Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kašpirovskiui – daugiau nei 80: kaip vienas žmogus prikaustė prie ekranų milijonus

Jo vardas skambėjo per visą Sovietų Sąjungą. Milijonai moterų miestuose ir kaimuose nustatytą valandą rinkdavosi prie televizorių ekranų, kad visam laikui atsikratytų negandų jo „gydomųjų seansų“ metu. Kai kurie tvirtina, kad jiems tai padėjo, kitiems pasisekė mažiau.

Prieš 80 metų – 1939-ųjų rugpjūčio 11-ąją – gimė Anatolijus Kašpirovskis, žymus sovietų hipnotizuotojas ir psichoterapeutas. Daugeliui ir dabar kyla klausimas, kur slypi šio žmogaus talentas? Gebėjime paveikti žmones ar juos apgauti? O gal tai tas pats?

Žiūrėjo net Vietname A. Kašpirovskis gimė Ukrainos mieste Proskurove (dabar – Perejaslavas-Chmelnyckis). Buvo paprastas vaikis, įstojo į Vinicos medicinos institutą, kurį baigė 1962-aisiais, po to pradėjo dirbti miesto psichiatrijos ligoninėje. Karjera nusisekė: 1987-aisiais jis buvo paskirtas Sovietų Sąjungos sunkiosios atletikos rinktinės psichoterapeutu. Užtikrino psichologinį štangininkų stabilumą. Net gavo šios sporto skilties meistro vardą. Vėliau vadovavo Kijevo psichoterapijos centrui, rašoma aif.ru.

Sąjunginę šlovę Anatolijus įgijo 1989-aisias: kuomet jau buvo prasidėjęs Perestroikos judėjimas „Ostankino“ jį pasikvietė pravesti 6 laidas pavadinimu „Gydytojo psichoterapeuto Anatolijaus Kašpirovskio sveikatos seansai“. Viso jas peržiūrėjo 300 mln. žmonių. „Gydomieji“ seansai netgi buvo rodomi Vietname. Vėliau jau gydytojas apgailestavo, kad laidų buvo per mažai: jo manymu, norint sėkmės ir normalių rezultatų, reikėjo 30 laidų. Tačiau ir tai jau buvo kažkas tokio.

Pasak paties Kašpirovskio, televizijos laidų metu nuo pačių įvairiausių negalavimų pagijo apie 10 mln. žmonių. Patikrinti šių teiginių iki šiol niekam nepavyko, o ir kaip tai padaryti – neaišku. Sėkmė buvo stulbinanti. Dar metais anksčiau hipnozės meistras sudalyvavo keliuose televizijos tiltuose (Maskva – Kijevas ir Tbilisis – Kijevas), kurių metu tariamai atliko nuotolinį pacientų nuskausminimą chirurginių operacijų metu. Iki šiol neaišku, kas ten buvo: stebuklas, išankstinis susitarimas su chirurgais (bet koks sveiko proto medikas, atsidūręs tokioje situacijoje, susiprotėtų dėl viso pikto pasirūpinti paciento narkoze) ar atviras šarlatanizmas.

Jau byrant Sovietų Sąjungai, kuomet tapo aišku, kad visos ligšiolinės neabejotinos tiesos tiesiog byra akyse, iškilo Kašpirovskio žvaigždė. Jis tapo neįtikinėtai populiarus, o Ukrainos televizijos nuolat rodo laidas, kuriose dalyvauja įtaigus hipnotizuotojas.

c60786f82ee9ec02b8ba0e90dab5ccf8

Mendelejevo lentelė viduje

mūsų Kiek vėliau Kašpirovskį kviečiasi susitikti rimtos tarptautinės organizacijos, jis yra laukiamas ir mokslo konferencijose. Bendrauja su pramogų pasaulio žvaigždėmis, mokslininkais, aukštas pareigas užimančiais karininkais ar net valstybių vadovais. 1991 metais jis skaito ataskaitą JT būstinėje.

