Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kinija džiūgauja: iš Lietuvos reikia padaryti pavyzdį visam pasauliui

Kinijos propagandinė žiniasklaida jau džiūgauja dėl Vakarų žiniasklaidoje aprašomų ekonominio spaudimo Lietuvai pasekmių ir tikina, kad tai yra perspėjimas kitoms šalims nesekti mūsų pavyzdžiu Taivano klausimu.

„Lietuva gali vis dar turėti iliuzijų, kad JAV ir Europa galėtų padėti jai pasipriešinti Kinijos spaudimui po Baltijos šalies beatodairiškos provokacijos Taivano klausimu, tačiau realybė tėkšis jai į veidą“, – buvo rašoma lapkričio 25-osios „Global Times“ straipsnyje.

 Naujausiame redakciniame kūrinyje jau džiūgaujama dėl Vokietijos žiniasklaidoje savaitgalį pasirodžiusių pranešimų apie „daugiau nei 10 Vokietijos bendrovių, kurios pateko į Kinijos ir Lietuvos įtemptų santykių verpetą ir buvo paveiktos tiekimo grandinės sutrikimų“.

Tvirtinama, kad dabar „bet kuri trečiosios šalies įmonė, turėdama bent mažiausią įsivaizdavimą, kokią didžiulę klaidą Lietuva padarė, vengs su Lietuva susijusių sandorių, siekiant atsiriboti nuo politinės audros“.

Leidinyje pažymima, kad Kinija anksčiau yra perspėjusi Lietuvą „susimokėsiant didelę kainą už veiksmus, kurie kelia abejones Kinijos suverenumu“. Tradiciškai propagandinei žiniasklaidai, pažymima, kad „socialiniuose tinkluose auga reikalavimų imtis politinių ir ekonominių priemonių prieš Lietuvą skaičius“.

Totalitarinėje Kinijos visuomenėje, kurioje yra griežtai ribojama viskas, kas vyksta internete bei socialiniuose tinkluose, „reikalavimai“ gali atsirasti tik partinei vadovybei suteikus tam leidimą.

 „Politikai Vilniuje gali manyti, kad prekybos mastas tarp Kinijos ir Lietuvos yra toks mažas, kad jie gali be pasekmių sužaisti „Taivano korta“ ir taip patenkinti Vašingtoną, tikintis taip pakasyti nugarą. Tačiau niekada nereikia nuvertinti Kinijos, kuri gina savo nacionalinius interesus. Kuomet reikalai pasiekia tokias esmines problemas, kaip Taivano klausimas, nėra vietos pasiplepėjimams. Politikai Vilniuje tai tikrai išmoks – vienu būdu ar kitu“, – grasinama kinų komunistų partijos globojamo dienraščio straipsnyje.

Grasina taikyti sankcijas su Lietuvos bendrovėmis dirbančioms įmonėms

„Global Times“ pažymima, kad vienas iš būdų, kaip Kinija gali nubausti Lietuvą yra „JAV sankcijų stilius“, kuomet sankcijos yra taikomos ne tik konkrečiai valstybei, bet ir su ja susijusių trečiųjų šalių verslams.

 Problema ta, kad JAV tokias sankcijas skelbia oficialiai, o Kinija to padaryti formaliai jokio nusižengimo nepadariusiai Lietuvai negali. Įžeistos Kinijos ambicijos gali būti „ginamos“ tik neoficialiu spaudimu, kitu atveju į tokias sankcijas ES narei turėtų atsakyti visa sąjunga, o Kinija to mažiausiai nori. Šiuo metu Lietuva kaip tik derina klausimus ES dėl Kinijos taikomo „hibridinio“ spaudimo, kuomet sulaukta pranešimų apie neoficialius perspėjimus užsienio bendrovėms nesusidėti su Lietuvos gamintojais.

„Global Times“ aiškinama, kad toks spaudimas užsienio bendrovėms „yra visiškai pateisinamas“, o Kinija „turi teisę uždrausti prekybą bet kuriai bendrovei, kuri savo gamyboje naudoja lietuviškas detales“.

„Kinija turi padaryti iš Lietuvos pavyzdį, kas būna, kai užsienio jėgos palaiko „Taivano nepriklausomybę“. Be diplomatinių žingsnių, mes turime imtis visų efektyvių priemonių, kad kaina už tarptautinės teisės ir Kinijos suverenumo pažeidimus bus kaip labiau įmanoma didelė.

Neišmokusios pasekmių, tokios šalys kaip Lietuva gali būti labai destruktyvios daugeliu būdų. Priverčiant Lietuvą susimokėti didelę kainą už jos klaidą taip pat būtų perspėjimu kitoms Vakarų antikiniškoms pajėgoms, kurios gali bandyti sužaisti „Taivano korta“ politiniais tikslais. Su šiais įsitikinimais turi būti susitvarkyta labai staigiai“, – rašoma „Global Times“.

 Kinai nerimauja ne veltui, nes Čekijoje atėjusi nauja valdžia taip pat jau prabilo apie glaudesnius ryšius su Taivanu.

Panašiai kalbama ir Slovakijoje, todėl Lietuvos pavyzdys palaikyti demokratinį Taivaną Kinijai gali atrodyti grėsmingas ir skatinantis kitas valstybes laisviau reikšti savo nuomonę. Lietuvai, dėl mūsų valstybės pozicijos priimti taivaniečių ekonominę atstovybę šalyje, pastaruoju metu Kinijos žiniasklaidoje skiriama itin daug dėmesio. „Redakcinis“ straipsnis apie Lietuvą „Global Times“ pastaruoju metu pasirodo bent po sykį per savaitę.

Šalis dažniausiai išvadinama niekinančiais epitetais, grasinama „atiduoti ją Rusijai“ ir bauginama ekonominiu sunaikinimu. Panašių straipsnių „Global Times“ beveik kasdien sulaukia JAV, pastaruoju metu Kinijos komunistų partijai neįtinka ir Australija, su kuria šalį sieja glaudūs ekonominiai ryšiai, netgi Ukraina, kurioje kinai yra daug investavę.

„Global Times“ yra bulvarinis dienraštis, kurį „prižiūri“ Kinijos komunistų partijos pagrindinis leidinys anglų kalba „People’s Daily“. Jame dažnai pasirodo komentarai apie tarptautines ir su Kinija susijusias problemas žvelgiant iš nacionalistinės perspektyvos. Leidinys ne sykį buvo prigautas skleidžiantis nepatikrintą ar melagingą informaciją, o jame rašoma informacija dažnai skirta sustiprinti Kinijos valdančiosios partijos propagandinę liniją.

Rekomenduojami video