Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kokių pokyčių Palestinos–Izraelio santykiuose gali atnešti D. Trumpas?

Būsimo Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo pažadas iš Tel Avivo į Jeruzalę perkelti Jungtinių Valstijų ambasadą suteikė vilčių Izraelio dešiniesiems. Izraelis visą Jeruzalės miestą laiko savo sostine, tačiau dauguma tarptautinės bendruomenės Rytų Jeruzalę, kaip ir Vakarų Krantą, laiko per 1967 m. karą Izraelio okupuota teritorija. Dabar žydų dešinieji tikisi, kad naujoji Baltųjų rūmų administracija stos jų pusėn, ir rengia įstatymus naujakurių gyvenvietėms plėsti bei vieną jų prijungti prie Izraelio teritorijos.

Palestinos autonomijos vadovybė teigia, kad toks sprendimas nutrauktų bet kokias taikos sutarties prošvaistes, tačiau analitikai abejoja, ar tokiems drąsiems žingsniams pritartų pats Izraelio premjeras.

„Beit-El“ hebrajiškai – Dievo namai. Pagal Senojo Testamento pradžios knygą, tai yra vieta, kur Jokūbas susapnavo ant kopėčių į dangų stovintį Viešpatį, pažadėjusį jam, žydui, Kanaano žemę, žymiai platesnę nei šiandieninis Izraelis. Tad ortodoksams žydų naujakuriams Beit Elas – tiesiog Dievo žodžio išsipildymas. Tačiau, pagal tarptautinę teisę, – tai nelegali nausėdija Izraelio okupuotoje teritorijoje.

Vis dėlto Jungtinių Valstijų ambasadorius Izraelyje Davidas Friedmanas vadovauja šalpos organizacijai, kuri gyvenvietei kasmet dovanoja milijonus dolerių, o asmeniškai ją parėmęs yra ir naujasis Jungtinių Valstijų prezidentas.

Anot Jungtinių Tautų, nausėdijos – pagrindinis trukdis bet kokioms taikos deryboms tarp žydų ir palestiniečių, ir pastaroji JAV administracija paskutinį kartą JT balsuojant dėl rezoliucijos, skatinančios pabaigti naujakurių gyvenviečių statybą, padaro istorinį žingsnį – susilaiko, taip smarkiai supykdydama Izraelį, besitikėjusį tradicinio veto. Tačiau dabar naujakuriai viltingai žiūri į JAV administracijos pasikeitimą.

„Mes labai džiaugiamės, kad išrinktas buvo D. Trumpas. Meras Benny Kashrielis išvyko į D. Trumpo inauguraciją Jungtinėse Valstijose. Aš tikrai tikiu, kad, visų pirma, mes būsime prijungti prie Izraelio, o tuomet čia jau bus leista vėl vykdyti statybas. 7,5 metų negavome leidimo nei vienam butui“, – sako Maale Adumimo nausėdijos vicemeras Borisas Grossmanas.

Ir pokyčio, visų pirma, tikisi Izraelio dešinieji. Švietimo ministro Naftalio Bennetto partija tikisi, kad naujoji JAV administracija apleis dviejų valstybių – Palestinos ir Izraelio – idėją, kurios blankstančią perspektyvą paskutiniojoje savo spaudos konferencijoje apgailėjo kadenciją baigiantis JAV prezidentas.

„Manau, kad dabartinė situacija netvari, ji pavojinga Izraeliui ir bloga palestiniečiams. Ji bloga regionui ir Amerikos nacionaliniam saugumui. Nematau, kaip ši problema gali būti išspręsta, jei Izraelis ir toliau tuo pačiu metu bus žydų valstybė ir demokratija“, – pareiškė B. Obama.

Tačiau naujakuriai Beit Elyje didėjančios žydų valstybės idėją, o ne žydišką ir palestinietišką valstybes mato kaip viso konflikto išrišimą.

„Mes netikime dviejų valstybių sprendimu. Tikime savo teise čia būti“, – teigia Beit Elio gyvenvietės atstovė spaudai Yael Ben-Yashar.

Tad švietimo ministro ir premjero Benjamino Netanyahu partijų nariai JAV prezidento pasikeitimui ruošiasi naujais įstatymų projektais, kurie prijungtų vieną nausėdiją prie Izraelio ir legalizuotų tuziną naujų.

„Toks žingsnis tikrai pabaigtų bet kokius ryšius tarp Palestinos vadovybės, Palestinos valstybės ir Izraelio valstybės“, – sako Palestinos autonomijos vadovo Mahmudo Abaso atstovas Nabilis Abu-Rdainahas.

Tačiau manoma, kad pats Izraelio premjeras tokiam įstatymui vis dėlto gali užkirsti kelią. Praeitais metais įstatymas, kuris būtų legalizavęs naujakurių gyvenvietes, pastatytas ant privačios palestiniečių žemės, dingo iš Kneseto darbotvarkės po pirmojo iš trijų reikalingų balsavimų. Tačiau daugiau drąsos gali atsirasti po B. Netanyahu susitikimo su D. Trumpu, kurį, anot naujojo JAV prezidento, bus siekiama suorganizuoti kuo greičiau.

 

Rekomenduojami video