Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuvę iš Anglijos deportavo, bet ji sugrįžo ir įkūrė savo verslą

Vaida Vasiliauskaitė-Radzevičienė dabar jau gerbiama ponia, tačiau prieš 16 metų, kai vos tik atvyko į Londoną, buvo paprasta, sunkiai dirbanti darbininkė. Be to, dar ir nelegalė. Tokių kaip ji buvo tūkstančiai ir daugelis iki šiol sunkiai lenkia nugaras fabrikuose. Bet tik ne Vaida.

Sugrįžti sugebėjo ir po deportacijos

Tačiau Vaidos istorija visai kitokia. Ji nuolat judėjo į priekį, siekė išsilavinimo, geresnio darbo ir labai norėjo šeimos. Visi norai išsipildė. Buvusi valytoja tapo nekilnojamo turto agentūros vadove, kiekvieną savaitę suraitančia pardavimo arba nuomos sutartis už įspūdingas sumas. Be to, šalia savęs ji glaudžia septyneriais metais jaunesnį mylimąjį, taip pat lietuvį Ainį. Neseniai šeima susilaukė ir pagausėjimo.

„Atsimenu, tikrai nebuvo lengva išvažiuoti <...>. Tiesiog norėjau užsidirbti pinigų ir grįžti atgal. Jokios minties pasilikti nebuvo“, – prisimena lietuvė.

Į Angliją su studento viza atvykusi Vaida greitai šioje šalyje tapo nelegale. Tuo metu – 2002 metais, kol Lietuvos dar nebuvo Europos Sąjungoje, taip darė daugelis.

„Pradžia buvo nelengva. Niekas čia nieko nelaukia, niekas nieko nežada. Jeigu yra kažkokia vieta, tai ji laisva tik kelias dienas, jei ne tu , tai kitas“, – apie anuometinius įsidarbinimo ypatumus „Emigrantams“ pasakoja lietuvė.

Nelegalai rizikavo būti deportuoti. Tačiau Vaida ne tik rizikavo, bet ir įkliuvo. Netikėtai, vienoje iš Londono traukinių stočių policijos sulaikyta lietuvė gavo siuntimą atgal į namus. Sugrįžti į Angliją jai buvo praktiškai neįmanoma, tačiau lietuvė sugebėjo. Į šalį šįkart ji atvyko per Airiją. Žinoma, vėl nelegaliai.

Lietuvoje viešuosius ryšius studijavusi Vaida Londone karjerą pradėjo nuo viešbučio kambarinės pareigų. Vėliau ėmėsi tvarkyti ne tik viešbučius, bet ir asmeninius žmonių būstus. Čia, žinoma, atlyginimas buvo didesnis. Jis dar pakilo pradėjus dirbti nekilnojamojo turto (NT) agentūroje. Tik tada emigrantė jau užėmė administratorės pareigas.

Norint eiti į priekį, reikia savimi pasitikėti. O to šiai lietuvei netrūko. Ji ne tik save pačią, bet ir kitus įtikino, kad gali daug pasiekti. Panaudojusi kelis triukus, atrakindavo visas duris, į kurias tik belsdavosi.

Iš valytojos – į NT agentes

Dirbti parduodant namus ir butus buvo sena Vaidos svajonė, tačiau ji pati tikrai niekada nebūtų patikėjusi, kad ta svajonė išsipildys Londone. Įmonė, kurioje lietuvė dirbo administratore, bankrutavo, tačiau netrukus Vaida sulaukė buvusio kolegos pasiūlymo dirbti su juo. Čia lietuvė jau nebebuvo administratore – pati pradėjo aprodyti nekilnojamojo turto objektus.

O pabandyti nerti jau į nuosavą verslą užsispyrusią moterį įkalbėjo šalia atsiradęs vyras. NT apsaugos srityje dirbusį lietuvį Ainį Vaida sutiko Londone, vienos draugės vakarėlyje.

„Tiesiog sakau – atėjo laikas. Išeik iš darbo, aš išeinu iš savo darbo, ir darom savo kompaniją. Užtenka čia kitiems nugarą lenkti“, – pasakoja lietuvis.

