Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
JT: pastarasis dešimtmetis buvo karščiausias istorijoje, ateityje laukia dar daugiau ekstremalių orų

Pastarasis dešimtmetis buvo karščiausias orų stebėjimo istorijoje, paskelbė Jungtinės Tautos (JT), kurios perspėja apie tai, kad 2020-aisiais ir vėliau aukštesnė temperatūra sukels dar daugiau ekstremalių orų reiškinių.

JT Pasaulio meteorologijos organizacija (WMO), kurios išvados yra paremtos tarptautinių ekspertų surinktais duomenimis, taip pat patvirtino ES klimato stebėtojų išplatintą informaciją, kad 2019-ieji buvo antri karščiausi metai istorijoje, nusileidę tik 2016 m.

„2020 metai prasidėjo ten pat, kur baigėsi 2019-ieji – ties didelę įtaką turinčiais orų ir klimato reiškiniais“, – sakė WMO vadovas Petteri Taalas, atkreipdamas dėmesį į viską niokojančius miškų gaisrus Australijoje.

„Deja, prognozuojame daug ekstremalių orų 2020-aisiais ir ateinančiais dešimtmečiais, kuriuos sukels rekordinis šilumą sugeriančių šiltnamio dujų lygis atmosferoje“, – pranešime teigė P. Taalas.

JT agentūra pabrėžė, kad vidutinė temperatūra tiek per pastaruosius 5 metus (2015–2019 metais), tiek per 10 metų (2010–2019 m.) buvo aukščiausia istorijoje.

„Nuo 1980-ųjų kiekvienas dešimtmetis buvo šiltesnis nei praėjęs“, – teigiama WMO pranešime. Organizacija taip pat įspėja, kad „ši tendencija tęsis ir toliau“.

JT pernai pareiškė, kad šiltnamio dujų tarša iki 2030-ųjų turi mažėti po 7,6 proc. kasmet, jei norima sulaikyti temperatūros kilimą ties 1,5 laipsnio Celsijaus. Tai yra pats ambicingiausias tikslas, kurio siekti šalys sutarė 2015-ųjų Paryžiaus klimato kaitos susitarime.

Jei dabartinės valstybių priemonės dėl klimato kaitos nebus stiprinamos, Žemė iki XXI a. pabaigos sušils mažiausiai keliais laipsniais.

Reikšmingas šilimas

P. Taalas trečiadienį pareiškė, kad nuo orų stebėjimo pradžios 1850 m. vidutinė pasaulio oro temperatūra padidėjo maždaug 1,1 laipsnio Celsijaus, ir įspėjo, kad ateityje prognozuojama dar reikšmingesnis temperatūros augimas.

„Pagal dabartinę anglies dioksido taršą, judame link 3–5 laipsniais Celsijaus aukštesnių temperatūrų iki šimtmečio pabaigos“, – perspėjo P. Taalas.

WMO taip pat atkreipė dėmesį į šią savaitę moksliniame žurnale „Advances in Atmospheric Sciences“ paskelbtą tyrimą, kuriame nustatyta, kad vandenynų temperatūra 2019 m. taip pat buvo rekordiškai aukšta.

Tyrimas parodė, kad pastarojo penkmečio ir dešimtmečio vidutinė vandenynų temperatūra taip pat buvo aukščiausia istorijoje.

Kadangi daugiau nei 90 proc. planetos perteklinės energijos yra sugėrę vandenynai, jų vidutinė temperatūra yra geras būdas apskaičiuoti Žemės šilimo greitį, teigė WMO.

Mokslininkai taip pat paragino kuo skubiau imtis veiksmų, kurie padėtų sumažinti spartų temperatūros kilimą.

„Jei pažiūrėtume į visame pasaulyje pastebimą temperatūros kilimo poveikį, taptų aišku, kad mums nepavyksta užkirsti kelio šiam pavojingam antropogeniškam kišimuisi į klimato sistemą“, – sakė Londono ekonomikos ir politikos mokslų koledžo mokslininkas Bobas Wardas.

Rekomenduojami video