Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
JK likimas ES pakibęs ant plauko: kas ką suvaldys

Jungtinės Karalystės premjerė pirmadienio vakarą parlamentui turi pristatyti B planą – kaip toliau elgtis su „Brexitu“, kai jos susitarimą su Europos Sąjunga parlamentarai triuškinamai atmetė. Bet opozicija su Theresa May nesikalba, ir daugelis politikų skeptiški, kad jai pavyks rasti kokį nors sprendimą. Todėl dalis parlamentarų mėgins užkirsti kelią išstojimui be jokio susitarimo. Tai gali reikšti ir antrą referendumą, ir išstojimo laikotarpio pratęsimą. 

Dvejus metus rengusi susitarimą dėl „Brexito“ Th. May sulaukė istorijoje nematyto, bet visų prognozuoto sutriuškinimo. Tad parlamentas ją dar iš anksto įpareigojo per 3 darbo dienas pristatyti naują planą.

„Parlamentarai aiškiai parodė, ko jie nenori. Turime visi konstruktyviai nustatyti, ko parlamentas nori. Tad kviečiu visų partijų parlamentarus drauge rasti kelią pirmyn“, – sako premjerė.

Bet spauda rašo, kad ji nieko naujo ir neieško – nori to, kam jau sugaišo tris mėnesius: siekti naujų garantijų iš Europos Sąjungos, nors ši kartoja, kad jų neduos.

„Jai sunkiai seksis įtikinti pakankamai parlamentarų susitarimui patvirtinti. Vietoje to žiūrime į alternatyvas, tokias kaip antrasis referendumas. Manome, kad jo tikimybė labai staigiai išaugs“, – mano „Economist Intelligence Unit“ analitikė Danielle Haralambous.

Vienintelė alternatyva referendumui, kurią įžiūri opoziciniai leiboristai – nukelti „Brexitą“. Kliūtis esą – tik premjerė.

„Nenoriu, kad išstotume be susitarimo. Jei tai reiškia pratęsimą – tuomet aš atviras pratęsimui“, – sako leiboristų partijos „Brexito“ sekretorius Keiras Starmeris.

Esą tai nebeišvengiama, nes šalis nepasirengusi, ir laukia katastrofa.

„Brexito“ atidėjimui turi pritarti visos Europos Sąjungos šalys. Jis rizikingas teisiškai: jau gegužę Europos Parlamento rinkimai, ir neaišku, ar Britanija dar balsuotų. Tad Bendrija rizikuotų, tik jei būtų tikra, kad tai padės.

„Trumpą pratęsimą gauti galima, jei atrodys, kad parlamente kokiam nors rezultatui yra dauguma. Problema, kad dabar aiškios daugumos nėra jokiam rezultatui“, – teigia politikos analitikas Alanas Wageris.

Paradoksalu, bet padėti gali opozicija, kuri kol kas netgi nesidera. Kai Th. May laimėjo balsavimą dėl nepasitikėjimo, leiboristai nebesulauks pirmalaikių rinkimų, tad geriausia alternatyva – paremti Th. May susitarimą.

„Daug leiboristų parlamentarų nenori išstoti be susitarimo, bet nenori ir referendumo. Vadinasi, jei pašalinama rinkimų galimybė, kai kurie pradės svarstyti: „jei nenoriu referendumo, vienintelė išeitis gali būti šis susitarimas“, – sako Londono karališkojo koledžo politikos profesorius Snandas Menonas.

Bet kol niekas neaišku, ar parlamentarai jau šią savaitę pamėgins iniciatyvą perimti į savo rankas ir įstatymu uždrausti išstojimą be susitarimo. Tai apverstų istoriškai susiklosčiusią politiką, nes nebe vyriausybė diktuotų parlamentui, o parlamentas premjerei.

Rekomenduojami video