Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kai kelionės tampa gyvenimo būdu

Kad galėtų pažinti platųjį pasaulį ir pasimėgauti skirtingų šalių kultūrų ypatingumu kraštiečiui Mariui VASILIAUSKUI bei jo širdies draugei kaunietei Rūtai BULOTAITEI nereikia nei ypatingos progos, nei kruopščiai suplanuotų atostogų.

Dar studijų metu aistrą kelionėms atradusi porelė jau spėjo aplankyti daugiau nei dvidešimt valstybių.

Ir kas svarbiausia, jog galybę neišdildomų įspūdžių patyrusių jaunuolių nei išgyventi sunkumai, nei nežmoniškas karštis, nei kultūrų išskirtinumai, prie kurių teko adaptuotis kiekvienoje svečioje šalyje, neišgąsdino – milžiniškais nuotykiais kvepiančių kelionių jaunuoliai atsisakyti tikrai neketina.

Plačiau apie savo keliones, aplankytas šalis, nenumaldomą aistrą savo pomėgiui, nuotykius ir naujas idėjas mums sutiko papasakoti pats keliautojas – interviu su Mariumi ir Rūta.

Puikus oras, baidarė ir pasiplaukiojimas tarp Perhentian Kecil salų Malaizijoje. Asmeninio archyvo nuotr.

Puikus oras, baidarė ir pasiplaukiojimas tarp Perhentian Kecil salų Malaizijoje. Asmeninio archyvo nuotr.

Atrado aistrą kelionėms– Ar prisimenate savo pirmąją kelionę?

– Pirmą kartą kartu su Rūta pasiskolintu automobiliu savanoriavome ir keliavome po Slovėniją. Nors buvome dar mažai patyrę, bet labai smalsūs ir viską norėjome patirti.

Ten per dvi savaites su senu Volkswagen Golf mašiniuku prisukome nei daug, nei mažai - 1000 kilometrų (šypsosi), turėjome galimybę susipažinti su išties nuostabia, bet, deja, dažnai aplenkiama turistų, šalimi, kuri mums tuo metu atrodė tikrai  kažkas neįtikėtino.

– Šį kelionė ir buvo ta „sėkla“, pasėjusi norą ir padėjusi atsirasti tai nenumaldomai aistrai keliauti?  

– Aistrą kelionėms atradome studijų laikais. Žinoma, labai užsidegėme noru keliauti ir po pirmosios kelionės, kada atlikome Erasmus praktiką Slovėnijoje.

Vėliau sekė kelionė į Ispaniją. Tai buvo labai spontaniškas pasirinkimas, nes tiesiog vieną kartą pavyko rasti pigius skrydžio bilietus į Ispaniją, o tam atsispirti niekaip negalėjome.

Manau ta praktika, patirtys, milžiniški įspūdžiai ir privertė „užsikabinti“ ir nepaleisti kelionių iki šiol.

Maloniausia patirtis - Azijoje

– Kiek iš viso šalių šiuo metu puikuojasi Jūsų keliautojo bagaže?

– Reiktų pagalvoti ir paskaičiuoti (šypsosi). Europoje esame aplankę – Anglija, Prancūzija, Belgija, Olandija, Vokietija, Čekija, Austrija, Slovėnija, Italija, Kroatija, Lenkija, Ispanija. Taip pat aplankėme ir Turkiją, bei Egiptą.

Kelionės metu po Aziją aplankėme 10 šalių – Šri Lanką, Indiją, Nepalą, Malaiziją, Tailandą, Kambodžą, Vietnamą, Taivaną, Japoniją, Kiniją.

Taip išeina, jog iš viso esame svečiavęsi net dvidešimt keturiose užsienio šalyse (šypsosi).

– Kurios aplankytos vietos Jums kelia maloniausius prisiminimus?

– Kiekviena vieta kažkuo įspūdinga. Tačiau būtent Nepalas labai sužavėjo kalnais - tai yra žygius mėgstančių keliautojų rojus. Kiekvienas ras sau tinkamą maršrutą ir galės pasigrožėti aukščiausiais kalnais visame pasaulyje.

Tuo tarpu Taivanas tarsi sujungia Kinišką ir Japonišką kultūras. Tai - viena saugiausių šalių–salų, kurias teko lankyti. Čia gyvena labai draugiški ir šypsenų nestokojantys žmonės. Be to Taivane galima mėgautis visais gamtos malonumais – jūra, kalnais, upėmis ir ežerais, o kadangi šalis maža, visa tai galima pamatyti per labai trumpą laiką - vos per vieną dieną.

