Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Latvijoje liuteronai uždraudė šventinti į pastorius moteris

 Moterys kunigės trečiadienį reiškė nusiminimą dėl Latvijos Evangelikų Liuteronų Bažnyčios sprendimo nebeleisti šventinti į pastorius moterų, nors toks sprendimas prieštarauja liuteronų praktikai kitose šalyse.

Liuteronų Bažnyčios Jungtinėse Valstijose, Kanadoje, Vokietijoje, Norvegijoje ir Švedijoje, pavyzdžiui, ne tik leidžia moterims būti pastorėmis, bet ir skiria moteris į vadovų postus.

Latvijos Evangelikų Liuteronų Bažnyčios (LELB) sinodas, kuris susirenka kas ketveri metai, birželio 3 dieną nubalsavo už Bažnyčios statuto pakeitimą, kuriuo deklaruojama, kad kunigais gali tapti tik vyrai.

„Šis sinodo sprendimas yra labai liūdnas“, – sakė 38 metų Zanda Ohff (Zanda Of), kuri rengdamasi kunigystei studijavo teologiją Latvijoje, bet persikraustė į Vokietiją, kad galėtų būti įšventinta.

Teoriškai įšventinimas anksčiau būdavo prieinamas moterims, nors arkivyskupas Janis Vanagas, 1993 metais tapęs Bažnyčios galva, atsisakydavo įšventinti naujas moteris kuniges.

Kaip rodo naujausi oficialūs skaičiai, maždaug trečdalis latvių vadina save liuteronais. Antroje ir trečioje vietose pagal tikinčiųjų skaičių yra katalikų ir ortodoksų denominacijos.

„Pradėjau savo studijas, kai arkivyskupas Vanagas jau buvo išrinktas, bet vyliausi, kad vieną dieną galbūt galėsiu tapti pastore“, – sakė Z.Ohff, viena iš daugelio moterų kunigių, turėjusių išvykti į užsienį.

„Vyliausi, kad tai įvyks Latvijoje, bet pastarieji 23 metai parodė, kad tai neįmanoma“, – sakė ji AFP ir pridūrė, kad J.Vanago vadovaujama Bažnyčia tapo autoritariškesnė.

Minimas sprendimas niekaip nepaveikia Latvijos Evangelikų Liuteronų Bažnyčios Užsienyje (LELBU), kuri yra atskira organizacija, įkurta sovietų okupacijos metais, kad Bažnyčia galėtų gyvuoti latvių išeivijoje.

Viena kongregacija trečiajame pagal dydį Latvijos mieste Liepojoje po sinodo sprendimo jau nubalsavo už pasitraukimą iš LELB ir prisijungimą prie LELBU. Šiuo pavyzdžiu gali pasekti ir kitos kongregacijos.

LELBU net turi arkivyskupę, Laumą Zušėvicą, kuri gyvena Jungtinėse Valstijose.

Ji išreiškė šoką dėl sprendimo ir reakcijos tų, kurie jį rėmė.

„Tie, kas norėjo šios rezoliucijos priėmimo, absoliučiai pratrūko garsiai ploti ir šaukė pergalės šūksnius! – sakė ji. – Jie visiškai nepaisė kitų, kuriuos labai nuliūdino rezultatas.“

„Įvairios liuteronų Bažnyčios Vokietijoje ir Didžiojoje Britanijoje, taip pat – JAV, reiškė savo didelį apmaudą dėl šio sprendimo ir užsiminė, kad jų santykiai su LELB bus persvarstyti“, – pridūrė ji.

Rekomenduojami video