Savo kalboje jis siūlo naudoti jo unikalų gydymo metodą, kuris galėtų padėti žmonėms nuo radioaktyvaus švitinimo ar net sergantiems AIDS.

Maža to, A. Kašpirovskis tampa Valstybės Dūmos deputatu. Psichoterapeutą pas save pasikvietė žinoma asmenybė – Rusijos liberaldemokratų lyderis Vladimiras Žirinovskis. Rusijoje netgi sklinda tokie gandai, kad vėlesnis V. Žirinovskio ekscentriškumas – būtent psichoterapeuto poveikio išdava.

Magu savęs nelaikė

Pats A. Kašpirovskis savęs šventuoju ar antgamtinių jėgų turinčiu magu nelaikė. Jis tvirtino, kad visas jo poveikis žmogui yra paremtas psichoterapijos mokslu. Jis tariamai tik „aktyvuoja vidinį organizmo rezervą, programuodamas jį savigydai“. Anot A. Kašpirovskio, visi reikalingi žmogui vaistai yra jame pačiame: mūsų kūne, kaip jis dažnai mėgdavo sakyti, yra „visa vaistinė, visa Mendelejevo lentelė“.

O jeigu kažkokių elementų trūksta, tai atsiranda ligos. Tačiau, jeigu organizmas užprogramuotas taip, kad pats reguliuotų vaistų kiekį, tai gyvybiniai procesai gali būti sugrąžinti į savo normalią būseną. Savo darbą jis atliko ne tik iš noro padėti žmonėms – tai buvo jo verslas. Savo susitikimų su Sovietų Sąjungos gyventojais metu jis pardavinėjo atitinkamą atributiką: savo paties fotografijas, kasetes su seansų įrašu, specialias druskas. Visa tai, kaip jis pats tikino, suteikdavo žmonėms terapijos efektą. 2006-aisiais Čeliabinske dėl jo tų paketų su „magiška“ druska kilo skandalas. Vietos valdininkai iš vartotojų teisių tarnybos pastebėjo, kad ant pakuočių nėra produkto sudėties, gamybos vietos ir kitų būtinų atributų.

Vieną iš Kašpirovskio pasirodymų nutraukė milicijos pareigūnai. Įsižeidęs Kašpirovskis tuomet pareiškė, kad „nepagrįsti kaltinimai ir žeidžiantis diletantų įsiveržimas“ į jo reikalus gali iššaukti „destruktyvius pokyčius pačiu policijos pareigūnų ir prokuratūros darbuotojų organizmuose“. Nežinia, ar paveikė šis užkeikimas, bet Čeliabinsko pareigūnai bylos jam nusprendė neiškelti.

Dabar žymusis sovietų psichoterapeutas, ką tik atšventęs 80-etį, gyvena JAV. Kartais jis atvyksta į Rusiją ar Ukrainą, kur tęsia savo pasirodymus, nors pilnų stadionų, kaip anksčiau, jau ir nebesurenka.

Tiesa, JAV, Izraelyje ir Vokietijoje į jos pasirodymus renkasi pilnos nostalgijos apimtų migrantų salės.

Ką apie Kašpirovskio fenomeną mano mokslininkai?

„Čumako, Longo, (Alanas Čumakas, Jurijus Longo – 90-ųjų ekstrasensai) Kašpirovskio efektas – tai absoliučiai nežinoma mokslui, o ir patiems dvasiniams guru beveik stebuklinga jėga. Tačiau tikėjimas stebuklingomis galimybėmis ligoniams baigiasi liūdnai. Ligos apleidžiamos. Dažniausiai tai suteikia tik trumpalaikį palengvėjimą, susijusį su vidinių ligonio resursų mobilizacija dėl tikėjimo gydymu, autoritetu“, – Rusijos mokslų akademijos ataskaitoje yra rašęs akademikas Eduardas Krugliakovas.

Rekomenduojami video