Japonija įsiminė kaip žmonių ir technologijų mišinys, kai dieną visi dirba, o vakare renkasi prie žaidimų aparatų ir robotų kavinių. Buvo keista, bet kartu ir įdomu pamatyti tokį žmonių gyvenimo būdą.

Marius ir Rūta prie vieno žymiausių statinių - Tadžmahalo mauzoliejaus, Indijoje (Agros mieste). Asmeninio archyvo nuotr.

Marius ir Rūta prie vieno žymiausių statinių - Tadžmahalo mauzoliejaus, Indijoje (Agros mieste). Asmeninio archyvo nuotr.

– Tai labiausiai, kaip suprantu, sužavėjo Azija?– Galbūt didelio mūsų dėmesio šis žemynas susilaukė vien dėl akivaizdžių kultūrų skirtumų. Ir tikrai, ta patirtis Azijoje buvo nepakartojama ir tikrai neužmirštama. Visa tai dar ilgai išliks atmintyje.

Pamenu, kai prieš išskrisdami į pirmąją šalį Azijoje – Šri Lanką – žinojome tik tiek, jog norime susipažinti su Induistine kultūra, ir „apšilti kojas“ prieš didžiąją kelionę į išsvajotąją Indiją.

Visi kiti planai ir maršrutai susidėliojo bekeliaujant: lankėme tas šalis, į kurias buvo patogu patekti geografiškai, daug kas priklausė nuo sezono ir tuo metu vyraujančio klimato bei politinės padėties (vizų klausimu).

Kai kurias šalis norėjome aplankyti dėl matytų įspūdingų reklamų televizijos ekranuose. O maršrutus dažniausiai planavome naudodamiesi rasta informacija internete (Google paieška) ar kliaudavomės kelionių gidais (Lonely Planet) – tai buvo lengviausias ir paprasčiausias būdas.

Per metus – 10 šalių

– Kiek laiko užtrukote Azijoje? Ar visas vietas, kurias norėjote pamatyti, spėjote aplankyti?

– Azijoje keliavome apie metus. Nors per tą laiką aplankėme tikrai nemažai, bet visko tikrai nespėjome, tačiau savo užsibrėžtus tuo metu tikslus pasiekėme.

Pirmas taškas, kaip jau minėjome, buvo Šri Lanka. Toliau trims mėnesiams skridome į visų labai išgirtąją Indiją, o tada, sausumos keliu patraukėme į Nepalą, kur laukė Anapurnos ratas – dviejų savaičių žygis pėsčiomis per 5416 metrų aukštyje esančią perėją.

Malaiziją suviliojo be proto gražiomis salomis ir kaip filmuose matytu žydru vandeniu. Pusę metų pakeliavę dviese, pasiilgome draugijos ir Tailande susitikę su taipogi kelionėms neabejingais draugais - Laurynu ir Agne, leidomės į nuotykius su didesne kompanija.

Kambodžoje susidūrėme su lūšnynais. Vietnamas nustebino dykumomis ir motorolerių gausa. Nors Taivane svečiavomės labai trumpai, vos dvi savaites, bet tai nuostabi šalis, į kurią dar tikimės sugrįžti.

Japonijoje užuot keliavę nuo miesto iki miesto, pasirinkome kitą pažinties būdą – savanorystę, o Kinija buvo paskutinis kelionės taškas, kuri taip pat paliko ne ką mažesnį įspūdį nei prieš tai aplankytos šalys.

Mariaus ir Rūtos savanorystės džiaugsmai Japonijoje. Asmeninio archyvo nuotr.

Mariaus ir Rūtos savanorystės džiaugsmai Japonijoje. Asmeninio archyvo nuotr.

Išbandė jogą– Nei kiek neabejoju, jog keliaujant ne tik gražias vietas matote ir gėritės nuostabiais, mūsų lietuvių akiai, neįprastais vaizdais, tačiau sutinkate ir įdomių žmonių. Ar randate draugų, bendraminčių?

– Pirma į galvą atėjusi mintis – Ašantošas. Tai Indijoje sutiktas šveicaras, įkūręs ašramą ir tapęs guru, pas kurį mes savanoriavome tris savaites.

Per tą laiką prisiklausėme daugybę įdomių istorijų ir susipažinome su transcendentinės meditacijos pagrindais, išbandėme jogą. Patirtys buvo neįkainojamos - stebėti ašramo gyvenimą teko pirmą kartą.

