Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kas slypi už Putino problemų su tiesa

Spalio pradžioje Vakarų žiniasklaidos priemonės iki kraujo supliekė Vladimirą Putiną, ir viena iš nuolat iškylančių temų buvo jo nesąžiningumas. Daug kas kalba, kad Rusijos prezidentas meluoja apie numuštą virš Ukrainos Malaizijos avialinijų lėktuvą, apie neseniai įvykusį humanitarinio konvojaus užpuolimą Sirijoje, apie programišių atakas prieš Nacionalinį demokratų partijos komitetą.

Ir tai – tik patys paskutiniai pavyzdžiai. Juos lengvai galima papildyti ir kitais. Putino vardas šiandien taip glaudžiai asocijuojasi su melu, kad mes net negalvojame, kaip jį paaiškinti. Bet kokie jo motyvai? Aš sudariau jų sąrašą: keturi punktai skirti jo elgesiui, biografijai ir įsitikinimams, o paskutiniame pateikiamas jo valdymo kokybės įvertinimas.

1. Putinui yra ką slėpti. Žinoma, jis galėtų prisipažinti dėl numušto MH-17 (juk Jungtinės Valstijos prisipažino, kai 1988 m. numušė Irano oro lainerį; jos išmokėjo kompensacijas, pareiškė apgailestavimą ir ėjo toliau). Tačiau, pasielgdamas taip, jis negalėtų toliau meluoti dėl Rusijos karinio dalyvavimo Ukrainos rytuose. Ir todėl Putinui darosi vis sunkiau pripažinti tiesą. Jo melai yra tarpusavy susiję.

2. Putinas mano, kad visi mes meluojame taip pat kaip ir jis. Jis – buvęs žvalgybininkas, todėl jam būdinga abejoti kitų teisingumu. Regis, jis mano, kad pasaulyje tiesiog taip yra ir tik neišmanėliai to nepastebi. (Iš čia ir plačiai paplitusi išvada apie rusų propagandą: jos tikslas – ne įrodyti Maskvos žodžių teisingumą, o parodyti, kad niekas nesako tiesos.)

3. Putinas perdirba tą melą, kurį jam sako pavaldiniai ir artimasis ratas. Bet kuris, kas turėjo reikalų su aukštas pareigas užimančiais Rusijos valdininkais, įskaitant ir prezidentą, pasakys, kad jie apie slaptus Amerikos politikos žingsnius pasakoja tokius klaikius ir absurdiškus dalykus, jog atrodo, kad joks normalus žmogus jais nepatikės. Tokia problema – besąlygiškas specialiųjų tarnybų skleidžiamos informacijos pripažinimas – egzistuoja visur, tačiau Rusijoje ji juntama itin aštriai, todėl koneveikti JAV joje ypač lengva.

4. Putino pozicija priklauso nuo to, ar pavyks nuslėpti tiesą. Mano požiūriu, nėra įrodymų, kad jis būtų tiesiogiai prisidėjęs prie labiausiai šokiruojančių pastarųjų metų žmogžudysčių Rusijoje – pradedant nuo žurnalistės Anos Politkovskajos 2006 metais ir baigiant opozicijos lyderiu Borisu Nemcovu 2015 metais. Tačiau Putinas stovi tos sistemos, kuri slepia šiuos nusikaltimus, sargyboje. Ši sistema yra tokia nedora ir korumpuota, kad labai sunku nuspėti, kur galima rasti teisybę – juk tokiu atveju gali išsivynioti visas kamuolys. Todėl Putinas ir nusprendė: reikia slėpti viską.

Šie kaltinimai piešia ne itin patrauklų Vladimiro Putino, kaip politinio lyderio, veidą. Tačiau, mano požiūriu, dar viena jo sistemingo melavimo priežastis yra labiausiai smerktina. Putinas nemato savo melo kaštų. Šiandien Rusija atitolo nuo Europos ir JAV labiau nei bet kuriuo metu po šaltojo karo pabaigos, o gal ir nuo anksčiau. Šalies prezidentas paprasčiausiai prastai suvokia Rusijos interesus. Ar gali būti griežtesnis nuosprendis nei šis?

Stivenas Sestanovičius – Kolumbijos universiteto profesorius, Tarptautinių santykių tarybos vyresnysis mokslo darbuotojas, knygos „Maximalist: America in the World From Truman to Obama“ (Maksimalistas: Amerika pasaulyje nuo Trumano iki Obamos) autorius.

 

RIA Novosti

Stivenas Sestanovičius (Stephen Sestanovich), "RIA Novosti"

Rekomenduojami video