Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Katalikų Bažnyčia – aiškiai už Europą

Europos Sąjungos katalikų vyskupai šią savaitę renka naują Europos bendrijos vyskupų konferencijų komisijos (COMECE) vadovybę. Briuselyje kovo 7-9 dienomis posėdžiaujanti plenarinė asamblėja išrinks naują komisijos pirmininką ir keturis vicepirmininkus. Tarp vice pirmininko kadenciją baigiančiųjų – Lietuvos Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila, atstovaujantis Lietuvos vyskupų konferencijai Briuselyje nuo 2005 metų. Naujasis Komisijos prezidiumas renkamas penkerių metų kadencijai. Būsimas komisijos pirmininkas pakeis kardinolą Reinhardą Marxą, Miuncheno arkivyskupą, dvi kadencijas vadovavusį COMECE.

COMECE plenarinėje asamblėjoje, kurių darbai būna uždari, vyskupai aptars komisijos sekretoriato veiklos rezultatus ir kalbėsis su aukšto rango Europos pareigūnais apie Europos Sąjungos iššūkius. COMECE misijos pagrindinis tikslas yra stebėti politinių procesų raidą Europos Sąjungoje Bažnyčiai rūpimose sferose. Asamblėjos dalyviams kalbas pasakys Šventojo Sosto atstovais, Vatikano valstybės sekretorius santykiams su valstybėmis arkivyskupas Paul Gallagher ir Europos komisijos vicepirmininkė Federica Mogherini, Europos Sąjungos vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai.

Pasak kadenciją baigiančio COMECE pirmininko kardinolo Reinhardo Marxo, katalikų Bažnyčios orientacija yra aiškiai europietiška. Nepaisant stipraus prisirišimo prie savo kraštų ir kultūrų, katalikai, kaip Visuotinė Bažnyčia, taip pat pašaukti bendram liudijimui, todėl negali mąstyti remdamiesi vien tik nacionalinėmis kategorijomis. Kardinolas Marx, vienas iš popiežiaus Pranciškaus Kardinolų patarėjų tarybos narių, apie tai rašo COMECE žurnalo „Europeinfos“ naujausiame numeryje.

Kard. R. Marxas. EPA nuotrauka

Kardinolas prisiminė Europos Sąjungos plėtrą 2004 metais priimant dešimt Vidurio ir Rytų Europos kraštų ir COMECE ta proga surengtą piligrimystę į Santjago de Kompostelą, kurioje su kitais vyskupais ėjo senuoju piligrimų keliu džiaugdamiesi Vakarų ir Rytų Europos suvienijimu. Jonas Paulius II kalbėdamas apie Europą, turinčią alsuoti dviem plaučiais, vaizdžiai kalbėjo apie tai kaip Rytai ir Vakarai yra vieni nuo kitų priklausomi ir kaip susivienija į viena.

Šiandien Europos santykiuose matome nusivylimą, Vakarų ir Rytų visuomenės ir politikai vieni kitus vertina kritiškai. Daugelis Europos Vakaruose priekaištauja dėl teisinės valstybės ir demokratijos praradimo kai kuriuose Rytų Europos kraštuose, tuo tarpu daugelis Rytuose priekaištauja Vakarams dėl tapatybės atsisakymo ir nepakankamo įsišaknijimo krikščioniškose vertybėse, o Europos Sąjungą kartais vertina kaip kokią svetimą valdžią.

Tokioje politinės įtampos ir abipusio supratimo stokos situacijoje Bažnyčia turi svarbų tiltų teisėjos tarp Rytų ir Vakarų vaidmenį, tarp tautų ir jų požiūrių. Ypač vyskupai pašaukti nepaliaujamai tiesti šiuos tiltus, siekti atrasti tai, kas europiečiams bendra ir tęsti dialogą. Kad ir koks stiprus mūsų prisirišimas prie savo kraštų ir kultūrų, mes katalikai, kaip Visuotinė Bažnyčia, taip pat esame pašaukti bendram liudijimui, todėl negalime mąstyti remdamiesi vien tik nacionalinėmis kategorijomis. Kardinolas kvietė sekti Jono Pauliaus II 2004 metų posinodinio apaštališkojo paraginimo dvasia. Šis popiežiaus dokumentas pavadintas „Bažnyčia Europoje“, ne „Bažnyčios Europoje“. Tai kartu yra įpareigojimas visiems katalikų vyskupams Europos Vyskupų konferencijose, rašo kardinolas Reinhard Marx.

Pasak jo, Europos bendrijos vyskupų konferencijų komisija COMECE yra politinis garantas, kad žemyno katalikai ir toliau būtų Bažnyčia Europoje, o ne Bažnyčios Europoje. Galimas daiktas, kad tokią poziciją ateityje reikės dar labiau stiprinti. Kardinolas be to įsitikinęs, jog COMECE veikla yra kaip niekad svarbi, jei Bažnyčia norės ir toliau reikšti savo nuomonę svarbiais socialiniais klausimais. Šią pareigą vyskupams priminė popiežius Pranciškus 2014 metais lankydamasis Europos Parlamente, kai užtikrino, jog Šventasis Sostas ir katalikų Bažnyčia yra pasirengę per COMECE reikšmingai, atvirai ir skaidriai dialoguoti su Europos Sąjungos institucijomis.

Kadenciją baigiantis COMECE pirmininkas kardinolas Reinhard Marx ragino Bažnyčia Europoje veikti ne atskirai, o liudyti kartu, ypač politiniuose, socialiniuose ir etiniuose reikaluose; Katalikų Bažnyčios orientacija yra aiškiai europietiška.

Rekomenduojami video