Mėgsta spontaniškumą

– Ar visos Jūsų kelionės turi tikslią idėją ir yra kruopščiai suplanuotos nuo A iki Z..?

– Oi, ne... Kuo daugiau planuoji, tuo didesnė tikimybė, kad planai žlugs. Ne, ne, juokaujam! (šypsosi).

Vieni maršrutai gimsta spontaniškai, kitus labiau planuojame, tai dažniausiai priklauso kiek laiko turime, tačiau stengiamės griežto maršruto nesusikurti. Žinoma, planuoti reikia, bet visada pravartu palikti laisvo laiko nenumatytoms aplinkybėms. Būtent mūsų atveju, kelionių maršrutai ir visi planai atsiranda jungiant taškus, t.y. norimus pamatyti objektus.

O tarkim susiruošti kelionei, ypač į šiltus kraštus, nėra sunku: įsimeti kelis drabužius, porą įspiriamų šlepečių, pasą ir į kelią! Visa kita galima suplanuoti ir susiorganizuoti sėdint lėktuve (šypsosi).

Kelionėms užsidirba

– Paatviraukite, iš kur tiek pinigų kelionėms, juk ne kiekvienas tautietis gali sau leisti daugiau nei metus skirti kelionėms?

– Monetomis besipurtančio avinėlio ar pinigų mašinos neturime ir mes. Tenka užsidirbti kaip ir visiems kitiems žmonės.

Tiesiog atsisakome prabangos kaip, pavyzdžiui, nuosavas automobilis – juk geresnė mašina, kuras, mokesčiai bei papildomos nenumatytos išlaidos atsieis tiek pat, kiek dviejų žmonių metus trunkanti kelionė po Azijos šalis (šypsosi).

Kalėdas sutikę Šri Lankoje jaunuoliai nepamiršo kalėdinio stalo (ant lovos), kalėdinės eglės (ant sienos) ir kalėdine tradicija tapusio filmo „Vienas namuose“ (kompiuteryje). Asmeninio archyvo nuotr.

Kalėdas sutikę Šri Lankoje jaunuoliai nepamiršo kalėdinio stalo (ant lovos), kalėdinės eglės (ant sienos) ir kalėdine tradicija tapusio filmo „Vienas namuose“ (kompiuteryje). Asmeninio archyvo nuotr.

Prabanga – nebūtina– Keliaudami renkatės prabangą?

– Keliaujame kuo paprasčiau. Mūsų pagrindinis tikslas – pamatyti šalį, o ne pagyventi europietiškų ar amerikietiškų standartų viešbučiuose.

Gyvenamosios vietos ieškome per bendrą viešbučių paieškos sistemą arba couchsurfing.com – tai svetainė, kurioje keliautojus pasisvečiuoti priima vietiniai gyventojai. Tai puikus būdas susipažinti su žmonėmis ir susirasti draugų (šypsos).

Kadangi Azijoje maistas yra gan pigus: tiek ir produktai, tiek ir patiekalai, todėl bent kartą per dieną valgydavome mieste, bet neslėpsiu, kelionės metu mėgstame ir patys gaminti (šypsosi).

– O dabar prisiminkite, kas kelionės metu kėlė didžiausią diskomfortą?

– Karštis. Vienareikšmiškai. Indijoje net keliose vietose teko proga savo kailiu pajusti net +47 laipsnių svilinantį karštį.

Tokioje aukštoje temperatūroje norisi tik sudribti po ventiliatoriumi ir gaivintis lediniu vandeniu.

– O priprasti prie Azijietiško maisto ar nebuvo sunku?

– Kelionės metu valgėme tokį patį maistą, kaip ir vietiniai, nieko labai neįprasto neragavome. Labiausiai „įstrigo“ valgymas rankomis. Rekomenduojame pabandyti kiekvienam! (šypsosi). Būtent šis valgymo būdas mums padarė didesnę nuostabą nei pats maistas.

Mėgavosi naktipiečiais

– Keistenybių netrūksta, o linksmų nuotykių ar patyrėte?

– Kambodžoje, švenčiant kartu prisijungusio keliauti draugo Lauryno gimtadienį, apie vidurnaktį užsimanėme picos (šypsosi). O tuo metu aplink - gili naktis, visas kaimas miega, ir išvis aplink nebuvo girdėti nė vienos gyvos dvasios, bet mes juk turėjome visagalį internetą, kuriuo pasinaudoję sužinojome, jog netoliese yra turistų pamėgta kavinė.

