžiosios Britanijos spaudoje jau pasirodė ir atvirai „politiškai nekorektiškų“ svarstymų apie tai, kad šio anglų kalbos mokytojo paskutinė kruvinoji pamoka atskleidė britų valdančiosios klasės iliuzijų dėl vadinamojo „multikultūriškumo“ krachą. „Islamo valstybės“ „karys“ K.Masoodas nebuvo pabėgėlis iš Sirijos ar Irako, jis gimė Britanijoje, čia užaugo. Taip, vos 4 metais už jį jaunesnis Sadiqas Khanas, iš musulmonų pakistaniečių šeimos kilęs dabartinis Londono meras, yra puikus integracijos politikos simbolis, tačiau vis nauji Anglijoje gimusių islamistų, tokių kaip K.Masoodas ar Michaelas Adebolajo bei Michaelis Adebowale, 2013 metais vienoje Londono gatvėje mirtinai subadžiusių britų karį Lee Rigby ir bandžiusių nupjauti jam galvą, išpuoliai rodo, kad ir valdžia, ir visuomenė neišmoko kažkokios svarbios pamokos. Belieka tikėtis, kad po kiekvienos naujos islamistų atakos aiškumo, ką reikėtų daryti kitaip, bus daugiau.

 

Rekomenduojami video