Stop kadras

Ainis skaičiuoja, kad pradėti bet kokį verslą tokio dydžio mieste kaip Londonas gali būti pražūtinga. Jis pats negalėjo patikėti, kiek daug įvairiausių išlaidų atsiranda.

„Žmogus atsikelia, nueina į darbą ir žino, kad jis uždirba algą. Tai, kad aš nuėjau į darbą, dar nereiškia, kad aš algą uždirbau. O išlaidos milžiniškos“, – pasakoja emigrantas. Pavyzdžiui, reklamai įmonė išleidžia tiek, kiek išleistų mokėdama dar vienam darbuotojui.

„Mes esame tokie du užsispyrėliai. Ir vienas kitą papildome visiškai kitokiomis savybėmis. Vaida daugiau yra perfekcionistė, o aš, žodžiu, nemėgstu sėdėti vietoje“, – LRT laidai „Emigrantai“ atvirauja lietuvis.

Stop kadras

Pasakodami apie savo darbą Vaida ir Ainis daug kartų pakartoja, kad viskas be galo sudėtinga. Jie įsitikinę, kad NT sferoje pasiseka tik tiems, kurie nuolat sunkiai dirba ir nebijo rizikos.

Rytų Londone, Leytono rajone gyvenanti pora visai netoli namų atidarė savo biurą, kuriame kasdien priima klientus ir atsakinėja į būsto ieškančių žmonių skambučius.

„Su kolega paskaičiavome, kad kažkur per metus tu kaip profesionalas, specialistas dirbi su kažkur apie 10 tūkst. žmonių“, – pasakoja Ainis ir pabrėžia, kad toks žmonių kiekis būtinas, jei nori, kad įmonė būtų pelninga.

Būstus klientai naudoti nori ne tik gyvenimui

Biure sulaukę skambučio Ainis ir Vaida iš karto nesidžiaugia. Sako, kad kiekvieną ieškantį būsto žmogų jie patikrina, domisi įvairiausiomis detalėmis. Galiausiai daug kas atkrenta, nes, pasirodo, Londone namus nuomininkai mėgsta panaudoti pačioms keisčiausioms reikmėms. Kaip pasakoja Vaida, potencialūs klientai kartą siūlė sumokėti jai už tai, kad parūpintų butą, kuriame būtų geros sąlygos kanapėms auginti.

Kasdienybė šioje srityje – patikrinti, kiek būsimasis nuomininkas uždirba. Daug kam Londone vien dėl to ilgą laiką nepavyksta rasti namų, todėl tenka nuomotis nelegaliai, mažą kambarį pas kitus emigrantus.

Bet garantijų nėra ir tada, kai nuomininkas gauna gerą atlyginimą. Kaip pastebi LRT laidos „Emigrantai“ herojai, pirmas dalykas, už kurį žmonės nustoja mokėti, kai suprastėja jų finansinė padėtis – nuoma. Jeigu Didžiojoje Britanijoje nuomininkas staiga netenka darbo ir nebeturi iš ko susimokėti nuomos, pasirodo, iš namų jo niekas negali išvaryti.

„Anglijoje niekas nieko nemeta į gatvę. <...> Jei čia jau esi, turi vaikutį, neturi darbo, iš karto – valstybės parama, iš karto – išlaikymas. Jokių problemų. Duos ir butą nemokamai“, – pabrėžia Ainis.

Visgi nuo blogų klientų ši pora moka apsisaugoti. Jų nekilnojamo turto agentūra nuolat plečiasi ir turi ambicingų planų.

„Turim tikslą, kuris yra labai paprastas: augti ir kiekvienais metais dvigubėti. Tas tikslas yra nustatytas 3–4 metams į priekį, turime partnerius, kurie tą tikslą palaiko, ir realiai viskas priklauso tik nuo mūsų pačių“, – kalba lietuvis.

Paklausta, ar kada ruošiasi sugrįžti į Lietuvą, stulbinamą karjerą Londone padariusi Vaida tik nusišypso.

„Iš tikrųjų, aš 10 metų šventai tikėjau, kad mes čia laikinai, ir specialiai kai kurių daiktų nepirkau <...> O po to... Nežinau, man atrodo, kad po eilinio grįžimo į Lietuvą kažkas man buvo, kažkoks lūžio taškas“, – atvirauja emigrantė.

 

Rekomenduojami video