Patamsiais paklajoję po džiungles, tarp palmių tą kavinę radome ir gavome labai skanius naktipiečius.

– Ar nepasiilgstate stabilumo ir įprastų šeimyniškų dienų, kada tiesiog keliautumėte į darbą, vakarieniautumėte namuose, ilsėtumėtės visada tik savo lovoje?

– Prie visko galima priprasti. Tos pačios kelionės (ypač ilgos) suteikia tam tikro stabilumo ir rutinos jausmą. Bet mums, mėgstantiems gaminti, labiausiai trūko viryklės ir šaldytuvo, nes kad ir kokie skanūs bebūtų užpilami makaronai, po kelių mėnesių atsibosta ir jie.

Pasitelkia gestų kalbą

– Ką pasiūlytumėte aplankyti pradedantiesiems keliautojams?

– Jei Europoje tai būtų Slovėnija – nuostabi šalis su kalnais, jūra, laukais ir miškais, o Azijoje pradedančiajam puikiai tiktų Malaizija – dėl puikaus klimato, kvapą gniaužiančių salynų, skaniausio maisto pasaulyje. Šioje šalyje savo laimės viduriuką ras kiekvienas.

Kelionės suteikia gyvenimiškos patirties, kurios jokiu kitu būdu neįgysi. Nors mes su Rūta laisvai kalbame angliškai, mokame šiek tiek rusų kalbos, tačiau pasitaiko situacijų kai kartais niekaip nepavyksta išsiaiškinti ir gauti reikiamos informacijos, todėl į pagalbą pasitelkiame visagalę gestų kalbą (šypsosi).

Tad manome, jog kelionių skonį turėtų pajusti kiekvienas, norintis tą padaryti, nieko niekada nereikia bijoti.

Ir svarbiausia nepamiršti, jog norint keliauti nebūtinai reikia belstis į kitą pasaulio kraštą, ilgai planuoti ir ruoštis. Net ir savaitgalis prie ežero Lietuvoje gali virsti įsimintina kelione.

Keliavo ir Lietuvoje

– Ir apskritai, visą laiką kalbėjomės tik apie užsienio šalis. Kokios vietos Lietuvoje jums mieliausios ir ar yra tekę mūsų šalyje pakeliauti?

– Kelių dienų kelionės dviračiais bei žygiai Lietuvoje nėra svetimi.

Labai mėgstame gamtą, tad vasarą dažnai laiką leidžiame prie ežero, rudenį miške, grybaudami (šypsosi).

Kol kas nekeliaus

– Ar mintyse jau turite susiplanavę vietas, kurias norėtumėte aplankyti ateityje?

– Po kelionės po Aziją grįžome į Kėdainius, tačiau Lietuvoje ilgai neužsibuvome, dabar esame grįžę į vietą, nuo kur viską ir pradėjome – į Londoną.

Šiuo metu planuose tik darbo paieškos ir įsikūrimas naujoje vietoje, o po to žiūrėsim, kur vėjas nuneš. Poilsiui vietos ir laiko visada atsiras. Dirbdami Londone laisvu laiku mėgstame sportuoti, gaminti maistą, kurti naujų kelionių planus ir svajoti.

Tačiau nors artimiausiu metu ir neplanuojame kelti sparnų, tačiau visada svajojome aplankyti Kanados nacionalinius parkus, Havajų salas, Australijos kengūras, Šveicarijos žaliuojančius kalnynus, Šiaurės pašvaistę Islandijoje – tikimės išpildyti svajones ir anksčiau ar vėliau aplankyti šias vietas.

Kelionės suteikia naudą

– Išduokite paslaptį, ką jums reiškia ir duoda kelionės? Kaip manote, ar užteks gyvenimo apkeliauti visą pasaulį?

Kelionės mums - gyvenimo būdas. Be jo neįsivaizduojame savo gyvenimo.

Kuo daugiau keliauji, tuo labiau supranti, koks didelis tas pasaulis. Viso niekaip nespėtum pamatyti, bet gera žinoti, jog niekada nepritrūks gražių kampelių, kur bus galima nukeliauti (šypsosi).

Apie mūsų jau patirtus nuotykius ir gyvenimo vingius galima paskaityti www.pasaulispopeda.lt

 

Džestina BORODINAITĖ

Rekomenduojami video