Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuvoje steigiamas pirmasis meškų rezervatas

Lietuvoje susidarius sudėtingai situacijai dėl nelaisvėje netinkamomis sąlygomis laikomų rudųjų meškų skaičiaus, Aplinkos ministerija su pavaldžiomis institucijomis ir nevyriausybinė Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija (LGTAO) Lietuvoje susitarė siekti įsteigti pirmąjį meškų rezervatą.

Meškų rezervate, kuris kuriamas Telšių rajone, bus apgyvendintos meškos, paimtos iš savininkų, laikančių gyvūnus neteisėtai ar neužtikrinančių tinkamos veterinarinės priežiūros ir bendros gyvūnų gerovės.

Lietuvoje nelaisvėje šiuo metu laikoma net 13 įvairaus amžiaus meškų. Iš jų mažiausiai 7 gyvūnų įsigijimo teisėtumas institucijoms kelia daug klausimų, o dažnai prastos jų laikymo sąlygos kenkia gyvūnų fizinei ir psichinei sveikatai.

Meškos – lankytojų pritraukimui

Anot LGTAO vadovės Brigitos Kymantaitės, Lietuvoje susiklosčiusi praktika, kai rudųjų meškų jauniklius komerciniais tikslais, siekdami pritraukti lankytojus, įsigyja pakelės restoranų, privačių zoologijos sodų ir cirkų savininkai.

„Kadangi jų tikslas – pelnas, gyvūnams sukuriamos prastos sąlygos: jie maitinami maisto atliekomis, neatitinkant tokios rūšies gyvūnams reikalingo raciono, nesirūpinama gyvūnų veterinarine priežiūra, gyvūnai laikomi ankštuose narvuose“, - sakė B. Kymantaitė.

Tačiau prieš porą mėnesių LGTAO ir valstybinėms institucijoms organizavus „Ąžuolyno meškučių“ cirko meškų gelbėjimo operaciją (kurio metu meškinas Vipas apgyvendintas meškų rezervate Vokietijoje), paaiškėjo, kad per visą šio cirko gyvavimo laikotarpį galimai buvo įsigyta ne mažiau kaip 10 meškų. Daugumos jų likimas – nežinomas.

Aplinkos ministerija ir jai pavaldžios institucijos pradėjo Lietuvoje nelaisvėje laikomų meškų patikrinimus, nustatant jų tapatybę, tikrinant gyvūnų laikymo teisėtumą ir gyvūnų gerovės sąlygas.

Tikrino meškų tapatybę

Lapkričio 25 d. prie Joniškio rajone esančio pakelės kavinės „Plūgo broliai“ pirmą kartą Lietuvoje Aplinkos apsaugos departamentas atliko trijų čia laikomų rudųjų meškų patikrinimą, įskaitant gyvūnų tapatybės nustatymą. Siekiant užtikrinti aukštą šių meškų veterinarinės priežiūros lygį, patikrinimo metu LGTAO kvietimu dalyvavo ir trys tarptautinės organizacijos „Moon bear rescue“ veterinarijos gydytojai, taip pat atstovai iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvūnų gerovės centro, Lietuvos zoologijos sodo, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos.

Patikrinimo metu nustatyta, kad visos trys meškos nėra pažymėtos mikroschemomis, kaip tai buvo nurodyta veterinarijos gydytojo ir leidimui laikyti nelaisvėje išduotuose dokumentuose. Dėl to nėra aišku, kokia šių meškų kilmė ir kas yra jų teisėtas savininkas.

Taip pat buvo paimti visų trijų meškų kraujo mėginiai – iš jų specialistai nustatys, ar tikrai dvi iš šių meškų yra „Ąžuolyno meškučių“ cirke laikyto Vipo tėvai, kaip teigia cirko vadovas Nikolajus Zobovas.

Patikrinimo metu buvo užfiksuoti ir gyvūnų gerovės laikymo sąlygų pažeidimai.

Svarbiausia problema institucijoms ir nevyriausybinei organizacijai šiuo metu yra tolimesnis šių meškų likimas ir jų paėmimas iš dabartinės laikymo vietos.

Europos rezervatai – perpildyti

LGTAO ir tarptautinių nevyriausybinių organizacijų pastangomis per pastaruosius penkerius metus net 6 Lietuvoje laikytos meškos buvo perkeltos į kitose Europos šalyse esančius rezervatus, kur gyvūnams užtikrinamos jų rūšiai būtinos gyvenimo sąlygos ir veterinarinė priežiūra.

„Tačiau šiuo metu užsienio rezervatai jau yra perpildyti ir Europa nebegali mums padėti.

Lietuvos insitucijos aiškinasi konkrečius meškų laikymo Lietuvoje pažeidžiant įstatymus atvejus ir turi įstatymo suteiktą teisę gyvūnus konfiskuoti, tačiau turime rasti, kur juos perkelti”, - sakė B. Kymantaitė.

Rezervato steigimui prašo paramos

Ieškant sprendimų meškų perkėlimui, Aplinkos ministerija, VĮ Valstybinių miškų urėdija ir LGTAO siekia įkurti pirmąjį Lietuvoje meškų rezervatą Telšių rajone, pertvarkant dalį ten jau esančio „Žvėrinčiaus“ ir sukuriant čia tinkamą infrastruktūrą. Rezervatas taps ir reikšminga visuomenės ir vaikų švietimo vieta.

Valstybinių miškų urėdijos indėlis į projektą – planuojama skirti du hektarus miško žemės ploto ir rūpintis meškų išlaikymu ir priežiūra. Projekto įgyvendinimui ir rezervato įrengimui reikalingų lėšų surinkimu rūpinasi nevyriausybininkai.

Pirmąjį kitų metų pusmetį planuojama parengti techninį projekto planą ir gauti statybų leidimus. Šiam, pirmajam, projekto žingsniui reikalinga surinkti 11 tūkst. eurų.

„Šiuos 11 tūkst. eurų turime surinkti patys, tad prašome Lietuvos verslo ir visuomenės paramos skiriant paramą pirmojo šalyje meškų rezervato įkūrimui“, - sakė LGTAO vadovė.

Įgyvendinus pirmąją projekto dalį, antrąjį kitų metų pusmetį planuojamos statybos. Jų finansavimas – 120 tūkst. eurų – renkamas pasitelkiant užsienio organizacijų paramą.

Sėkmingai baigus projektą 2021 m. rezervate jau galėtų būti apgyvendintos meškos, konfiskuotos iš teisės aktus pažeidžiančių ir gyvūnų gerovės sąlygų neužtikrinančių savininkų.

Rekomenduojami video