Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kodėl pasai gaminami keturių standartinių spalvų?

Pasas yra kiekvieno iš mūsų raktas vykstant į kitą šalį. Laukdami eilėje užsienio valstybės pasų patikros punkte turbūt pastebėjote, kad šie keliavimo dokumentai yra vos kelių spalvų. Paprastai pasai yra tik raudonos, žalios, mėlynos ar juodos spalvos. Tačiau šie asmens dokumentai gali turėti skirtingus šių pagrindinių spalvų atspalvius, rašo independent.co.uk.

Valstybės renkasi spalvą dėl skirtingų priežasčių. Pavyzdžiui, Europos Sąjungos pasai – burgundo, arba vyšninės, spalvos, o Karibų regiono valstybių paso spalva yra mėlyna. Spalvų pasirinkimą gali lemti geografiniai ir politiniai motyvai. Vyšninę asmens dokumentų spalvą galėjo nulemti istorinė komunizmo patirtis, o mėlyna simbolizuoja Naująjį pasaulį (Šiaurės Ameriką, Pietų Ameriką ir t.t.)

Kai kurių valstybių pasirinkta paso spalva išreiškia tikėjimą. Dėl šios priežasties daugumos Islamo valstybių paso spalva yra žalia, nes ji yra svarbi Islamo religijoje. Manoma, kad žalia buvo mėgstamiausia pranašo Mahometo spalva, ji taip pat simbolizuoja gyvybę ir gamtą.

Kitų atspalvių pasirinkimą lemia individualus charakteris ir identitetas. Pavyzdžiui, šveicarų pasas yra ryškiai raudonos spalvos, o Turkijos paso spalva buvo pakeista į vyšninę su viltimi netrukus įstoti į ES.

Tuo tarpu Jungtinės Amerikos Valstijos išbandė net tris spalvas: raudoną, žalią ir šiuo metu mėlyną.

Paso spalva gali būti parinkta praktiniais sumetimais arba renkamasi iš esamų variantų. Pasaulyje asmens dokumentų gamybą vykdo vos kelios kompanijos, o procesas yra griežtai reguliuojamas. Kortelės paso viršeliams gaminti yra tiekiamos iš trečių šalių, dėl to jos yra tik tam tikrų, standartus atitinkančių atspalvių.

Nauja paso dizaino era

Per praėjusius dešimtmečius pasas keitėsi nedaug, tačiau jau stebimi pokyčiai paso dizaine. Įdomiausi pasai turi tik ultravioletinėje šviesoje pasirodančius piešinius, šie inovatyvūs pasai priklauso Kanados, Jungtinės Karalystės, JAV ir Kinijos piliečiams. 2012 m. suomiai pradėjo gaminti pasus, kurių puslapius verčiant galima stebėti bėgantį briedį.

Kitus neįprastus pasus turi JK karalienės pasiuntiniai, kurie gabena svarbią informaciją į JK konsulatus ir ambasadas užsienio šalyse.

Beje, esama ir išimčių iš keturių paso spalvų taisyklės. Kanados piliečiai baltus pasus naudoja kaip laikinus keliavimo dokumentus, o Norvegija siūlo elegantiško minimalistinio dizaino įvairių atspalvių pasus.

Rekomenduojami video